Dopolnilne dejavnosti na gozdarskih kmetijah
Možnosti za dopolnilne dejavnosti na gozdarskih kmetijah je veliko
Zavod za gozdove Slovenije je danes, ko je bil na kmetijsko - živilskem sejmu AGRA tudi dan gozdov in gozdarstva, pripravil okroglo mizo o dopolnilnih dejavnostih na kmetijah s področja gozdarstva. Ti potenciali so v Sloveniji še premalo izkoriščeni, so ugotovili sodelujoči na okrogli mizi. Ker je gozdna posest v Sloveniji zelo razdrobljena, so namreč tudi dopolnilne dejavnosti ena od možnosti za povečanje dohodkov na kmetiji. Možnosti je več, z gozdom najbolj neposredno pa so povezane storitve z gozdarsko mehanizacijo in opremo, posek, spravilo in dodelava lesa ter izdelava različnih oblik kurjave in proizvodnja ter prodaja energije.
Registracija dopolnilne dejavnosti na kmetiji ni zapletena in dolgotrajna, vendar je za določene dejavnosti, kot so na primer posek, spravilo in trženje gozdnih sortimentov potrebna najmanj ustrezna gozdarska izobrazba ali nacionalna poklicna kvalifikacija.
V nadaljevanju so sodelujoči predstavili različne možnosti za dopolnilne dejavnosti, povezane z gozdom: to so lahko obdelava lesa, proizvodnja sekancev, peletov ali polen za energijo, posebna, pred nekaj leti na novo oživljena dejavnost je oglarstvo, ki ga sedaj nekateri opravljajo kot tradicionalno domačo obrt. Kljub omejitvam glede količin nabiranja gozdnih plodov in gob v gozdovih je bilo govora tudi o dopolnilni dejavnosti predelave gozdnih sadežev, zelišč in gob. Za to dejavnost ni potrebno veliko vlaganj, seveda pa je zaradi prostega dostopa do gozdov in pravice do nabiranja sadežev in gob za vse konkurenca pri zagotavljanju surovine zelo velika.
Ena od dopolnilnih dejavnosti, ki se navezujejo na gozd, je tudi čebelarstvo in predelava osnovnih čebeljih pridelkov, tudi zasebni lastniki gozdov pa bi v svojem gozdu lahko vzgajali in izobraževali mlade o gozdu in naravi v okviru tako imenovane gozdne pedagogike. Ponujali bi lahko tudi aktivna doživetja narave, gozda in podeželja preko gozdnih učnih poti in drugih oblik, vključevali bi se lahko v varovanje in predstavljanje naravne in kulturne dediščine, zanimiva pa bi bila tudi turistična dejavnost na gozdnih kmetijah, s katero se ukvarja nekaj kmetij na Pohorju in Kozjaku.