„Adventna razstava" ob dnevu invalidov
Lepo zanimanje za razstavo adventnih okraskov in ročnih del MDI Gornja Radgona
Medobčinsko društvo invalidov (MDI) Gornja Radgona, ki ga vodi predsednik Branko Habjanič, šteje v treh aktivih (Gornja Radgona, Apače in Radenci-Kapela), v štirih občinah skoraj 600 članic in članov. Glavna skrb društva je povezovanje članov in druženje, posebej pa so vedno zanimive različne delavnice in ustvarjanja. V okviru društva deluje tudi rokodelski krožek, katerega redno obiskuje 10 do 15 članic, ki se sestajajo vsak torek v društvenih prostorih, ki se nahajajo v prostorih nekdanje Obrtne zadruge Gornja Radgona v središču Gornje Radgone. Ob obisku krožka, ki ga vodita Valerija Cer in Natalija Dolamič, se članice družijo, ustvarjajo in izmenjujejo izkušnje pri ustvarjanju ročno izdelanih izdelkov. Članice krožka se s svojimi izdelki predstavljajo na razstavah ob določenih praznikih, ter tudi na stojnicah ob turističnih in drugih prireditvah.
In tako je tudi ob letošnjem mednarodnem dnevu invalidov, ko so v prostorih društva oz. krajevne skupnosti, pripravile dvodnevno razstavo svojih izdelkov. Razstavile so izdelke, ki so jih ustvarile skozi obiske krožkov in tudi v prostem času. Kot smo se lahko prepričali, je bila razstava izdelkov zelo pestra, saj je bilo razstavljenih več sto različnih lepih izdelkov, kjer so predstavili tudi adventne vence in druge izdelke, primerne za darila, ki jih lahko, z lepimi željami, podarimo prijateljem ob bližajočih se praznikih. Narejeni so iz različnih materialov in nam vedno znova, s svojim bogatim videzom, pričarajo skrivnost prihajajočih praznikov, polnih upanja in veselega pričakovanja. Ob otvoritvi razstave, katero si je ogledalo veliko članic in članov MDI ter drugih občanov, je prisotne pozdravila ter pridnim rokam izdelovalk in izdelovalcem eksponatov, katerih se ne bi sramovali niti pravi umetniki, čestitala, predsednica aktiva invalidov Gornja Radgona Hedvika Weingerl. Podžupan občine Gornja Radgona Vinko Rous pa je ob pohvalah za pridnost, invalidom zaželel, da bi že prihodnje leto zaživeli brez gospodarske krize, ki jo še posebej čutijo hendikepirane osebe.
Kot rečeno je samo razstavo spet pripravila delavnica ročnih del, v kateri pod vodstvom Valerije Cer in Natalije Dolamič, sodeluje veliko invalidk in invalidov. „Namen vseh naših razstav je predvsem, da bi javnost izvedela več o naši ustvarjalnosti, jo znala vrednotiti in hkrati tudi spoštovati. Tudi Vlada RS ob mednarodnem dnevu invalidov, ki ga vsako leto praznujemo 3. decembra, poudarja, da so za življenje v skupnosti nedvomno potrebni različni ljudje, ki imajo različne sposobnosti, ki so vsak svoja in s tem različna osebnost, ki imajo različne izkušnje in so različno stari. Med te člane pa sodijo tudi ljudje z različnimi invalidnostmi in prav invalidnost je v tem okviru tudi prednost", pravi predsednica aktiva Hedvika Weingerl.
Sploh pa tovrstne dejavnosti pomenijo za invalide veliko več, kot je videti sam izdelek, pa naj so še tako lepi. Pomeni jim skupno druženje, vključenost v okolico, enakopravne možnosti, enakopravne obravnave, kot dokaz njihove kreativnosti. „Zato smo veseli, da si je bazar ogledalo veliko ljudi. Lepo se je mirno sprehoditi okrog razstavljenih eksponatov, ki obiskovalcu, med drugim, govorijo tudi o čustvih in osebnemu navdihu, ki se porajajo ob izdelovanju. Ob tem smo nekaj izdelkov tudi prodali, da smo zbrali sredstva za materiale", dodaja ena izmed vodij delavnice Valerija Cer.