Lov in Naturo odprta!
Odprli so 8. mednarodni sejem lovstva in ribištva LOV ter 2. mednarodni sejem aktivnosti in oddiha v naravi NATURO
Povabljenim gostom so spregovorili Janez Erjavec, predsednik uprave Pomurskega sejma, Anton Kampuš, župan občine Gornja Radgona, mag. Srečko Felix Krope, predsednik Lovske zveze Slovenije, predsednik Ribiške zveze Slovenije, dr. Miroslav Žaberl, predsednik Turistične zveze Slovenije Peter Misja ter Urška Žolnir, nosilka olimpijske medalje.
Janez Erjavec je v svojem nagovoru pozdravil vse prisotne, ter povedal, da snovalci Pomurskega sejma s sejmi, ki jih prirejajo, ostajajo zvesti tradiciji in viziji, da bolj kot za večjim finančnim učinkom sejmov sledijo svojemu poslanstvu, ki ga vidijo v promociji pokrajine in vsega, kar je povezano z naravo in naravnim okoljem. "Veliko nam je do tega, da promoviramo vse tisto, kar lahko dolgoročno ohrani to deželo zanimivo in kar lahko dolgoročno zagotovi preživetje tako ljudi, kot živali in rastlinam v nekem zdravem ravnotežju," pravi Erjavec, obenem pa sporoča osnovno sporočilo sejmov Lov in Natura: "Ne smemo dovoliti, da bo ta generacija živela na račun dosedanjih in prihodnjih generacij." Sejem NATURO je po njegovih besedah logično nadaljevanje vsebin, ki jih pokriva lovstvo in ribištvo, saj aktivnosti, ki so povezane z naravo niso samo kmetovanje, delo v gozdu ali gradnja najrazličnejših objektov. V nadaljevanju je omenil tudi povezavo med aktivnostmi v naravi, ki pripomorejo k zdravemu življenju, turizmom in kulinariko, na koncu pa ni pozabil niti na društva starodobnikov, ki ohranjajo tehnično zgodovino za poznejše rodove. "Vsem, ki ste ustvarjali to čudovito prireditev se iskreno zahvaljujem in vam želim, da sejem ne bo le kot LOV, ampak da bo kot bi rekli Angleži predvsem LAW," je zaključil Erjavec.
Slavnostni govornik in otvoritelj sejmov je bil Jakob Presečnik, predsednik Odbora za kmetijstvo, gozdarstvo, prehrano in okolje, Državni zbor RS, ki je povedal, da smo še vedno tesno povezani z naravo, saj smo še vedno lovci, ribolovci, kar nam omogoča preživetje. Omenil je tudi, da je v Sloveniji na majhni površini preko 25.000 rastlinskih in živalskih vrst in se zato uvršča med biotsko najbogatejša oziroma, najbolj pestra območja v Evropi. V nadaljevanju je poudaril pomembnost ohranjanja odnosa do narave, ki bo omogočal divjadi ostati del narave, hkrati pa bodo dolgoročno ohranjeni pogoji za človekovo okolje, počutje in kakovost njegovega življenja. "Zavedati se moramo, da so vse te prostočasne aktivnosti v naravi neločljivo povezane z razvojem turistične dejavnosti, ostalih gospodarskih dejavnosti za ohranjanje okolja. To povezovanje pripomore k bolj kakovostnemu življenju. Država si prizadeva in si bo še naprej prizadevala za trajnostni razvoj naravnega okolja. Zavedati se moramo pomena dobrega sodelovanja in delovanja, kajti le to lahko pripomore k zagotavljanju kakovosti življenja državljanov Slovenije, njihovega aktivnega oddiha v naravi, razvojnega potenciala slovenskega turizma, in nenazadnje ohranjanje naravnega okolja in biotske raznovrstnosti v naši državi Sloveniji," je še povedal Presečnik.
Predsednik Lovske zveze Slovenije, mag. Srečko Felix Krope je poudaril: "Dandanes lov, ki je dobro načrtovan, nadzorovan, trajnostno naravnan ter pomeni razumno rabo in je utemeljen s strokovnimi spoznanji, ne ogroža prostoživečih živali, ogrožajo jih posegi v njihov življenjski prostor. In ravno tukaj vidim našo skupno priložnost, da lahko s svojimi dejanji, zgledi in ozaveščanjem naredimo še več, da bomo ohranjeno naravo oziroma ohranjen skupni življenjski prostor predali zanamcem." Dotaknil se je tudi stereotipne miselnosti nekaterih naravovarstvenikov, ki želijo lovce prikazati kot koristoljubneže in zbiralce trofej, lov pa kot šport in zabavo. Po njegovih besedah je lovstvo na Slovenskem že davno preraslo okvire lova kot takšnega, saj so prav lovci tisti, ki skrbijo in se zavzemajo za ohranitev vseh živalskih vrst ter spoštujejo visoka etična merila lova sprejetega etičnega kodeksa, ki so ga sprejeli kot prvi v Evropi. "Slovenski lovci se skozi več kot stoletno tradicijo uspešno soočamo z različnimi izzivi. Morda se sliši nenavadno, a ravno z lovom se je skozi vso zgodovino ohranjalo življenje. Še naprej si bomo prizadevali biti dobri gospodarji in varuhi narave ter življenja v njej," je še dodal Krope.
V nadaljevanju je Peter Misja, predsednik Turistične zveze Slovenije vse prisotne povabil na ogled sejma z mislijo: "Turizem je nekakšna »zlata nit«, ki povezuje generacije, ohranja naravo in prenaša znanja, izročila in tradicijo iz roda v rod. Sprehodite se med stojnicami , pokramljajte z ljudmi, spoznajte njihovo gostoljubnost, naj vam bo njihovo povabilo tudi izziv k preživljanju aktivnih počitnic v Sloveniji. Ponudbe je veliko".
Doc. dr. Miroslav Žaberl, predsednik RZS je povedal: "Da predstavlja ribolov pomembno turistično panogo so v večini tujih držav ugotovili že dolgo nazaj. V Sloveniji se na tem področju šele prebujamo. Prav zaradi tega je takšen mednarodni sejem za Ribiško zvezo Slovenije še posebno pomemben. Z veseljem smo se odzvali povabilu organizatorja z namenom, da lahko obiskovalcem pokažemo kaj smo, kaj delamo in kaj ponujamo. Ker so lepote slovenskih muharskih voda že bile večkrat predstavljene je poudarek na letošnjem sejmu predvsem na možnosti športnega ribolova na krapovce in plenilke."
Judoistka Urška Žolnir je povedala, da: "...se športniki močno zavedamo, da sta za uspeh potrebna zdrav duh in zdravo telo. Res je, da svoje življenje podredimo trdemu treningu in da smo velikokrat na koncu svojih zmogljivosti. Naš čas je natančno odmerjen, prav tako je skrbno odmerjen tudi čas za počitek. Ravnovesje med treningom, počitkom in zdravo prehrano je temelj uspeha vrhunskega športnika. Zagotovilo za dobro in zdravo slovensko hrano je v zdravem okolju; vsi lahko naredimo precej za to, da ga obvarujemo. V naravi najdem tudi pozitivne energije za vsakdanje življenje, pa tudi navdih za boje na tartanu. Preživljanje časa v naravi mi nudi moč za premagovanje napornega urnika in potrebno sprostitev."
Otvoritev so popestrili Lovski rogisti ZLD Ptuj-Ormož , pod strokovnim vodstvom g. Danila Ivanuše, in organizacijskim vodstvom g. Franca Slodnjaka ter Folklorna skupina Kulturno umetniško društvo Beltinci.
Tukaj si lahko ogledate slike. Foto: Pomurski sejem