Radgona gostila letošnje državno tekmovanje gasilcev in gasilk
Tisoče gasilcev in gasilk „zasedlo" mesto sejmov in penin!
Mesto sejmov in penine Gornja Radgona je prejšnji konec minulega tedna dobesedno pokalo po šivih. V okviru 7. mednarodnega sejma obrambe, varnosti, zaščite in reševanja „Sobra 2018", je namreč na Pomurskem sejmišču ter sosednjem TŠC Trate, v soboto in nedeljo, potekalo letošnje Državno gasilsko tekmovanje za memorial Matevža Haceta. Na tekmovanju, kjer je nastopilo 195 ekip pionirk, pionirjev, mladink in mladincev ter 270 ekip članic, članov, starejših gasilk in gasilcev, je tako tekmovalo skoraj 5.000 gasilcev in gasilk, od tistih najmlajših, ki so komajda pošteno shodili pa vse tja do izkušenih gasilskih lisjakov, ki so gasilci že pol stoletja in več.
Poleg vseh tekmovalk in tekmovalcev, se je v Gornjo Radgono pripeljalo tudi vsaj še dvakrat toliko spremljevalcev in navijačev, bodisi staršev, dedkov in babic, bodisi gasilskih tovarišev, tako da sta mesto in bližnja okolica bila v eni sami gasilski barvi. In še enkrat se je potrdilo, da slovensko gasilstvo v civilni zaščiti in varovanju pred požari, poplavami in drugimi elementarnimi nesrečami, nima alternative. Gasilci so ljudje z veliko začetnico. Res je sicer, da je na prizoriščih vladala velika tekmovalnost, a izven tekmovališč, na vsakem koraku tovarištvo in prijateljstvo vseh gasilk in gasilcev, od Lendave do Debelega rtiča in od Svečine do Metlike.
Tekmovanje, ki ga je odlično organizirala Gasilska zveza Gornja Radgona, je potrdilo dobro pripravljenost gasilskih enot, tako najmlajših tekmovalk in tekmovalcev, kot vseh ostalih. Ob tem so se izkazali tudi domači organizatorji, saj ni enostavno gostiti takšne množice tekmovalcev in spremljevalcev, poskrbeti da jim ničesar ne manjka. Nad opravljenim delom, ki se je pričelo veliko pred samim tekmovanjem je bil ponosen predsednik Gasilske zveze Gornja Radgona in organizacijskega odbora prvenstva, Peter Cvetkovič, ki se je zahvalil množicam domačih gasilcev iz celotne zveze, v kateri deluje 16 prostovoljnih gasilskih društev iz občin Gornja Radgona in Apače. „Gasilsko dejavnost izvajamo z več kot 1800 člani, med katerimi ne manjka članic in najmlajših. Društva sestavlja preko 420 strokovno usposobljenih operativnih članov. Naša odlika je prostovoljnost in to se je potrdilo tudi pri organizaciji državnega tekmovanja, kjer je vsakdo prispeval svoj delček v mozaik uspešne organizacije tega velikega dogodka", je povedal Cvetkovič, ki se je zahvalil vsem, ki so tako ali drugače pomagali pri odlični organizaciji prireditve, še posebej Pomurskem sejmu, kjer so gasilcem zelo naklonjeni.
Prvi dan prvenstva, v soboto, ko so se pomerili pionirji in pionirke, ki so tekmovali v vajah z vedrovko, štafeto s prenosom vode in v vaji razvrščanja, ter mladinke in mladinci, ki so tekmovali v mokri vaji s hidrantom, vaji razvrščanja in teoretičnem testiranju, je nekoliko nagajalo vreme, a tudi to ni moglo do živega tistim, ki bodo v bližnji ali daljni prihodnosti nosili glavno breme pri gašenju in reševanju. Ko gre za tekmovalne dosežke v pionirski in mladinski konkurenci pa so razred zase bili dekleta in fantje iz PGD Šoštanj – mesto, ki so v štirih konkurencah osvojili po dve zlati in srebrni medalji. Zmagali so namreč v konkurenci pionirk in pionirjev, drugo mesto pa jim je pripadlo v konkurenci mladink in mladincev, kjer so prvi bili PGD Dobje (mladinke) ter PGD Drešinja vas (mladinci). Prav omenjeni dve društvi s Kozjanskega oziroma Savinjske doline, sta osvojili še po eno srebrno medaljo in so po dosežkih takoj za mladimi gasilci iz Šaleške doline.
Končni vrstni red, pionirke (44) ekip): 1. PGD Šoštanj – mesto, 2. PGD Dobje, 3. PGD Stojnci, 4. PGD Brezovica pri Borovnici, 5. PGD Libeliče itd.; pionirji (54 ekip): 1. PGD Šoštanj – mesto, 2. PGD Drešinja vas, 3. PGD Ptuj, 4. PGD Spuhlja, 5. PGD Rečica ob Savinji itd.; mladinke (43 ekip): 1. PGD Dobje, 2. PGD Šoštanj – mesto, 3. PGD Šmartno ob Paki, 4. Moravče, 5. PGD Lokvica itd.; mladinci (51 ekip): 1. Drešinja vas, 2. PGD Šoštanj – mesto, 3. PGD Mavčiče, 4. PGD Lokovica, 5. PGD Pristava pri Mestinju itd.
V nedeljo so članice A in B ter člani A in B tekmovali v taktični mokri vaji, vaji razvrščanja, teoretičnem testiranju in vaji s hidrantom, starejši gasilci in gasilke pa v vaji s hidrantom in vaji raznoterosti. Tekmovalo je 270 ekip članic, članov, starejših gasilk in gasilcev, na prizorišču pa je bilo zbranih okoli 3.000 gasilcev in gasilk, še veliko več je bilo navijačev in gledalcev zanimivega tekmovanja. Članice in člani so pri tekmovanju uporabljali gasilsko sekiro, reševalno vrv, oviro za vstop v prostor, stojalo za vezanje vozlov, leseno lestev in samostoječo A lestev, starejše gasilke in gasilci pa vedrovko, vedro, tlačno C cev, cevni pritrdilec, spojni ključ, hidrantni nastavek, trojak in vrv. Pokale in medalje sta najboljšim podelila predsednik Vlade RS Marjan Šarec in predsednik uprave Pomurskega sejma, Janez Erjavec.
Končni vrstni red, člani A (50 ekip): 1. PGD Lokvica, 2. PGD Dolenja straža, 3. PGD Andraž nad Polzelo, 4. PGD Kebelj II, 5. PGD Libeliče I itd.; Članice A (45): 1. Krka Novo mesto, 2. PGD Semič, 3. PGD Bodonci, 4. PGD Majšperk, 5. PGD Pekre itd.; Člani B (45): 1. PGD Kebelj, 2. PGD Žiri, 3. PGD Ratež, 4. Krka Novo mesto, 5. PGD Mavčiče II itd.; Članice B (40): 1. PGD Žiri, 2. PGD Sušje, 3. PGD Legen, 4. PGD Starše, 5. PGD Nova Cerkev itd.; Starejši gasilci (50): 1. PGD Kotelj, 2. PGD Šale, 3. PGD Ponova vas, 4. PGD Gerečja vas, 5. PGD Ostrožno itd.; Starejše gasilke (45): 1. PGD Polje, 2. PGD Gaberke, 3. PGD Petrova vas, 4. PGD Dobrovce, 5. PGD Vuhred itd.
Borut Pahor – gasilcem: Iskrena hvala!
Ob državnem gasilskem tekmovanju v Gornji Radgoni smo zbrali tudi nekaj izjav, kjer ni velikih razlik, saj se je potrdilo, da so gasilke in gasilci, kot največja organizacija v državi, zelo cenjeni in spoštovani, pa ne zaradi lepih uniform ter vrlih deklet in fantov...
Borut Pahor, predsednik države: „Prostovoljno gasilstvo je del naše kulturne in narodne identitete. Brez znanj, veščin in vrlin gasilk ter gasilcev si pravzaprav sploh ne znamo predstavljati varne prihodnosti posameznikov in skupnosti kot celote... Iskrena hvala za vaš nenadomestljiv prispevek pri utrjevanju vrednot solidarnosti in medsebojne pomoči na poti k boljši družbi!"
Srečko Šestan, poveljnik Civilne zaščite RS: „Z državnim tekmovanjem za memorial Matevža Haceta v Gornji Radgoni, se zaključuje pomemben cikel tekmovanj za memorial v sezoni 2017/18. Da so tekmovanja na vseh nivojih in vseh gasilskih disciplinah v vseh starostnih kategorijah pomemben del mozaika usposabljanj za operativna dela v gasilstvu, je že dolgo znano. Posebej pomembno je tudi dejstvo, ka krovna organizacija prostovoljnega gasilstva GZS zgledno skrbi za ta pomemben segment, ki pripomore k splošni usposobljenosti prostovoljnih gasilk in gasilcev za vsakodnevno operativno delo".
Darko But, generalni direktor Uprave RS za zaščito in reševanje: „V Gornji Radgoni je bila letošnja tekma vseh tekem, saj so tekmovali najboljši med najboljšimi. Gasilci so se na državno tekmovanje uvrstili preko izbirnih tekmovanj na nivojih občin, gasilskih zvez in gasilskih regij. Dosežki v Gornji Radgoni so bili v drugem planu, kajti pomembno je, da so vsi izkoristili priložnost za nepozabna doživetja, medsebojno druženje, izmenjavo dragocenih izkušenj in krepitev prijateljstev".
Franci Petek, poveljnik GZS: „V Gornji Radgoni je bil pravi praznik gasilstva. Biti udeleženec državnega tekmovanja je za tekmovalne ekipe veliko priznanje, pri tako močni konkurenci, kot jo imamo v Sloveniji, je že sama uvrstitev velik uspeh. Zraven tekmovalnih enot z okoli 5000 tekmovalcev, ne smemo pozabiti spremljevalcev – navijačev, društev, gasilskih zvez, ki to vzamejo kot praznik".