Predstavili so se gorički rokodelci in kmetije!
Dvorišče in grajski sobani gradu pri Gradu na Goričkem so gostili 11. jesenski bazar
Podobno kot že vrsto let je bilo tudi tokrat v in okrog gradu pri Gradu na Goričkem tudi letošnji drugi vikend v oktobru, sila razigrano, živahno in veselo. Na sporedu je bil namreč že 11. jesenski bazar, na katerem so se predstavili gorički rokodelci in kmetije. Na grajskem dvorišču so gorički rokodelci in kmetije na stojnicah ponudili izdelke in pridelke, ki ohranjajo kulturno krajino in naravo ter so imetniki pravice do uporabe kolektivne blagovne znamke Krajinski park Goričko.
Po besedah direktorice javnega zavoda Krajinski park Goričko, ki je prireditev pripravil, Stanke Dešnik, želijo z bazarjem, ki se ga vsako leto udeleži več obiskovalcev in razstavljavcev, dati priložnost obrtnikom in kmetom z območja krajinskega parka ter tudi poudariti njihov pomen za lokalno okolje. Letos je tako sodelovalo 28 razstavljavcev, katerih stojnice so stale ob dvoriščnih stenah največjega gradu na Slovenskem.
„Predvsem želimo, da bi pri dogodku sodelovale vse občine v krajinskem parku, da bi bil torej podprt tako na državni kot lokalni ravni. Težimo k temu, da bi bilo vse skupaj čim bolj ekološko in prijazno naravi, vendar od vseh tega ne moremo zahtevati, saj se nekateri še niso preusmerili na to področje." Kot še pravi Dešnikova, želijo uporabniki blagovne znamke, da bi zavod zanje delal tudi promocijo. „Tega si želimo tudi mi, seveda, če bi imeli na voljo dovolj denarja. Uporaba znamke je za prejemnike brezplačna, nimamo pa sredstev za oglaševanje, saj je naša primarna naloga ohranjanje narave. Jim pa skušamo pomagati, kolikor je v naši moči in jih promovirati tudi s tovrstnimi dogodki." Letos so tretjič podelili pravico do uporabe kolektivne blagovne znamke Krajinski park Goričko, ki jo je letos dobilo šestnajst prijaviteljev. Razpis za uporabo blagovne znamke izvedejo na dve leti. Skupaj z letošnjimi prejemniki jo ima že 79 ponudnikov, med katerimi so predvsem rokodelci, kmetije in gostilne, ki svoje izdelke in storitve tržijo z logotipom krajinskega parka. Za pridobitev pravice uporabe blagovne znamke mora imeti prijavitelj dejavnost registrirano na območju krajinskega parka. Vsako leto so dogodek obiskale tudi skupine izletnikov iz ostalih delov Slovenije, letos sta prišla dva avtobusa s Primorske, kar je manj kot v prejšnjih letih, je pa po besedah Dešnikove prišlo več lokalnih obiskovalcev.
Na prireditvi so razglasili tudi nove prejemnike kolektivne blagovne znamke Krajinski park Goričko in priznanja iz akcij Naj travnik in Naj sadovnjak 2016. Priznanje za naj travnik je dobila Ana Gašpar iz Čepincev, priznanje za naj sadovnjak pa Mitja Pörš iz Vučje Gomile. Na svoje so prišli tudi najmlajši, saj so pripravili tudi ustvarjalnice za otroke. Zanimivo si je bilo ogledati razstavo starih sort jabolk, ki uspevajo na Goričkem. Manjkalo ni niti grajskih in domačih dobrot, z Domačije Marof. Nekateri so se udeležili energijskih delavnic z Bredo Dular, vsi pa so spremljali pester kulturni program za vse generacije: Medvedek sladkosnedek – predstava za otroke (pike poke); Folklorna skupina Kobilje; Folklorna skupina OŠ Grad; Glasbena etno skupina Gorički klantoš; Koncert pianistke Olge Kous in violinistke Monike Kammerlander...