Lovci in policisti z roko v roki
- Podrobnosti
- Kategorija: Obrti in ustanove
- Objavljeno 13 November 2013
- Napisal administrator
Pomurski policisti in prleški lovci nadaljujejo sodelovanje, ki koristi enim in drugim
Čeprav je na čelu Policijske uprave Murska Sobota prišlo do spremembe, saj je prišel novi direktor, pomurski policisti, še posebej tisti iz PP Gornja Radgona in PP Ljutomer, ter lovci iz Zveze lovskih družin (ZLD) Prlekije nadaljujejo z izjemno koristnim načinom sodelovanja, ki je gotovo dobrodošel eni in drugi strani, še posebej ko gre za varovanje naravnega okolja in staleža divjadi. V ravnokar posodobljenem in povečanem lovskem domu Jež v Radencih so namreč pripravili še eno delovno srečanje, na katerem je bilo kakšnih 50 udeležencev, lovcev in policistov, na čelu s predsednikom ZLD Prlekije Antonom Holcem in direktorjem PU Murska Sobota, mag. Damirjem Ivančičem.
Na srečanju, ki je bilo namenjeno predvsem spoznavanju in dogovoru o sodelovanju, so bili predvsem najvišji policijski starešine PU Murska Sobota in PP Gornja Radgona ter PP Ljutomer, z novim direktorjem Ivančičem, komandirjem PP Ljutomer Romanom Zverom ter novim pomočnikom komandirja PP Gornja Radgona, Danilom Lukovnjakom, inšpektorji, kriminalisti, vodji VPO, z druge strani pa lovski starešine in lovskimi čuvaji iz osmih lovskih družin (Apače, Gornja Radgona, Radenci, Negova, Križevci, Ljutomer, Mala Nedelja in Videm), ki tvorijo ZLD Prlekije, katera mimogrede skupaj šteje okoli 510 članic in članov zelene bratovščine.
...lovci bodo „odkrivali" nasade konoplje, divja odlagališča in ilegalce, policisti pa krivolovce in potepuške pse...
Tako Ivančič, ki je dejal kako je v Pomurju, kljub hudi krizi, življenje zelo varno, kot Holc sta ocenila, da gre za izjemno koristno sodelovanje, srečanje v Radencih pa je še posebej dobrodošlo zaradi spoznavanja in pogovora o morebitnih načinih sodelovanja. Na srečanju so predstavniki policije nekoliko predstavili tudi zakon o orožju, kjer so policisti še posebej opozorili na prenašanje orožja, uporabo alkohola, prenos in nošenje orožja. Spregovorili so o vožnji z motornimi vozili v naravnem okolju, o obveščanju o povoženju divjadi, nezakonitem lovu – krivolovu, problematiki potepuških psov, opozorjeno je bilo, da je v regiji še vedno sila veliko ilegalnega orožja ipd.
„Pomembno je, da lovci, zlasti čuvaji in starešine spoznajo naše vodje policijskih varnostnih okolišev (VPO), ki so vedno na terenu, ter pomočnike komandirjev in komandirje iz obeh policijskih postaj na tem območju. Vsekakor je dobrodošla tudi izmenjava izkušenj, pogovor o nadaljnjih aktivnostih ipd. Naše poti se prepletajo in gotovo je, da si lahko medsebojno pomagamo, zlasti pri varovanju okolja in narave", je med drugim menil prvi pomurski policist Damir Ivančič, ki je zadovoljen, da je prišlo do sodelovanja med policisti in lovci. Obljubil je tudi, da se to ne bo spremenilo niti pod njegovim vodstvom policije, kvečjemu naj bi se srečevali dvakrat letno. Ivančič je zaskrbljeno ugotovil, da je tudi v Pomurju še vedno veliko preveč mučenja živali in priznal, da policisti na tem področju niso preveč uspešni, zato bi jim tudi tukaj dobrodošla pomoč lovcev. Hkrati pa je opozoril na morebitno nevarnost pred ljudmi, ki posedujejo orožje, med katerimi so tudi lovci. Klima v družbi je po njegovem slaba, in vedno obstaja nevarnost uporabe orožja je opozoril Ivančič, a tudi dodal, da bodo policisti v takšnih primerih neizprosni pri uveljavljanju svojih pooblastil.
Po slišanem na srečanju v Radencih lahko zaključimo, da bodo lovci poslej še bolj pomagali policistom, slednji pa lovcem. Lovski čuvaji se namreč veliko gibljejo po gozdovih in sploh naravnem okolju, kjer nepridipravi med drugim gojijo indijsko konopljo in podobne prepovedane substance. In tukaj lahko lovci obvestijo policiste, predvsem vodje VPO, s katerimi naj bi se v bodoče več srečevali, pogovarjali in z njimi sodelovali. Enako lovci pogosto srečujejo neznane ljudi, ki bi lahko bili ilegalci in tudi o tem bi lahko obveščali policiste. Po drugi strani pa bi slednji nekoliko večjo pozornost namenili odkrivanju lastnikov potepuških psov, obveščanju o povoženih živali ipd. „Naš cilj je predvsem zatiranje krivolova, ki ga je žal še vedno veliko. Ob tem je tukaj velika problematika potepuških psov, kjer smo sami zakonsko omejeni. Policisti pa lahko, preko veterinarjev ali drugače, ugotavljajo za čigave pse gre. Ugotavljamo, da je potepuških psov v naravnem okolju izjemno veliko. Seveda psi niso krivi temveč zlasti malomarnost njihovih lastnikov in tukaj je treba lastnika 'udariti' po žepu, tako da bo za svojo žival pozneje poskrbel. Prav potepuški psi povzročajo še več povoženj divjadi, zlasti srnjadi (v prvih desetih mesecih letos, več kot 900 povoženj op.p.), ki pognana s strani psov brezglavo beži in potem konča pod kolesi motornih vozil. Tukaj pa potem ni samo škoda povožene živali, temveč tudi škoda na vozilu, nevarnost za druge udeležence v prometu ipd.", je med drugim dejal starešina ZLD Prlekije Anton Holc, ki je skupaj z inšpektorjem SUP PU Murska Sobota Borisom Rakušo, tudi prišel na idejo, da bi prihajalo do tovrstnih srečanj.
Na tokratnem so se med drugim dogovorili tudi o tem, da bi lovci obveščali policiste o divjih odlagališčih, saj se tudi lovci borijo za ohranitev naravnega okolja, enako o vožnji z motornimi vozili v naravi, kjer se uničuje okolje ter vznemirja divjad... Kriminalist Srečko Vrbnjak je povedal, da lani v Pomurju ni bilo kriminalnih KD s področja lovstva, letos pa so obravnavali tri primere krivolova. Dodal je, kako so kriminalistom dobrodošle informacije o nasadih konoplje v naravnem okolju. Opozorjeno je bilo, da so policisti obravnavali neumen primer „shranjevanja" orožja (treh pušk, ene pištole, nabojev...) v osebnem avtomobilu v Murski Soboti, kar je neznanec ukradel in lastnika oškodoval za 17.500,00 evrov. Poleg tega je bil tudi kaznovan, nekaj orožja pa so odkrili med preprodajo na boljšem sejmu. Tovrstno sodelovanje med lovci in policisti je pozdravil tudi novi vodja Sektorja uniformirane policije PU Murska Sobota, Borut Kocet, novi vodja OKC PU Murska Sobota Dejan Bagari je lovcem povedal, da je številka 113 vedno odprta, obljubil pa je tudi anonimnost morebitnih prijav kakšnih kršitev ali kaznivih dejanj. Predstavnika policijskih postaj, Zver in Lukovnjak sta zadovoljna s sodelovanjem, ob tem sta pohvalila prleške lovce, ki da so lahko vzgled ostalim stanovskim kolegom na vseh področjih.