Davčne blagajne ne bodo zmanjšale obsega sive ekonomije
Če že, potem davčne blagajne za vse gospodarske subjekte!
Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije (OZS) ne nasprotuje uvedbi davčnih blagajn, vendar pa meni, da država na ta način ne bo rešila problema opuščanja izdajanja računov za opravljen gotovinski promet in drugih oblik sive ekonomije. Ta problem bi po mnenju OZS lahko rešili le z boljšo ozaveščenostjo davkoplačevalcev in s prijaznejšo davčno zakonodajo.
Uvedba davčnih blagajn ne posega celovito na področje gotovinskega prometa , saj zajema le določen del gospodarskih subjektov in ne tudi potrošnikov. OZS zato meni, da uvedba davčnih blagajn zagotovo ne bo vplivala na zmanjšanje sive ekonomije, kar je razvidno tudi iz primerjave 10-letnega povprečja sive ekonomije v državah EU, kjer imajo uvedene davčne blagajne, in v državah EU (Avstrija, Nemčija), kjer davčnih blagajn ni.
OZS zatorej meni, da uvedba davčnih blagajn ni niti smiseln niti racionalen ukrep, ker ne bo pomembno vplival na priliv davkov v državni proračun. Po mnenju OZS bi morala država na ustrezen način, denimo z dohodninsko davčno olajšavo, motivirati vse državljane, da bi pri nakupu blaga in storitev vedno zahtevali tudi račun.
Država bi morala javno objavljati tudi rezultate ukrepov za učinkovitejše pobiranje davkov. Če bi bila posledica skupnih aktivnosti državljanov in države večji davčni izkupiček, pa bi morala Vlada obljubiti, da bo postopoma zmanjševala davčne stopnje posameznih davkov. »Če bi bila davčna zakonodaja v Sloveniji dovolj stimulativna, bi svoje delo obrtniki in podjetniki raje prijavili«, še dodajajo v OZS.
OZS ima velik interes, da se zmanjša obseg sive ekonomije, saj bi s tem zaščitili male gospodarske subjekte pred nelojalno konkurenco. Vendar pa se bo obseg sive ekonomije zmanjšal šele takrat, ko se bo celovito pristopilo k odpravi vzrokov za nastanek sive ekonomije.