Vrednote priden, delaven in pošten so pozabljene!
Marko Juhant: Nehajte se ukvarjati z otrokovimi pravicami in ne delajte njihovih nalog
V avli Osnovne šole Gornja Radgona je potekalo odmevno predavanje specialnega pedagoga za motenje vedenja in osebnosti Marka Juhanta. Skozi humor je strokovnjak skušal opozoriti na bistvene napake, ki jih starši delajo pri vzgoji svojih otrok. Prepričan je namreč, da so se starševske vrednote popolnoma spremenile in to v eni generaciji. Juhant pravi, da so naši starši nekdaj za nas želeli, da bi bili pridni delavni in pošteni, danes pa starši želijo, da so njihovi otroci uspešni in srečni. Vrednote priden, delaven in pošten so pozabljene. „Pogosto delamo iz zdravih otrok invalide in hkrati iz invalidov samostojne otroke. Ne naučimo jim izgubljati, saj jim že pri otroških igricah, kot je »Človek ne jezi se«, pustimo, da nas premagajo. Vsi starši imamo radi svoje otroke in zato jih včasih preveč zavijamo v vato ter jih tako prikrajšamo za dragocene izkušnje", trdi specialni pedagog Juhant.
Po njegovem prepričanju je telo zgrešeno, če prelagamo otrokove odgovornosti nase. „Ne delajte namesto njih domače naloge, saj tako kradete izkušnje vašim otrokom. Ne ukvarjajte se z otrokovimi pravicami in jih s tem, ko jih upoštevate, tudi kršite", pravi Juhant, ki meni, da se otroci morajo navaditi, da niso vedno na prvem mestu. Ne strinja se, ko se starši velikokrat pritožujejo, da so otroci brezobzirni zaradi televizije, nasilnih igric itd. „To ni res, nesramne, brezobzirne najstnike naredimo starši sami doma. Tako, da jih razvajamo, torej da se nikoli ne ozirajo na nikogar, vedno je on na vrsti. Vseeno jim je, če ima mama dovolj čevljev za prihajajočo zimo, saj ko se mu pokvari nova grafična kartica, on hoče novo grafično kartico. Ne smemo biti vedno na otrokovi strani. To je namreč enako, kot da smo vsi na isti strani čolna, saj takrat čoln potone. Isto je z otrokom", opozarja Juhant in dodaja, da se otroci morajo navaditi, da niso vedno prvi na vrsti, da je treba včasih tudi počakati.
Zanj so ena najboljših življenjskih daril, ki jih lahko damo otroku, delovne navade. Ob tem, tako pravi Juhant, navodila za delo ali učenje niso prošnje, ampak ukaz. „Ko rečete naj dela za šolo jih nehajte prosit, ukažite jim. Ne smemo dopustiti, da se z nami pogajajo, ampak moramo vztrajati pri svojem ukazu. Če otrok ne dosega rezultatov, ki jih je zmožen, naj se uči za jedilno mizo, da imate nadzor in da vidite, da dejansko dela", dodaja Juhant, ki pravi, da otroku nikoli ne recimo, da je bil priden, saj bo pričakoval nagrado, raje ocenimo njegovo delo, npr. „zelo dobro si posesal, boljše kot pa jaz...", nagrado pa mu damo takrat, ko sam ne more ugotoviti, kdaj jo bo dobil, samo takrat jo bo otrok cenil. „Ko izračuna, kdaj bo za kako delo dobil nagrado, to ni več nagrada, ampak plača in plača je zmeraj premajhna", je prepričan Juhant, ki tudi meni, da s tem, ko otroka razvajamo in mu kupimo vse, kar si zaželi, ga ne bomo naučili, da nas bo imel rad. Vedno bo zahteval več in našo ljubezen bo meril s kupljenimi darili. „Premalo je prave komunikacije med starši in otrokom, zato mu posvetite svoj prosti čas in mu ne pozabite povedati, da ga imate radi..."