Lokalna razvojna fundacija za Pomurje
Lokalna razvojna fundacija za Pomurje
Lokalna razvojna fundacija (LRF) za Pomurje, ki ima sedež v Martjancih 36, je ustanovljena kot ustanova, z namenom spodbujanja vzpostavitve okvirjev za razvoj filantropije, prostovoljnega dela in financiranja javno koristne nepridobitne dejavnosti – razvoja in delovanja nevladnih organizacij in sicer projektov ter dejavnosti civilnega sektorja na območju Pomurja. LRF za Pomurje je v letu 2008 začela z izvedbo projekta in vzpostavitvijo Regionalnega stičišča nevladnih organizacij Pomurja, ki je sofinanciran iz Evropskega socialnega sklada preko Ministrstva za pravosodje in javno upravo. V letih 2010-2012 je potekala že tretja faza izvajanja Regionalnega stičišča NVO Pomurja, ki ima vzpostavljene še tri dislocirane enote, v Lendavi, Ljutomeru in Gornji Radgoni.
Projekt je razdeljen na pet temeljih aktivnosti z naslednjimi cilji: Zagovorništvo in civilni dialog (podpora pri oblikovanju zakonodajnih sprememb oz. predpisov, ki omogočajo lažje, nemoteno, učinkovitejše in kvalitetnejše delovanje nevladnih organizacij; sodelovanje z lokalnimi skupnostmi in državnimi organi oblasti; strokovna pomoč pri pripravi pravnih predlogov; vzpostavitev konstruktivnega odnosa z lokalnimi in državnimi organi, ki temelji na načelih participacije, zaupanja, odgovornosti, transparentnosti in neodvisnosti; ozaveščanje o pomembnosti sodelovanja in vključevanja civilne družbe v procese odločanja; usposabljanja za participacijo za člane nevladnih organizacij, akcije za javno upravo z namenom spodbujanja civilnega dialoga); Zagotavljanje servisne podpore nevladnim organizacijam (nadaljevanje brezplačnih storitev za NVO-je, sistema, kjer lahko društva, zavodi, ustanove,… brezplačno pridobijo finančno, računovodsko, pravno svetovanje in pravna pomoč, ki jo potrebujejo pri rednem delu ali pri pripravi ter izvedbi projektov; organizacija različnih dogodkov, delavnic, usposabljanj, »Senja NVO«, srečanj za člane in NVO-je; informiranje, obveščanje o aktualnih razpisih, dogodkih, novicah, zakonodajnih spremembah idr.); Krepitev vloge mreže NVO v okolju in krepitev lastnih kapacitet mreže - strategija razvoja NVO na regionalni ravni z akcijskim načrtom, povečanje števila članic v stičišču, srečanja z namenom spodbujanja mreženja, sodelovanja, povezovanja NVO-jev; Skupne akcije/iniciative NVO z namenom ozavšečanja posebnih ciljnih skupin - medijev in gospodarstva o pomenu NVO sektorja. Vodenje projekta, informiranje in obveščanje javnosti. Projekt je v prvi vrsti namenjen razvoju in delovanju nevladnega sektorja v Pomurju. Osnovni rezultat je nadaljevanje dela regionalnega stičišča, s sistemom brezplačnih storitev za NVO-je in delovanjem podpornega okolja, kot institucije, ki spremlja in sodeluje pri razvoju NVO-jev. Skupni stroški za izvedbo aktivnosti projekta predstavljajo 194.100,00 €. Projekt je 100% financiran iz javnih sredstev.
BREZPLAČNE SPLETNE STRANI
V okviru projekta so nevladnim organizacijam omogočili dostop do svetovnega spleta in predstavitev svojega delovanja – vzpostavili so spletne strani za 20 nevladnih organizacij. Spletna stran LRF za Pomurje omogoča vnos vsebin s strani zunanjih uporabnikov, s čimer so želeli nevladnim organizacijam omogočiti, da sodelujejo pri soustvarjanju vsebine, saj lahko samostojno (z našo potrditvijo) vnašajo dogodke ali druge vsebine. Spletno stran je v obdobju trajanja projekta obiskalo več kot 28.000 različnih obiskovalcev, obiskana je bila 65.000 krat. Spletno stran so aktualizirali z različnimi vsebinami: 264 novic, 474 dogodkov, 188 razpisov).
BREZPLAČNE PROMOCIJSKE TV ODDAJE
V sklopu projekta so omogočili snemanje 15 brezplačnih promocijskih tv oddaj, namenjenih predstavitvi nevladnih organizacij, njihovi promociji pa tudi aktualnim dogodkom nevladnega sektorja v Pomurju.
ŠTEVILO OPRAVLJENIH SVETOVALNIH UR
NVO-jem so nudili preko 3000 svetovalnih ur z različnih področij: pravno svetovanje; davčno svetovanje; računovodsko svetovanje; projektno svetovanje in pomoč pri prijavah projektov; pomoč pri promociji.
GRADIVA ZA POMOČ PRI DELOVANJU
Pripravili so različna gradiva, ki so objavljena na spletni strani in služijo kot podpora pri delovanju NVO: Registracija društva, zveze društev; pravilnik o disciplinski odgovornosti članov društva; Pravilnik o finančno materialnem poslovanju; Pravilnik o vpisnini in članarini; Kako pridobiti status kulturnega društva v javnem interesu.
ŠTEVILO E-ČASOPISOV IN E-NOVIC
NVO so redno obveščali preko e-novic in e-časopisov in jih tudi na ta način informirali o aktualnih dogodkih, novicah, zakonodajnih spremembah, pobudah NVO, usposabljanjih in izobraževanjih, prav tako pa tudi o naših podpornih storitvah. Pripravljenih je bilo 22 e-časopisov in 115 e-novic. Baza prejemnikov šteje 650 posameznikov.
MREŽA NEVLADNIH ORGANIZACIJ POMURJA
Gre za bazo podatkov, v katero se lahko vpišejo vse nevladne organizacije (društva, ustanove, zavodi) in katere namen je lažje iskanje kontaktnih podatkov in sodelovanje med njimi. Prav tako vsi, ki so vpisani v bazo, dobivajo aktualne informacije Regionalnega stičišča nevladnih organizacij Pomurja (novice, dogodke, razpise). Baza vključuje 376 nevladnih organizacij iz Pomurja. Nevladne organizacije lahko vključitev v mrežo nevladnih organizacij opravijo na njihovem portalu. Kar 85 nevladnim organizacijam so pripravili letna poročila in zaključne račune. Omogočili so predvajanje 70 telopov, ki so jih lahko NVO ji koristili za promocijo svojih dogodkov ali obvestil.
BREZPLAČNA USPOSABLJANJA/IZOBRAŽEVANJA ZA ČLANE NVO
S ciljem usposobitve članov nevladnih organizacij smo organizirali 23 brezplačnih usposabljanj (nekatere so bile zaradi velikega interesa izvedene večkrat) za NVO-je, na katerih smo imeli skupno več kot 500 udeležencev. Vsebine izobraževanj so zajemale različna področja: računovodske, priprava projektov, komuniciranje z javnostmi in javno nastopanje, promocija na spletu, standard kakovosti, oblikovanje predpisov, izvajanje pridobitne dejavnosti, socialno podjetništvo, priprava dopisov. Krepili so tudi kapacitete zaposlenih in aktivnih prostovoljcev in se sposabljali na različnih področjih; Uspešna priprava zakonodajnih pobud oz. amandmajev; Usposabljanje za vzpostavitev standarda kakovosti; Računovodske delavnice; Komuniciranje z javnostmi; Tehnike in veščine moderiranja; Priprava zahtevnejših projektov; Strateško načrtovanje z vidika priprave RRP; Usposabljanje za vodenje timbildingov; Zagovorništvo, civilni dialog in lobiranje.
SEJEM NEVLADNIH ORGANIAZCIJ POMURJA 2011 IN 2012
Znova so organizirali Senje nevladnih organizacij Pomurja, ki je osrednji in največji dogodek NVO sektorja v naši regiji. Skupaj se je na stojnicah predstavljalo čez 90 nevladnih organizacij. Častni pokrovitelj senja je v obeh letih bil Anton Štihec župan MO Murska Sobota. Srečanje pomurskih okoljskih NVO na temo možnosti financiranja; Javni posvet o načinu izbora predstavnikov NVO v RSR (dec 2011); Zaključno srečanje NVO na temo oblikovanja strategije; Predstavitveno srečanje ter oblikovanje strateškega sveta RSNOP; Javna predstavitev kandidatov / kandidatk; Javni posvet “Ali si želimo prihodnost reke Mure s hidroelektrarnami?!” Regijska konferenca: Potencial NVO za razvoj regije
VOLITVE ZA IZBOR NVO PREDSTAVNIKOV V RAZVOJNEM SVETU REGIJE
Javni posvet o načinu izbora; Predstavitveno srečanje ter oblikovanje strateškega sveta RSNOP; Javna predstavitev kandidatov/kandidatk; 20 kandidatov/kandidatk – 5 izvoljenih predstavnikov; 548 glasovnic (glasovala več kot tretjina vseh NVO v Pomurju)!!! Izvoljeni predstavniki nevladnih organizacij v Razvojnem svetu pomurske regije so bili: Romeo Varga, Danijela Krpič, Matejka Horvat, Milan Osterc, Darko Rudaš.
STRATEGIJA RAZVOJA NVO POMURJA
Pripravili so strategijo razvoja NVO Pomurja za obdobje 2014-2020 skupaj z obsežno socio-ekonomsko analizo stanja NVO v Pomurju ter akcijskim načrtom za dosego 3 prioritet razvoja: Trajnostno razvoj NVO; Razvoj podpornega okolja; Socialno podjetništvo in socialno vključevanje.