Rodila se je pred 80., poročila pa pred 60. leti

Diamantna poroka LončaričZa Marico Lončarič iz Lokavcev pri Negovi je 23. januar gotovo najbolj srečen datum v življenju. Kako tudi ne, ko pa se je natančno tega dne pred osmimi desetletji rodila, pred šestimi pa tudi poročila. Torej je letos, prav na dan, ko so se po kar nekaj meglenih in turobnih dneh, nad negovskim delom Slovenskih Goric, pojavili prijetni sončni žarki, imela pravi vzrok za dvojno praznovanje. Pravzaprav je s svojim življenjskim sopotnikom, možem Slavkom, brez posebnega pompa in razkošja, v domači hiši, kjer ima sedež tudi na daleč znano podjetje Montaža Lončarič, predvsem prejemala darila in čestitke, oba za visok skupni življenjski jubilej, ona sama pa še za okrogel osebni jubilej. Odločila sta se namreč, da bosta svoj jubilej obeležila v družbi svojih najdražjih, treh otrok, štirih vnukov in pravnukinje, ter še nekaj drugih svojcev, sorodnikov in prijateljev. Ob ganljivih čestitkah se je slavljencema tu in tam orosilo oko...

Marica in Slavko Lončarič obeležila diamantno poroko in njenih osemdeset

Dedek Mraz obiskal tudi otroke v Lutvercih

Dedek Mraz LutverciV našem gasilskem domu je bilo konec decembra spet veselo. Naše otroke je obiskal dedek Mraz. Že sedmo leto zapored se v našem društvu trudimo, da organiziramo prihod dedka Mraza. Tudi letos sta celotno organizacijo in priprave za ta projekt prevzeli naši članici društva, ki sta tudi v komisiji za mladino v društvu Zdenka Šuman in Tina Rojc. Seveda so na pomoč priskočile še ostale pridne roke: Sanja H. je pomagala pri pripravi kulturnega programa, Monika Š. in Sara R. pri pakiranju daril, fotografiranje Monika, aranžerka Blanka pri izdelavi scene, pa še vsi ostali, ki so pomagali pri pripravi prostora, ipd.

Dedek Mraz v Lutvercih

Verniki so se zahvalili svojemu župniku (in nekdanjemu nogometnemu sodniku) Janezu Ferencku iz Apač, ob njegovem življenjskem jubileju

Janez FerencekDa priljubljeni apaški župnik Janez Ferencek letos praznuje okrogel življenjski jubilej, 60. letnico življenja, smo izvedeli po naključju. Na dan, ko se je pred 60 leti rodil so župnijski dvorani domače cerkve, ki se nahaja ob župnišču in služi v zimskem času kot bogoslužni prostor, je namreč daroval večerno sv. Mašo. Slednjo je s petjem, ob spremljavi organistke Aleksandre Papež na elektronskih orglah, popestril Župnijski pevski zbor, ki je po končani maši svojemu priljubljenemu župniku zapel: »Vse najboljše, dragi župnik Janez...«, v slovenščini in tradicionalno iste verze tudi v angleščini. V tem času so moški že začeli pripravljati mize in klopi, kjer so skupaj s slavljencem ob obloženi mizi z dobrotami, ki so jih pripravile pevke, s slavljencem nazdravili.

»Vse najboljše, dragi župnik Janez...«

Marija in Štefan Čeh sta tik po novem letu obeležila zlati pir

Zlata poroka ČehKomaj so utihnila božična in novoletna praznovanja, že sta zakonca Marija in Štefan Čeh z Bišečkega Vrha v Slovenskih goricah praznovala nov pomemben dogodek. Že prvo soboto v letu 2020 sta namreč, v krogu najbližjih in prijateljev, v gostišču Štajerska hiša kulinarike v Gočovi, obhajala visok skupni življenjski jubilej – zlato poroko. Vse skupaj se je začela z obiskom cerkve Sv. Bolfenka v Trnovski vasi, kjer je župnik Franc Mlakar, pri darovani sv. maši, opravil cerkveni obred. Od tod so se številni svatje z zlatoporočencema odpravili v Gočovski dvorec, kjer je potekal civilni zlatoporočni obred, s katerim sta potrdila svojo 50 - letno zakonsko zvestobo.

Najprej v cerkev, nato v dvorec

Zofija in Anton Žavrlan iz Slovenskih goric sta obhajala zlato poroko

Zlata poroka ŽavrlanBrez velikega pompa, v družbi svojih najdražjih, sta tik pred iztekom leta 2019, zlato poroko obhajala Zofija in Anton Žavrlan z Zgornje Ščavnice v Slovenskih goricah. Prijetno praznovanje, ki je potekalo na njunem domu, je s svojim obiskom počastil tudi župan občine Sveta Ana, Silvo Slaček, ki jima je v imenu občine čestital in izročil spominsko darilo, umetniško sliko vinograda, na kateri se v ozadju vidi cerkev sv. Ane. Ob klepetu s slavljencema smo izvedeli marsikaj iz njunega zanimivega in pestrega skupnega življenja.

Župan jima je čestital kar na njunem domu

Delegacija OZ RKS je na Orehovskem Vrhu obiskala 90-letnico Veroniko Fajfar, ki se je razveselila obiska in čestitk

Veronika Fajfar jubilejPred dnevi je Veronika Fajfar, ki živi v Orehovskem Vrhu, dober streljaj iz Gornje Radgone, praznovala 90. rojstni dan in jo je z obiskom razveselila delegacija Rdečega križa. Na obisk je s poverjenicama Ido Šemrl in Marijo Vrbančič, prišel predsednik Krajevnega odbora RK Črešnjevci – Zbigovci, Janko Auguštin. Ob čestitkah in izročitvi daril, je bila opazna radost slavljenke, ki je izrazila veselje in zadovoljstvo, da so z obiskom počastili njen visoki življenjski jubilej.

Deset vnukov, 13 pravnukov in dva prapravnuka...

Priljubljena Prekmurca iz Apaške doline

Biserna poroka NovakKer sta se Amalija in Franc Novak iz Apač poročila 30. decembra 1959, sta tudi šestdeset let pozneje, biserno poroko obhajala tik pred iztekom leta. Prvič je poroka potekala v Murski Soboti, civilna na tedanjem matičnem uradu, cerkvena pa v cerkvi Sv. Nikolaja. In ker je bila Amalija učiteljica sta se cerkveno poročila ponoči v tajnosti. Tokrat sta svojo biserno poroko praznovala v krogu svoje družine in prijateljev v apaški cerkvi, sveto mašo pa je daroval župnik Janez Ferencek. Ob cerkvenem poročnem obredu jima je župnik Janez Ferencek namenil veliko lepih besed zahvale in jima izročil darilo.

Biserno poroko sta obhajala Amalija in Franc Novak iz Apač

Darila blagoslovil negovski župnik Marjan Rola

Božiček pri ŠenekarjuV Gostilni Šenekar, v Spodnjih Ivanjcih pri Negovi, je tik pred božičem, potekala tradicionalna prireditev, kjer je Božiček obdaril 60 otrok iz KS Spodnji Ivanjci, starih do 6 let. Že 27. tovrstno prireditev z obdarovanjem je tudi letos pripravilo Kulturno športno društvo (KŠD) Spodnji Ivanjci, s pomočjo sredstev Krajevne skupnosti Spodnji Ivanjci in dobrotnikov. Ob tej priliki so otroci iz KS Spodnji Ivanjci, pod vodstvom Simone Danko in Martine Vesenjak, pripravili kulturni program z božično vsebino.

Božiček obdaril 60 otrok

Moj kraj Radgona

VELIKOST TEKSTA

ZASLON

Zaslon

Projekt Igrajmo se skupaj vse bolj priljubljen med pomurskimi otroki

 

Starostniki otrokom predstavili igre svojega otroštva in mladosti

Igrajmo se skupajStanovalci Doma starejših občanov Radenci (DOSOR) že nekaj časa sodelujejo v projektu Igrajmo se skupaj, katerega namen je spodbujati prepletenost generacij v okviru nekaj ur iger, kjer stanovalci Dosorja skupaj ustvarjajo in otroke učijo igrati igre, ki so se jih oni igrali v njihovem otroštvu in mladosti. In v zadnjih letih so tako stanovalci, ki si na tak način tudi krajšajo čas, obiskali številne šole in tudi vrtce v Pomurju (OŠ Bakovci, POŠ Dokležovje, OŠ Šalovci, Vrtec Murska Sobota, večkrat OŠ Radenci in OŠ Kapela ipd.), kjer so predstavili tudi svoje konjičke in poklice, ki so jih nekoč opravljali, današnjim otrokom pa je to bolj kot ne tuje.

Starostniki, običajno jih na teren, skupaj s kakšnim spremljevalcem, gre okoli deset, večinoma obiskujejo pomurske šole, tokrat pa se je zgodilo obratno. Otroci, učenci (s prilagojenim programom) OŠ IV Murska Sobota so namreč obiskali Dosor in v tamkajšnji telovadnici je bilo sila razigrano in veselo. Samo kratko je trajalo sramežljivo spoznavanje, nato pa so si vsi bili enaki in stekla je igra, izdelovanje in predstavitev različnih predmetov, kot so vetrnice, ladjice, punčke, vožnja s skiroji, branje pravljic..., seveda pa v vogalu ni manjkalo soka, sadja, sladkarij ipd.
Kot nam povedala socialna delavka v Dosorju, Barbara Lukač, ki je tudi koordinatorka projekta Igrajmo se skupaj, so z zadevo začeli leta 2015 in se je izpostavilo kot zelo koristno sodelovanje in medgeneracijsko povezovanje z otroci iz širše okolice. „Projekt so predlagali stanovalci sami, saj so imeli veliko predlogov in idej, tudi različnih iger iz preteklosti. Nekateri so izkoristili tudi svoje poklice, kar je dobrodošlo. Sploh je naša želja bila, da so stanovalci glavni akterji, kar nam je tudi uspelo. Vse skupaj smo uskladili tukaj, ter s šolami in težav ni bilo. Tudi šole in vrtci so zelo zainteresirani za projekt, kar nas dodatno veseli, saj smo že sodelovali ali sodelujemo z najmanj dvajsetimi vzgojno-izobraževalnimi ustanovami. Nekatere obiščemo mi, drugi obiščejo nas in projekt poteka tukaj, kot je bilo tokrat z OŠ IV Murska Sobota", nam je razložila Barbara Lukač, ki je dodala, da projekt predstavljajo tudi otrokom zaposlenih v Dosorju, in sicer v poletnem tednu varstva otrok pri njih. Enako projekt predstavljajo tudi otrokm zaposlenih v družbi Saubermacher Slovenija.
Sodelujoči starostniki, stanovalci Dosorja so pravzaprav ponosni, da so lahko tudi danes koristni in da se lahko igrajo z otroki. Tako je nekdanja pedagoginja Anica Kondrič, sicer domačinka iz Radencev, poleg igre, otrokom prebrala tudi pravljico - zgodbico Vesne Radovanovič: Zakaj je dedkovo kolo najboljše? „Lepo se je družiti z otroci. Večinoma jim preberem kakšno zgodbo, saj sem vse življenje učila in mi to ni tuje. Otroci so veseli, mi smo zadovoljni, tako da gre dejansko za dober projekt", nam pove Anica Kondrič. Tudi Mariborčan Maksimiljan Korošec je bil prav vesel, da svoje mojstrovine lahko pokaže otrokom. „Vse življenje sem bil mizar in sedaj lahko na otroke prenašam svoje znanje pri izdelovanju vetrnic, hišk za ptice in podobne reči. Otroci so veseli, da se kaj naučijo, ali pa vsaj vidijo, kako določena reč nastaja. Šesto leto sem tukaj v Dosorju in si tudi na ta lepi način krajšam čas", pravi popularni Maks. Podobnega mnenja je tudi njegov nekdanji someščan iz štajerske prestolnice, Smiljan Homec, ki se je ukvarjal s kovinarstvom, sedaj pa otrokom prikazuje, kako se izdelujejo skiroji in nekatere druge tehnične reči. Različne reči v okviru projekta izdeluje tudi Jože Urankar, ki je v Dosor prišel iz Domžal, vesel pa je tudi, da je del medgeneracijskega projekta, ki vsem samo koristi. Enako kot tudi drugi stanovalci in stanovalke Dosorja, ki se že veselijo novega srečanja z otroci. In to bodo najbrž malčki zaposlenih v Dosorju, ki vsako poletje za teden dni, v domu gostijo svoje otroke...

Za prikaz gumbov, kot so "Všeč mi je", "Deli na FB", "Tweet", "G+" in komentarjev socialnih omrežij omogočite piškotke v nastavitvah, ki jih odprete na zavihku "Zasebnost" ob strani levo ali spodaj na gumbu "Dovoli piškotke"! Za pravilno delovanje novih nastavitev osvežite stran s pritiskom na tipko "F5".
Nahajate se: MKR Obrti in ustanove Projekt Igrajmo se skupaj vse bolj priljubljen med pomurskimi otroki