Rodila se je pred 80., poročila pa pred 60. leti

Diamantna poroka LončaričZa Marico Lončarič iz Lokavcev pri Negovi je 23. januar gotovo najbolj srečen datum v življenju. Kako tudi ne, ko pa se je natančno tega dne pred osmimi desetletji rodila, pred šestimi pa tudi poročila. Torej je letos, prav na dan, ko so se po kar nekaj meglenih in turobnih dneh, nad negovskim delom Slovenskih Goric, pojavili prijetni sončni žarki, imela pravi vzrok za dvojno praznovanje. Pravzaprav je s svojim življenjskim sopotnikom, možem Slavkom, brez posebnega pompa in razkošja, v domači hiši, kjer ima sedež tudi na daleč znano podjetje Montaža Lončarič, predvsem prejemala darila in čestitke, oba za visok skupni življenjski jubilej, ona sama pa še za okrogel osebni jubilej. Odločila sta se namreč, da bosta svoj jubilej obeležila v družbi svojih najdražjih, treh otrok, štirih vnukov in pravnukinje, ter še nekaj drugih svojcev, sorodnikov in prijateljev. Ob ganljivih čestitkah se je slavljencema tu in tam orosilo oko...

Marica in Slavko Lončarič obeležila diamantno poroko in njenih osemdeset

Dedek Mraz obiskal tudi otroke v Lutvercih

Dedek Mraz LutverciV našem gasilskem domu je bilo konec decembra spet veselo. Naše otroke je obiskal dedek Mraz. Že sedmo leto zapored se v našem društvu trudimo, da organiziramo prihod dedka Mraza. Tudi letos sta celotno organizacijo in priprave za ta projekt prevzeli naši članici društva, ki sta tudi v komisiji za mladino v društvu Zdenka Šuman in Tina Rojc. Seveda so na pomoč priskočile še ostale pridne roke: Sanja H. je pomagala pri pripravi kulturnega programa, Monika Š. in Sara R. pri pakiranju daril, fotografiranje Monika, aranžerka Blanka pri izdelavi scene, pa še vsi ostali, ki so pomagali pri pripravi prostora, ipd.

Dedek Mraz v Lutvercih

Verniki so se zahvalili svojemu župniku (in nekdanjemu nogometnemu sodniku) Janezu Ferencku iz Apač, ob njegovem življenjskem jubileju

Janez FerencekDa priljubljeni apaški župnik Janez Ferencek letos praznuje okrogel življenjski jubilej, 60. letnico življenja, smo izvedeli po naključju. Na dan, ko se je pred 60 leti rodil so župnijski dvorani domače cerkve, ki se nahaja ob župnišču in služi v zimskem času kot bogoslužni prostor, je namreč daroval večerno sv. Mašo. Slednjo je s petjem, ob spremljavi organistke Aleksandre Papež na elektronskih orglah, popestril Župnijski pevski zbor, ki je po končani maši svojemu priljubljenemu župniku zapel: »Vse najboljše, dragi župnik Janez...«, v slovenščini in tradicionalno iste verze tudi v angleščini. V tem času so moški že začeli pripravljati mize in klopi, kjer so skupaj s slavljencem ob obloženi mizi z dobrotami, ki so jih pripravile pevke, s slavljencem nazdravili.

»Vse najboljše, dragi župnik Janez...«

Marija in Štefan Čeh sta tik po novem letu obeležila zlati pir

Zlata poroka ČehKomaj so utihnila božična in novoletna praznovanja, že sta zakonca Marija in Štefan Čeh z Bišečkega Vrha v Slovenskih goricah praznovala nov pomemben dogodek. Že prvo soboto v letu 2020 sta namreč, v krogu najbližjih in prijateljev, v gostišču Štajerska hiša kulinarike v Gočovi, obhajala visok skupni življenjski jubilej – zlato poroko. Vse skupaj se je začela z obiskom cerkve Sv. Bolfenka v Trnovski vasi, kjer je župnik Franc Mlakar, pri darovani sv. maši, opravil cerkveni obred. Od tod so se številni svatje z zlatoporočencema odpravili v Gočovski dvorec, kjer je potekal civilni zlatoporočni obred, s katerim sta potrdila svojo 50 - letno zakonsko zvestobo.

Najprej v cerkev, nato v dvorec

Zofija in Anton Žavrlan iz Slovenskih goric sta obhajala zlato poroko

Zlata poroka ŽavrlanBrez velikega pompa, v družbi svojih najdražjih, sta tik pred iztekom leta 2019, zlato poroko obhajala Zofija in Anton Žavrlan z Zgornje Ščavnice v Slovenskih goricah. Prijetno praznovanje, ki je potekalo na njunem domu, je s svojim obiskom počastil tudi župan občine Sveta Ana, Silvo Slaček, ki jima je v imenu občine čestital in izročil spominsko darilo, umetniško sliko vinograda, na kateri se v ozadju vidi cerkev sv. Ane. Ob klepetu s slavljencema smo izvedeli marsikaj iz njunega zanimivega in pestrega skupnega življenja.

Župan jima je čestital kar na njunem domu

Delegacija OZ RKS je na Orehovskem Vrhu obiskala 90-letnico Veroniko Fajfar, ki se je razveselila obiska in čestitk

Veronika Fajfar jubilejPred dnevi je Veronika Fajfar, ki živi v Orehovskem Vrhu, dober streljaj iz Gornje Radgone, praznovala 90. rojstni dan in jo je z obiskom razveselila delegacija Rdečega križa. Na obisk je s poverjenicama Ido Šemrl in Marijo Vrbančič, prišel predsednik Krajevnega odbora RK Črešnjevci – Zbigovci, Janko Auguštin. Ob čestitkah in izročitvi daril, je bila opazna radost slavljenke, ki je izrazila veselje in zadovoljstvo, da so z obiskom počastili njen visoki življenjski jubilej.

Deset vnukov, 13 pravnukov in dva prapravnuka...

Priljubljena Prekmurca iz Apaške doline

Biserna poroka NovakKer sta se Amalija in Franc Novak iz Apač poročila 30. decembra 1959, sta tudi šestdeset let pozneje, biserno poroko obhajala tik pred iztekom leta. Prvič je poroka potekala v Murski Soboti, civilna na tedanjem matičnem uradu, cerkvena pa v cerkvi Sv. Nikolaja. In ker je bila Amalija učiteljica sta se cerkveno poročila ponoči v tajnosti. Tokrat sta svojo biserno poroko praznovala v krogu svoje družine in prijateljev v apaški cerkvi, sveto mašo pa je daroval župnik Janez Ferencek. Ob cerkvenem poročnem obredu jima je župnik Janez Ferencek namenil veliko lepih besed zahvale in jima izročil darilo.

Biserno poroko sta obhajala Amalija in Franc Novak iz Apač

Darila blagoslovil negovski župnik Marjan Rola

Božiček pri ŠenekarjuV Gostilni Šenekar, v Spodnjih Ivanjcih pri Negovi, je tik pred božičem, potekala tradicionalna prireditev, kjer je Božiček obdaril 60 otrok iz KS Spodnji Ivanjci, starih do 6 let. Že 27. tovrstno prireditev z obdarovanjem je tudi letos pripravilo Kulturno športno društvo (KŠD) Spodnji Ivanjci, s pomočjo sredstev Krajevne skupnosti Spodnji Ivanjci in dobrotnikov. Ob tej priliki so otroci iz KS Spodnji Ivanjci, pod vodstvom Simone Danko in Martine Vesenjak, pripravili kulturni program z božično vsebino.

Božiček obdaril 60 otrok

Moj kraj Radgona

VELIKOST TEKSTA

ZASLON

Zaslon

Sladke dobrote iz domače peči

 

Radgonska kavarna in slaščičarna Nabucco zaslovela po svetovnih slaščičarskih dobrotah, ki jih izdelujejo sami iz domačih sestavin

Nabucco Gornja RadgonaPodobno kot v čudoviti, 3. Verdijevi operi „Nabucco", istoimenski babilonski kralj uspešno vodi ekipo osmih glasbenikov in nekaj „rezerv", je tudi v Gornji Radgoni, kjer Sandi Šikar s svojo soprogo Matejo uspešno vodi ekipo osmih slaščičarjev in natakarjev, ter občasne „rezerve", ki pomagajo soustvarjati ponudbo in vzdušje v najnovejši radgonski pridobitvi – posodobljeni in s ponudbo popestreni Kavarni in slaščičarni Nabucco. Razlika je le v tem, da Sandi in njegova Mateja ne nastopata z baritonom, temveč z lepo besedo, pozitivnimi načrti in dobrimi idejami, uspešno vodita ekipo radgonskega Nabucca.

Prav tako je razlika v tem, da je osrednja tema opere, sanje ljudstva o samostojni deželi, v kavarni in slaščičarni Nabucco Gornja Radgona pa si ne želijo „samostojnosti", temveč čim več „združevanja in zadrževanja" gostov od blizu in daleč, iz Slovenije in tujine.
Pred leti, ko je Nabucco nastajal (od leta 1990: najemnik Španbauer; od leta 1998: Emica Slana: od leta 2010: njena hčerka Mateja Šikar), so gostje v baru lahko popili dobro, takšno in drugačno kavo, kaj brezalkoholnega in alkoholnega..., nato je v prostore, kjer je nekoč bila menjalnica in fotokopirnica, prišel pravi domači sladoled, sedaj pet let pozneje pa se je vsemu že uveljavljenemu in priljubljenemu pridružila še čudovita domača slaščičarna, ki se od ostalih razlikuje predvsem po tem, da vse kar ponujajo, in tega je zelo veliko, naredijo sami. „Naša hišna posebnost je tudi v tem, da uporabljamo surovine lokalnih proizvajalcev. Zato poleg nas, imajo korist tudi drugi, torej kmetje, ki prodajajo jajca (kmetija Ovsenjak), moko (mlinar Kranjec), jabolka (kmetija Zorko) ipd. Seveda vsak naš izdelek potrebujejo svoje sestavine, svojo recepturo in ob kvalitetnih materialih, težav ne more biti. S tem, da se držimo domačih izdelkov in sestavin, želimo ohraniti pristnost okusov, kot so jih poznali nekoč in to, zgolj po izgledu, prenesti v sedanji, sodobnejši čas", pravi podjetni Sandi Šikar.
Sam je prepričan, da je Gornja Radgona sedaj dobila pravo profesionalno slaščičarsko delavnico, kjer so poleg njega in soproge Mateje, za peko različnih izbranih tort in drugih slaščic, zaposlili še enega slaščičarja Danija Krambergerja. „Prepričan sem, da bomo uspešno kreirali prihodnost našega podjetja, predvsem s sladkimi kreacijami, zaradi katerih se bodo gostje vračali v naš lokal. Sposobni smo vsakomur pričarati veliko sladkih trenutkov, v kar se je že po začetku našega dela prepričalo veliko gostov, predvsem sladkoljubov. Že doslej smo dejansko zadovoljni z obiskom in sprejemom gostov", zadovoljno ugotavlja Šikar, ki nam je razložil, da so pred resnim začetkom proizvodnje tort in slaščic, opravili obsežne priprave, se dodatno izobraževali in usposabljali, kjer so jim pomagali številni domači in svetovno znani mojstri svojega poklica. Posebej so hvaležni Urošu Gorencu, ki jim je največ pomagal in pomaga. Vsekakor pa tudi veliko denarja vložili v opremljanje kuhinje. Morali so nabaviti različne peči in "šokerje", ki delujejo pri temperaturi od minus 40 do minus 70 stopinj, kar je neobhodno v njihovi kuhinji. Potem so tukaj različni mešalci, zlasti za kreme, kjer je treba vse pravilno zmešati in skuhati...
Šikar nam je tudi sestavil „družinski meni", kot on vidi ponudbo slaščic v njihovi kavarni in slaščičarni. „Priporočal bi eno pristno domačo babičino torto, ki je pravšnja za ta zimski čas, saj so osnovne sestavine: jabolko, cimet, prava domača skuta... Tukaj je irska torta, ki ima samo arome, ker vse kreme, vključno z irskim viskijem, prekuhajo na sopari, tako da izhlapi alkohol. Tako ostane mešana torta z aromo pravega viskija in kave ter nežne čokoladne elegance. Za ljubitelje čokoladne torte pa bi ponudili nekaj posebnega, saj uporabljamo čokolade iz Hondurasa, Jamajke in Kolumbije, tako pripravimo torto iz treh čokolad, pravih čokolad z več kot 72 odstotkov vsebnosti kakava. Za otroke in druge ljubitelje sadja, pa pripravimo borovničevo – skutno torto, jagodno torto ipd., ter tudi druge slaščičarske izdelke, zlasti iz listnatega testa", pravi Sandi Šikar, ki je ponosen na pravi francoski rogljiček iz listnatega testa, ob katerem lahko gostje uživajo z vsemi čutili, zlasti je značilen okus s 95-odstotno maščobno vsebnostjo danskega masla.
„Gre za rogljiček, katerega postopek izdelave traja kar pet dni. Kar 150 krat je preloženo in razvaljano testo. Potem gre za tri dni počivat v hladilnik, četrti dan pa vzhaja kakšnih 12 ur in peti dan v pečico, ter nato pred gosta. Seveda ob tem nikakor ne moremo primerjati pekovskega rogljička ali pa našega, s katerim smo želeli pričarati okus, kakršen mora rogljiček dejansko biti. Kljub vsemu nismo šli na previsoke cene, saj se moramo zavedati trenutne kupne moči naših gostov. Pri nas ne bomo izbirali gostov, veselimo se vseh, še zlasti tistih, ki imajo radi sladko, in da imajo vsi vedno boljšo in širšo ponudbo", realno razmišlja Šikar, ki kljub temu obljublja, da bodo po letu dni dela, ko jih bodo gostje dobro spoznali, ponujali tudi cenovno še višje izdelke, ki bodo temu primerno tudi kakovostni, po okusu in obliki. Pravi ljubitelji sladkih okusov gotovo vedo ceniti kakovost.
V kavarni in slaščičarni Nabucco, kjer je zaposlenih kar devet ljudi, so pripravili tudi posebna darilca za zaljubljene, ob bližajočem se Valentinovem. Gre za posebne tortice v obliki srčka, ki jo bodo zaljubljeni pojedli kar v lokalu, pripravili pa so tudi posebno embalažo, da bo lahko tortica pravo darilce za obisk ljubljene osebe. „Za novo sezono imamo tudi nov proizvod na področju sladoleda, imenuje se sladoledna pralina, kar doslej nisem zasledil pri drugih sladoledarjih. Trenutno delamo sladoledne praline z lešnikovo kremo, s pistacijo, z limonino kremo in sladoledne praline z belo čokolado".
Torej, še naprej bodo pri Nabuccu na svoje prišli tudi ljubitelji domačega sladoleda, ki je očitno odlično sprejet tudi v zimskem času. Zanimive sladolede izdelujejo tudi iz zelišč in posebej zelenjave oz. povrtnin, celo z okusom paprike, paradižnika, kumarice, rožmarina, bučnega olja, celo industrijske konoplje ipd. Tako je iz malega Nabucca sedaj nastala prav slaščičarska industrija. „Tako je, z dobro idejo in naprednim razmišljanjem se lahko vse naredi. Zato sem hvaležen našim gostom, da vedo ceniti domačnost in kakovost", nam je še povedal Sandi Šikar, ki dodaja, da je Kavarna in slaščičarna Nabucco na Partizanski ulici v Gornji Radgoni, odprta vsak dan med 7. in 23. uro.

Za prikaz gumbov, kot so "Všeč mi je", "Deli na FB", "Tweet", "G+" in komentarjev socialnih omrežij omogočite piškotke v nastavitvah, ki jih odprete na zavihku "Zasebnost" ob strani levo ali spodaj na gumbu "Dovoli piškotke"! Za pravilno delovanje novih nastavitev osvežite stran s pritiskom na tipko "F5".
Nahajate se: MKR Obrti in ustanove Sladke dobrote iz domače peči