Pomagajo tudi kolegom z mariborskega in koroškega območja!
Na murskosoboškem sodišču kljub porastu pripada lani bistveno zmanjšanje nerešenih zadev
Okrožno sodišče v Murski Soboti je skupaj s pripadajočimi okrajnimi sodišči v Gornji Radgoni, Murski Soboti, Lendavi in Ljutomeru lani dobilo v reševanje 51.503 zadev, rešilo pa jih je 53.669. Kljub porastu pripada za slabih 6 odstotkov se je število nerešenih zadev bistveno zmanjšalo, kar pomeni, da so skupno 203 zaposleni (38 sodnikov in 165 drugega sodnega osebja), dobro delali. Kot je povedal predsednik okrožnega sodišča, sodnik-svetnik Branko Palatin, je bilo na koncu leta 2015 nerešenih zadev 11.803, leta 2016 pa 9624. To pomeni, da se je število nerešenih zadev v letu 2016 zmanjšalo za 18,5 odstotka, lani pa je bilo za dobre štiri odstotke več rešenih kot prejetih zadev. „Uspešno zmanjšujemo tudi sodne zaostanke, saj je bilo leta 2015 teh zadev 8136, leta 2016 pa 5504, se pravi za dobrih 32 odstotkov manj. Pretežni del teh zadev pa predstavljajo izvršilne zadeve," razlaga Palatin.
Na soboškem okrožnem sodišču pa še vedno raste število insolvenčnih zadev, predvsem osebnih stečajev, kajti v primerjavi z letom 2015 so leta 2016 dobili za slabih 14 odstotkov več predlogov za osebni stečaj, kar je po mnenju predsednika Palatina posledica slabega gospodarskega stanja v Pomurju. Skupno so lani namreč prejeli 275 zadev v insolvenčnih postopkih. Pomurski sodniki so tudi v letu 2016 dobili v reševanje zadeve z drugih sodišč, in sicer 40 kazenskih zadev z okrožnega sodišča v Mariboru in 37 pravdnih zadev okrajnega sodišča v Slovenj Gradcu. V preteklosti so sicer reševali tudi zadeve s koprskega in drugih območij. Zaradi ugodnih poslovnih rezultatov in kadrovske sestave kar nekaj sodnikov murskosoboškega okrožja opravlja sodniško funkcijo na drugih sodiščih, predvsem na okrajnem sodišču v Mariboru.
Po zagotovilih predsednika Branka Palatina, na sodiščih na območju Pomurja, večjih prostorskih težav glede kabinetov, oddelčnih pisarn in razpravnih dvoran nimajo, so pa pred časom preselili oddelek za prekrške okrajnega sodišče v matično zgradbo. Poseben problem jim še zmeraj predstavljajo prostori za hrambo dokumentarnega gradiva, so pa vse zgradbe sodišč zaradi dotrajanosti potrebne obnove. „Z veseljem pa lahko povem, da so vse tri sodne zgradbe v Murski Soboti v Slomškovi ulici v letu 2017 vključene v energetsko sanacijo, tako da bodo ustrezno obnovljene, s tem pa bomo naredili korak naprej pri energetski varčnosti in tudi pri videzu stavb,"je še povedal predsednik soboškega sodišča Branko Palatin.