Članice in člani Sončka obeležili lep jubilej
Kako je odraščal Sonček?
Sonček – Zveza društev za cerebralno paralizo Slovenije je konec minulega tedna praznovala let okrogel jubilej – 35. letnico delovanja. Na slovesni prireditvi ob tej priložnosti, ki je potekala v Centru kulture Španski borci v Ljubljani, je bil slavnostni govornik predsednik Vlade Republike Slovenije, Marjan Šarec, ki je bil tudi častni pokrovitelj. Sama prireditev je sicer bila namenjena predvsem pregledu zgodovinskih prelomnic, torej odraščanju „Sončka", in podelitvi priznanj ter zlatih znakov.
»Ob tej priložnosti se zahvaljujem vsem članom, prostovoljcem in zaposlenim za njihovo delo in pripadnost naši organizaciji. Hvala tudi vsem, ki nas podpirate kot naši partnerji. Partnerstvo nosi v sebi enakopravnost. In enakopravnost je dobrina, za katero se bomo v Sončku prizadevali še naprej,« je dejal Lojze Tomaževič, predsednik Zveze Sonček. Seveda so pripravili tudi zanimiv kulturni program. Vse skupaj je povezovala Carmen L. Oven, nastopili pa so: glasbena skupina Los Hermanos muy simpaticos z Branetom Završanom, plesni skupini Sonček iz Maribora in Celja, plesalka na vozičku Martina Smodiš in Roman Maček, Domen Gojčič in Jernej Horvat ter Luka Prosnik.
»Včasih politiki ne storimo vedno dovolj. A najmanj stori tisti, ki nič ne naredi. Pravijo, da zdrav človek ne razume bolnega in to velikokrat drži. A naša družba temelji na solidarnosti, na javnih dobrinah, na tem, da smo drug drugemu ljudje. In če to drži, moramo drug drugega razumeti. Poskusiti se moramo vživeti v drugega. In če so nas kaj naučili na igralski akademiji, so nas ravno to, da se moramo vživeti drug v drugega. To omenjam za to, ker je bil vaš prijatelj Brane Završan moj profesor na akademiji. Zelo sem ponosen, da ga poznam in tudi njegovo prijateljstvo z Zvezo Sonček dokazuje, da mu ni vseeno. Lahko ste ponosni, da je med vami. Igralci nismo le za zabavo, ampak kdaj tudi kaj naredimo. Naj bo ta večer prazničen. Dovolite mi tudi, da vam ob tej priložnosti zaželim mirne praznike,« je pred polno dvorano prisotnih dejal predsednik Vlade Republike Slovenije Marjan Šarec.
Sicer pa, na svetu je 17 milijonov ljudi s cerebralno paralizo. Šestdeset odstotkov je hodečih, trideset odstotkov jih uporablja invalidski voziček, deset odstotkov pa se jih giblje s pomočjo različnih pripomočkov. Pri cerebralni paralizi gre za motnjo gibanja in drže, ki je posledica nenapredujoče poškodbe možganov v zgodnjem obdobju življenja. Je najpogostejša razvojna motnja v otroštvu. Cerebralna paraliza ni bolezen, ampak stanje in ni ozdravljiva. Poleg značilnih težav z gibanjem, pa imajo lahko otroci in odrasli s CP vrsto drugih težav, kot so težave z zaznavanjem in percepcijo, epileptične napade, intelektualno oviranost, težave z govorom, spanjem in še mnoge druge. Za obravnavo cerebralne paralize je na voljo več zdravstveno terapevtskih obravnav, ki so učinkovite le delno. Še bolj kot zdravstvena obravnava pa je pomembno ustvarjanje pogojev v družbi, ki bodo ljudem z invalidnostmi omogočali običajno življenje v skupnosti. Ključ do tega je v sprejemanju drugačnosti.
Zveza Sonček je neprofitna, nevladna in nepolitična nacionalna invalidska organizacija, ki deluje že od leta 1983. Nastala je z združitvijo Mariborskega in Gorenjskega društva za cerebralno paralizo. Kot prvotno starševska organizacija se je v 35 letih delovanja razvila v strokovno organizacijo, ki deluje na področju invalidskega varstva in izvaja storitve namenjene tako osebam z invalidnostjo, strokovni javnosti kot tudi staršem otrok s posebnimi potrebami in njihovim svojcem. Vanjo se združuje petnajst regijskih društev za cerebralno paralizo, Društvo za pomoč prezgodaj rojenim otrokom ter Sonček - Športno društvo cerebralne paralize. Zveza Sonček, ki je konec leta 2013 pridobila tudi status socialnega podjetja, se neposredno vključuje tudi v Mednarodno združenje za osebe s cerebralno paralizo ICPS in Evropsko združenje servisov za osebe z invalidnostjo EASPD.
Od ustanovitve prvega centra v Ljubljani, v decembru 1990, so centri Sonček zasnovani kot centri z raznolikimi programi. Osrednja dejavnost centrov je program varstva, usposabljanja in zaposlovanja pod posebnimi pogoji. Centri nudijo tudi druge programe: program usposabljanja in zaposlovanja v podjetjih za zaposlovanje invalidov, izobraževalne, kulturne, družabne in druge programe, katerih cilj je druženje različnih uporabnikov ne glede na invalidnost ter odprtost v socialno okolje. Zato so tudi izvajalci teh programov različni. K programu centrov sodijo tudi Sončkova svetovalna služba in izposojevalnica knjig, videofilmov, dnevni prevozi s kombiji za zaposlene v centrih in prevozi. V centrih so tudi sedeži regijskih društev za cerebralno paralizo, prostor za dejavnosti pa večkrat uporabljajo tudi druga društva in organizacije.