Festival raznolikosti semen
Od semena do krožnika
Društvo za biološko dinamično gospodarjenje Pomurja je v okviru 51. mednarodnega kmetijsko-živilskega sejma AGRA v Gornji Radgoni pripravilo Festival raznolikosti semen. Na vzorčnem vrtu, ki ga imajo na sejmišču v Gornji Radgoni, so vse dni člani tega društva predstavljali svojo dejavnost, obiskovalci sejma pa so se jim lahko priključili pri tradicionalnem čiščenju semen. Ves čas sejma so si obiskovalci lahko ogledali vrt in se posvetovali ter izmenjali izkušnje s prisotnimi na vrtu.
Zadnji dan sejma je društvo pripravilo zanimivo predavanje Mete Vrhunc na temo Kako pridelati zdravo zelenjavo iz lastnega semena, pred pričetkom predavanja pa je zbrane nagovoril predsednik uprave družbe Pomurski sejem Janez Erjavec: »Mi smo sejmu AGRA zadnji dve leti dodali slogan Tradicionalno svež, kar pomeni, da smo hoteli k tem tradicionalnim vsebinam dodajati vedno neke sveže vsebine. In prav gotovo je ta biodinamični vrt nekaj svežega. Kajti mi smo imeli doslej veliko prikaza konvencionalnega kmetovanja, tistega, za katerega kmetijci rečejo, da bodo lahko preživeli veliko ljudi. Za nas pa je, še posebej v tem času, ko veliko govorimo o lokalni samooskrbi, izrednega pomena, da se čim več ljudi zaveda, da lahko tudi sami nekaj pridelajo, in to na malih površinah. In seveda nekaj, kaj lahko pozneje rečejo, da so pridelali sami.«
»Pomembno je, kako po biološko dinamični metodi skrbeti za semena tako, da ne pride do tega, kot pri konvencionalnem kmetovanju, da jih ne izgubljamo. Pomembno je, da rastline ne zbolevajo, ker kot bolne rastline ne morejo biti zdrava hrana,«je dejala Meta Vrhunc.
V nadaljevanju posveta je Klavdija Šalamun predstavila projekt »Od semena do krožnika«. Gre za projekt, katerega namen je ohranjanje biotske raznovrstnosti, povečati prehransko biotsko raznovrstnost, povečati samooskrbo s hrano, povečati pridelavo in porabo vrtnin, sadja in žit na trajnostni način ter izboljšati zdravje prebivalstva. Partnerji pri tem projektu so sledili skupnemu namenu, ohranjanju biodiverzitete in promoviranju pomembnosti trajnega ohranjanja zdrave narave in blaginje njenih plodov. Trajni prispevek projekta so trije vzorčni vrtovi, ki jih negujejo po biološko-dinamični metodi, jih žlahtnijo, da bi pridelali zdrava in stabilna semena ter na ta način zagotovili ohranitev starih slovenskih sort zelenjave, sadja, žit, zelišč, začimb in rož.