Zdravo seme in semenski material
Posvet na temo zdravo seme in semenski material sta osnova za zdravo integrirano pridelavo zelenjave
Slovensko združenje za integrirano pridelavo zelenjave, ki povezuje več kot 180 pridelovalcev zelenjave po vsej Sloveniji, je uvodni dan 51. mednarodnega kmetijsko-živilskega sejma AGRA v Gornji Radgoni pripravil posvet na temo Zdravo seme in semenski material sta osnova za zdravo integrirano pridelavo zelenjave. Osnovno poslanstvo združenja je povezovanje pridelovalcev integrirane pridelave zelenjave, velik pomen pa dajejo tudi informiranju širše javnosti o pomenu in značilnostih integrirane pridelave zelenjave ter pomoč pridelovalcem na strokovnem področju.
Na tokratnem posvetu je o pridelavi semena na domači kmetiji spregovorila Miša Pušenjak (KGZS - Kmetijsko gozdarski zavod Maribor), o možnostih profesionalne pridelave semena v kooperaciji je zbranim govoril Darko Vernik (Semenarna Ljubljana), o sortah, hibridih in gensko spremenjenih organizmih pa Igor Škerbot (KGZS - Kmetijsko gozdarski zavod Celje).
V diskusiji je Pušenjakova dejala, da se v zadnjem času veliko govori o domači pridelavi semena, vendar se pri tem pojavljajo napake. »Ljudje ne vedo, da se sorte med seboj križajo, ponekod celo nekatere vrste, ki so si sorodne, križajo med sabo. Poleg tega pustijo kar naključno pridelati seme na rastlinah, ki zacvetijo ali jih niso pojedli. Namesto, da bi za seme odbrali najboljše in najlepše rastline,« je dejala Pušenjakova. Dodala je, da tako kot pri človeku in živalih tudi pri rastlinah ne sme prihajati do sorodstvenih križanj. »Ponavadi pri rastlinah na to ne pomislimo. Če pustiš samo dve tuje prašnici za seme, bo v drugi generaciji zagotovo prišlo do križanja sorodstva. Potrebno je puščati dovolj rastlin, vsaj petnajst pri tuje prašnicah. Seveda pa moramo paziti, da ne pride do križanj«.