Rodila se je pred 80., poročila pa pred 60. leti

Diamantna poroka LončaričZa Marico Lončarič iz Lokavcev pri Negovi je 23. januar gotovo najbolj srečen datum v življenju. Kako tudi ne, ko pa se je natančno tega dne pred osmimi desetletji rodila, pred šestimi pa tudi poročila. Torej je letos, prav na dan, ko so se po kar nekaj meglenih in turobnih dneh, nad negovskim delom Slovenskih Goric, pojavili prijetni sončni žarki, imela pravi vzrok za dvojno praznovanje. Pravzaprav je s svojim življenjskim sopotnikom, možem Slavkom, brez posebnega pompa in razkošja, v domači hiši, kjer ima sedež tudi na daleč znano podjetje Montaža Lončarič, predvsem prejemala darila in čestitke, oba za visok skupni življenjski jubilej, ona sama pa še za okrogel osebni jubilej. Odločila sta se namreč, da bosta svoj jubilej obeležila v družbi svojih najdražjih, treh otrok, štirih vnukov in pravnukinje, ter še nekaj drugih svojcev, sorodnikov in prijateljev. Ob ganljivih čestitkah se je slavljencema tu in tam orosilo oko...

Marica in Slavko Lončarič obeležila diamantno poroko in njenih osemdeset

Dedek Mraz obiskal tudi otroke v Lutvercih

Dedek Mraz LutverciV našem gasilskem domu je bilo konec decembra spet veselo. Naše otroke je obiskal dedek Mraz. Že sedmo leto zapored se v našem društvu trudimo, da organiziramo prihod dedka Mraza. Tudi letos sta celotno organizacijo in priprave za ta projekt prevzeli naši članici društva, ki sta tudi v komisiji za mladino v društvu Zdenka Šuman in Tina Rojc. Seveda so na pomoč priskočile še ostale pridne roke: Sanja H. je pomagala pri pripravi kulturnega programa, Monika Š. in Sara R. pri pakiranju daril, fotografiranje Monika, aranžerka Blanka pri izdelavi scene, pa še vsi ostali, ki so pomagali pri pripravi prostora, ipd.

Dedek Mraz v Lutvercih

Verniki so se zahvalili svojemu župniku (in nekdanjemu nogometnemu sodniku) Janezu Ferencku iz Apač, ob njegovem življenjskem jubileju

Janez FerencekDa priljubljeni apaški župnik Janez Ferencek letos praznuje okrogel življenjski jubilej, 60. letnico življenja, smo izvedeli po naključju. Na dan, ko se je pred 60 leti rodil so župnijski dvorani domače cerkve, ki se nahaja ob župnišču in služi v zimskem času kot bogoslužni prostor, je namreč daroval večerno sv. Mašo. Slednjo je s petjem, ob spremljavi organistke Aleksandre Papež na elektronskih orglah, popestril Župnijski pevski zbor, ki je po končani maši svojemu priljubljenemu župniku zapel: »Vse najboljše, dragi župnik Janez...«, v slovenščini in tradicionalno iste verze tudi v angleščini. V tem času so moški že začeli pripravljati mize in klopi, kjer so skupaj s slavljencem ob obloženi mizi z dobrotami, ki so jih pripravile pevke, s slavljencem nazdravili.

»Vse najboljše, dragi župnik Janez...«

Marija in Štefan Čeh sta tik po novem letu obeležila zlati pir

Zlata poroka ČehKomaj so utihnila božična in novoletna praznovanja, že sta zakonca Marija in Štefan Čeh z Bišečkega Vrha v Slovenskih goricah praznovala nov pomemben dogodek. Že prvo soboto v letu 2020 sta namreč, v krogu najbližjih in prijateljev, v gostišču Štajerska hiša kulinarike v Gočovi, obhajala visok skupni življenjski jubilej – zlato poroko. Vse skupaj se je začela z obiskom cerkve Sv. Bolfenka v Trnovski vasi, kjer je župnik Franc Mlakar, pri darovani sv. maši, opravil cerkveni obred. Od tod so se številni svatje z zlatoporočencema odpravili v Gočovski dvorec, kjer je potekal civilni zlatoporočni obred, s katerim sta potrdila svojo 50 - letno zakonsko zvestobo.

Najprej v cerkev, nato v dvorec

Zofija in Anton Žavrlan iz Slovenskih goric sta obhajala zlato poroko

Zlata poroka ŽavrlanBrez velikega pompa, v družbi svojih najdražjih, sta tik pred iztekom leta 2019, zlato poroko obhajala Zofija in Anton Žavrlan z Zgornje Ščavnice v Slovenskih goricah. Prijetno praznovanje, ki je potekalo na njunem domu, je s svojim obiskom počastil tudi župan občine Sveta Ana, Silvo Slaček, ki jima je v imenu občine čestital in izročil spominsko darilo, umetniško sliko vinograda, na kateri se v ozadju vidi cerkev sv. Ane. Ob klepetu s slavljencema smo izvedeli marsikaj iz njunega zanimivega in pestrega skupnega življenja.

Župan jima je čestital kar na njunem domu

Delegacija OZ RKS je na Orehovskem Vrhu obiskala 90-letnico Veroniko Fajfar, ki se je razveselila obiska in čestitk

Veronika Fajfar jubilejPred dnevi je Veronika Fajfar, ki živi v Orehovskem Vrhu, dober streljaj iz Gornje Radgone, praznovala 90. rojstni dan in jo je z obiskom razveselila delegacija Rdečega križa. Na obisk je s poverjenicama Ido Šemrl in Marijo Vrbančič, prišel predsednik Krajevnega odbora RK Črešnjevci – Zbigovci, Janko Auguštin. Ob čestitkah in izročitvi daril, je bila opazna radost slavljenke, ki je izrazila veselje in zadovoljstvo, da so z obiskom počastili njen visoki življenjski jubilej.

Deset vnukov, 13 pravnukov in dva prapravnuka...

Priljubljena Prekmurca iz Apaške doline

Biserna poroka NovakKer sta se Amalija in Franc Novak iz Apač poročila 30. decembra 1959, sta tudi šestdeset let pozneje, biserno poroko obhajala tik pred iztekom leta. Prvič je poroka potekala v Murski Soboti, civilna na tedanjem matičnem uradu, cerkvena pa v cerkvi Sv. Nikolaja. In ker je bila Amalija učiteljica sta se cerkveno poročila ponoči v tajnosti. Tokrat sta svojo biserno poroko praznovala v krogu svoje družine in prijateljev v apaški cerkvi, sveto mašo pa je daroval župnik Janez Ferencek. Ob cerkvenem poročnem obredu jima je župnik Janez Ferencek namenil veliko lepih besed zahvale in jima izročil darilo.

Biserno poroko sta obhajala Amalija in Franc Novak iz Apač

Darila blagoslovil negovski župnik Marjan Rola

Božiček pri ŠenekarjuV Gostilni Šenekar, v Spodnjih Ivanjcih pri Negovi, je tik pred božičem, potekala tradicionalna prireditev, kjer je Božiček obdaril 60 otrok iz KS Spodnji Ivanjci, starih do 6 let. Že 27. tovrstno prireditev z obdarovanjem je tudi letos pripravilo Kulturno športno društvo (KŠD) Spodnji Ivanjci, s pomočjo sredstev Krajevne skupnosti Spodnji Ivanjci in dobrotnikov. Ob tej priliki so otroci iz KS Spodnji Ivanjci, pod vodstvom Simone Danko in Martine Vesenjak, pripravili kulturni program z božično vsebino.

Božiček obdaril 60 otrok

Moj kraj Radgona

VELIKOST TEKSTA

ZASLON

Zaslon

Policijsko veteransko društvo Sever podelilo priznanja društva in Združenja Sever

 

Slovenci so se veselili obiska posebne policijske enote

Posebna policijska enotaLetos mineva že 43 let odkar je bila na igrišču v Tacnu ustanovljena Posebna enota milice (PEM) takratnega Republiškega sekretariata za notranje zadeve, ki je do takrat (od leta 1972) delovala kot bataljon milice. Zato je Policijsko veteransko društvo Sever za Pomurje, v sodelovanju s Policijsko upravo Murska Sobota, na sedežu omenjene uprave, pripravilo posebno slovesnost, kjer so med drugim bila podeljena tudi priznanja društva in Združenja Sever. PEM je šla skozi razna usposabljanja, vaje in dejansko delovanje v razvoju milice, do kvalitete najbolj elitne enote milice. To se je pokazalo med akcijo Sever v Krškem in v Pomurju in med osamosvojitveno vojno, ko se je na koncu vojne preimenovala v Posebno policijsko enoto (PPE). Ta je tudi danes udarna pest policije, ko in kjer je potrebno ukrepati s posebno taktiko, oborožitvijo in opremo.

Da bi današnji pripadniki PPE cenili in razumeli tradicijo razvoja in dela PEM in pozneje PPE je v Enoti vodnikov službenih psov (EVSP) Petanjci potekalo srečanje pripadnikov PEM in sestava PPE, kjer so si izmenjali izkušnje in so prejšnje pripadnike enote seznani z današnjimi nalogami in napredkom. Na srečanju je enota PPE izvedla vajo in pokazala sedanjo opremo, vse skupaj pa se je končalo s prijetnim srečanjem, klepetom in druženjem, med upokojenim PEM iz osamosvojitvene vojne in policisti PPE PU Murska Sobota, udarnih pesti pomurske policije nekoč in danes. Direktor PUMS Damir Ivančić je ponosen, da je znotraj pomurske policije delovala in še deluje tako elitna enota policije. To je tudi udarna pest policije, ko in kjer je treba ukrepati s posebno taktiko, oborožitvijo in opremo. Drago Ribaš, nekdanji direktor PUMS in predsednik Veteranskega društva Sever za Pomurje, pa se je v Petanjcih obregnil ob tiste, ki po njegovem potvarjajo zgodovino, ko negirajo, da se naj za zametke slovenske policije šteje 27. junij 1991 in ne recimo 1. december 1989.
Torej pred nekaj dnevi, 1. decembra je minilo 29 let od policijske akcije Sever, ene prvih obrisov suverene države še pred osamosvojitvenimi procesi. Ko so se že začele kazati napetosti med Jugoslavijo in njeno republiko Slovenijo, je takratni slovenski politični vrh 1. decembra 1989 prepovedal, da bi se v Ljubljani zbrali somišljeniki na zborovanju za nekdanjo državo. Takrat so pripadniki pomurske PEM – postavili blokado v Krakovskem gozdu na prometnici Ljubljana–Zagreb, da bi preprečili prihod ljudi na miting resnice. „Sto nas je z dvema avtobusoma in s policijskimi vozili že 29. novembra odšlo v Krško. Ljudje so nas na poti pozdravljali in nam metali cvetje. Ponosni smo bili, da smo policisti. A vedeli smo, da to ni bila naša zadnja akcija. Akcija Sever je bila zato dobra izkušnja za naše delovanje v letu 1990 in med osamosvojitveno vojno," je povedal Alojz Flisar, v devetdesetih letih poveljnik pomurske PEM. Flisar se je s sotrpini junija in julija 1991 bojeval v Gornji Radgoni. „Ko smo se pripravljali na morebitno vojno, so na urjenih v Ljubljani govorili: Iz golobov moramo narediti sokole. Vsak tedanji miličnik je bil za novo domovino pripravljen dati življenje," je še dejal upokojeni poveljnik Flisar, ki je ponosen, da zdajšnja PPE PUMS nadaljuje s tradicijo elitne enote pomurske policije.
Denis Zupančič, ki je poveljnik PPE PUMS, je pojasnil, da se PPE običajno skliče za naloge, ko redne policijske sile ne morejo ustrezno ukrepati oziroma ko gre za večje kršitve JRM, različne preiskave, aretacije storilcev hujših kaznivih dejanj, iskanje pogrešanih ljudi ter ob naravnih in drugih nesrečah. Člani enote so namreč dodatno opremljeni in usposobljeni za opravljanje težjih in zahtevnejših nalog. V preteklosti je bila med drugim aktivirana maja 2004 po streljanju na Pušči in septembra 2006 med napetostmi na Hotizi. Levji delež pa je imela tudi drugod po državi pri zagotavljanju JRM na nogometnih tekmah, ter med ljudskimi vstajami ob koncu leta 2012 in začetku leta 2013 ter med begunsko krizo leta 2015. Kot je dejal poveljnik Zupančič, so kot prva policijska enota bili poslani na mejni prehod Dobova, kjer so na položajih nepretrgoma ostali 28 ur. „Da to zmoremo, nas vodi vodilo Vsi za enega, eden za vse," je še dodal Zupančič.

Za prikaz gumbov, kot so "Všeč mi je", "Deli na FB", "Tweet", "G+" in komentarjev socialnih omrežij omogočite piškotke v nastavitvah, ki jih odprete na zavihku "Zasebnost" ob strani levo ali spodaj na gumbu "Dovoli piškotke"! Za pravilno delovanje novih nastavitev osvežite stran s pritiskom na tipko "F5".
Nahajate se: MKR Obrti in ustanove Policijsko veteransko društvo Sever podelilo priznanja društva in Združenja Sever