Moj samooskrbni zelenjavni vrt
Na Pomurskem sejmišču zasadili „ekološki zelenjavni vrt"
Ko si bodo obiskovalci 52. mednarodnega kmetijsko – živilskega sejma Agra, ki bo med 23. in 28. avgustom, v vzhodnem delu Pomurskega sejmišča v Gornji Radgoni ogledovali vzorčne nasade in sadovnjake, bodo gotovo občudovali tudi zanimiv vrt z ekološkimi domačimi vrtninami. V okviru vseslovenske akcije »Moj samooskrbni zelenjavni vrt« so namreč sejmarji, v sodelovanju Kluba Gaia in Vrtnarstva Alt iz Pristave pri Ljutomeru, pripravili brezplačno delavnico »Zasaditev ekološkega zelenjavnega vrta«, kjer so poleg teoretičnega dela, dejansko zasadili še pravi majhni vrt.
Pod strokovnim vodstvom strokovnjaka Kluba Gaia ter omenjenega prleškega vrtnarstva, se je zanimive in aktualne delavnice udeležilo kar nekaj učenja in svetovanja o vrtnarjenju zainteresiranih vrtičkarjev, ki so se lahko marsikaj naučili. Med udeleženci delavnice je med najbolj dejavnimi bila tudi izvršna direktorica Pomurskega sejma d.d. Mateja Jaklič, ki pravi, da so domače ekološke vrtnine nekaj posebnega, ob tem je vrtnarjenje dobrodošlo tudi kot rekreacije in nenazadnje kurjenje odvečnih kalorij.
Sicer pa, kot je bilo slišati, je načrtovanje zelenjavnega vrta eno najtežjih, a hkrati najbolj pomembnih opravil pri vzgoji zdrave, domače in okusne zelenjave. Je res potrebno, da je tako naporno? Seznam, kaj v gospodinjstvu radi jemo, kaj hitro sestavimo. Potem pa se začnejo vse težja in težja vprašanja. Koliko rastlin potrebujemo, da bo dovolj za nas? In koliko nam velikost našega vrta sploh dopušča? Kam umestimo rastline, da bo kolobar pravilen? Kateri so slabi in kateri dobri sosedje? Kako sestavimo mešane posevke? Katere koristne rastline bodo najbolje zapolnile vmesni prostor med rastlinami? Torej veliko vprašanj brez odgovorov. Toda, zakaj bi si belili glavo, se mučili z odgovori nanje, ko lahko svoj čas posvetim stvarem, ki jih imamo zares radi. Zato so namreč stopili skupaj strokovnjaki Kluba Gaia ter zasnovali novo spletno stran z brezplačno aplikacijo samooskrbnega vrta naredivrt.si , ki na zabaven, enostaven in privlačen način pripravi načrt našega domačega vrta z upoštevanjem pravil kolobarjenja, dobrih in slabih sosedov ter mešanih posevkov, setvenega koledarja...
Na Pomurskem sejmišču, na nekaj deset kvadratnih metrov, je tako nastal „moj samooskrbni zelenjavni vrt". Prvo so izpeljali uvodno predavanje z usmeritvami kako sploh zasnovati zelenjavni vrt. Na osnovi želja, izkušenj in strokovnega znanja so naredili načrt; Center vrta bo predstavljala zeliščno – zelenjavna gredica na katero so posadili tudi jagode. Vrtnine so razdeljene po vrtu glede na zahteve po gnojenju. Prvi najbolj gnojen del vrta bo namenjen zelenjavi z veliko zahtevo po hranilih to je plodovkam (paradižnik, paprika, kumare) in zgodnjemu zelju in krompirju. Drugi je namenjen kapusnicam kot so cvetača, brokoli, kolerabica, ohrovt. Na tretji zelo malo gnojeni poljini bodo gojili korenček, peteršilj,čebulo in por. Zraven pa še grah in blitvo. Na četrto poljino pa so (bodo) posadili rdečo peso, stročji fižol, bob, špinačo ipd.
Ob poznavanju osnovnih zakonitosti vrtnarjenja in koščku zemlje zdravo zelenjavo za lastno preskrbo lahko pridela skoraj vsakdo. Še posebej tisti, ki se udeležijo Gainih delavnic, saj na predavanjih lahko izvedo kako se lotiti vrtnarjenja, kako oblikovati zelenjavni vrt in pripraviti tla za uspešno rast rastlin. Dobijo tudi informacije o pravih kombinacijah rastlin in postopkih za pridelavo zdrave domače zelenjave za samooskrbo. Delavnice so sicer namenjene tako začetnikom kot tudi tistim, ki so na vrtu preživeli že nekaj časa, pa si želijo spoznati še kaj novega...