Po orhidejah in metuljih pri Kurbusu še bonsaji
V vrtnem centru Kurbus je prvič potekala razstava notranjih in zunanjih bonsajev
Potem ko že vrsto let pripravljajo enkratne razstave orhidej in metuljev, celo živih živali, adventnih okraskov, ter z željo poučevanja svojih strank pripravljajo različna strokovna predavanja in delavnice, so se v Vrtnem centru Kurbus v Meleh pri Gornji Radgoni, odločili za še eno zanimivo novost. Prvi konec tedna v letošnjem oktobru so namreč v omenjenem vrtnem centru pripravili še čudovito razstavo notranjih in zunanjih bonsajev, ki je navdušila mnoge ljubitelje teh izjemno oblikovanih rastlin. Gre za prvo tovrstno razstavo pri njih, na njej pa so bili na ogled tudi več kot 70 let stari primeri bonsajev. O vzgoji bonsajev je spregovoril Rajko Podgornik, ki se s to umetnostjo ukvarja že več kot tri desetletja.
»Skozi celo leto se trudimo popestriti dogajanje v našem vrtnem centru. Tokrat smo ponovno pripravili nekaj novega in na ogled smo postavili bonsaje visokih starosti in neprecenljive vrednosti. Opažamo namreč, da so bonsaji vse bolj priljubljeni in iskani, a le redko kdo zna zanje pravilno skrbeti oz. svoje primerke vzgajati vrsto let,« pravi direktorica Vrtnega centra Kurbus, Simona Kurbus, ki je tokratno razstavo pripravila v sodelovanju s priznanim strokovnjakom bonsajizma pri nas, Rajkom Podgornikom. Ta je obiskovalcem tudi demonstriral oblikovanje in svetoval obiskovalcem, saj se z vzgojo bonsajev ukvarja že 30 let, zadnjih 12 let profesionalno. Svoje znanje je nabiral pri različnih priznanih mojstrih bonsajizma.
Vzgoja bonsajev je umetnost, sodelovanje z naravo, meditacija. V japonščini pomeni bonsai drevo v loncu (BON-lonec, SAI-drevo), vendar ni samo to. »Cilj gojiteljev je vzgajati miniaturne kopije častitljivih starih dreves (od vetra upognjen bor, košat hrast, češnja, ki cveti in rodi...),« pove Kurbusova. Mojster mora biti vrtnar, arhitekt, filozof - vse v enem. Seveda z veliko mero potrpežljivosti, kajti preden dobi bonsaj pravi značaj, mine tudi dvajset let ali več. In starejši je, oz. je tak po izgledu, bolj dragocen je.
Na razstavi je tako med drugimi bilo moč videti 60 let star kitajski brin, 70 let staro japonsko cipreso, pa 40 let staro azalejo ter celo 75 let star koprivovec ipd. Razstava je sicer pritegnila veliko število obiskovalcev, ne le iz Gornje Radgone in Pomurja, temveč tudi iz drugih delov Slovenije in tudi iz sosednjih držav. Vstop na ogled razstave je bil brezplačen, za obiskovalce pa so v okviru tridnevne razstave, pripravili nekatere dodatne ugodnosti. Tako so med drugim sobne primerke bonsajev (iz zaloge) lahko kupili z 20 odstotnim popustom.