Srečanje družinskih kmetij
Na sejmu AGRA potekalo srečanje družinskih kmetij
Na sejmu AGRA je na Dan družinskega kmetovanja, v nedeljo 24. 8. potekalo srečanje družinskih kmetij, ki ga je organizirala Kmetijsko gozdarska zbornica v sodelovanju s Pomurskim sejmom in pod medijskim pokroviteljstvom Kmečkega glasa.
Leto 2014 je Organizacija združenih narodov razglasila za Mednarodno leto družine in družinskega kmetovanja. Cilj je ponovno postaviti družinsko kmetovanje v središče kmetijskih, okoljskih in socialnih politik nacionalnih načrtov. Mednarodnemu letu družinskega kmetovanja smo se pridružili tudi na Kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije. Tako se je na pobudo Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije in ob pomoči kmetijskih svetovalcev, danes na 52. mednarodnem sejmu AGRA, predstavilo sedem družin z različnih koncev Slovenije, in sicer kmetija Antona Perka iz Spodnje Velke pri Zgornji Velki, kmetija Jožka Koširja s Pristave pri Borovnici, kmetija Alberta Javornika iz Golavabuka pri Šmartnem pri Slovenj Gradcu, kmetija Šenveter-Gundel iz Dražen Vrha pri Sveti Ani v Slovenskih goricah, kmetija Janka Jegliča iz Podbrezij pri Naklem, kmetija Danila Steyerja iz Plitvice pri Apačah in kmetija Celestina iz Zgornjih Vodal pri Tržišču.
Da je povezanost družine na kmetiji zelo pomembna je v svojem pozdravu ob začetku srečanja izpostavil predsednik KGZS Cvetko Zupančič. Direktor ČZD Kmečki glas Peter Zadel je kot medijski pokrovitelj dogodka poudaril pomen družinskih kmetij z vidika pridelave hrane, ohranjanje krajine in širše. Vesel je, da se pomena kmetijstva vedno bolj zaveda tudi slovenska politika in prav je, da se v času malodušja številnih, dobre zgodbe kmetij predstavi širši javnosti.
Prisotne kmetije sta pozdravili tudi direktorica Pomurskega sejma Mateja Jaklič in državna sekretarka na MKO Tanja Strniša, ki je med drugim povedala, da je biti kmet ali delati v kmetijstvu najlepši poklic. Zaključila je z besedami: "Bodite ponosni, da ste kmetje. Želim, da tudi vaši otroci vztrajajo na kmetijah in so ponosni na to".
Člani kmetij so predstavili svoje vsakdanje delo, kakšne so zadolžitve posameznih članov družine, s čim se ukvarjajo v prostem času. Srečanje je bilo namenjeno predvsem druženju, zato se je vsaka družina predstavila tudi s kulturno točko in obiskovalcem pripravila degustacijo kulinaričnih dobrot.
Kot prvi so se predstavili člani družine Celestina iz Zgornjih Vodal pri Tržišču. "Pri nas nihče ni glavni, imamo skupni hišni svet in se uskladimo", je povedal Rudi Celestina, ki gospodari na turistični kmetiji, ki se razprostira na 45 hektarih zemljišč, od tega je 3,5 hektarov vinograda. Na kmetiji pa so zaposleni štirje člani družine. Nudijo degustacijo in prodajo različnih vrst vin ter možnost ogleda sodobne živinorejske kmetije. Ob vinski kleti imajo tudi gostinsko sobo za sprejem skupin. Kmetija leži v bližini Šmarjeških toplic in nudi številne čudovite sprehajalne poti.
Drugi so se na odru predstavili člani družine Jeglič, ki kmetujejo v Podbrezjah na Matjevčevi kmetiji, kjer gospodari že šesti rod Jegličev. Priimek Jeglič je v držinski kroniki zapisan že leta 1712, vedno v spremstvu imena, ki se začne s črko J. Upajo, da se bo tradicija nadaljevala tudi v sedmem rodu. Ukvarjajo se s sadjarstvom, sadje predelajo v likerje in žgane pijače ter ga sušijo. So tradicionalna družina z veliko otroki. Najstarejši Jure je študent kemtijstva in pomaga pri sprejemanju gostov v apartmajih. Trenutno nudijo 17 ležišč, ki jih najemajo izključno tuji gostje. Ukvarja se z rejo kokoši in sodeluje pri pobiranju sadja in ostalih delih na kmetiji. Petra je dijakinja ekonomske gimnazije. Njena zadolžitev je priprava steklenic za žganja in sokove ter pospravljanje apartmajev. Ukvarja pa se tudi s pisarniškim delom. Najmlajši Jaka je zadolžen za majhne živali. Skrbi za zajčke, kužke. Oba starša sta zaposlena na kmetiji.
Prava paša za oči so bili člani pojoče družinske kmetije Košir s Pristave pri Borovnici. Melita in Jožko imata kar 8 otrok, starih od 18 do dve leti: Klara, Kristina, Doroteja, Veronika, Matevž, Andreja, Primož in Janja. Na živinorejski kmetiji obdelujejo dobrih 73 hektarjev travnikov in pašnikov ter 30 hektarov gozda. Kmetija prehaja z roda v rod in je usmerjena v ekološko rejo krav dojilj. Veseli so, da uspešno sodelujejo na razpisih za sredstva pri gradnji hleva in nakupu kmetijske mehanizacije. Stari starši so žal že pokojni, otroci pa so vsakodnevno vključeni v delo in so pri delu na paši zelo hitri in uporabni ter nepogrešljivi pri gospodinjstvu in varovanju drug drugega. Melita je povedala, da pri njih velja, da žena podpira tri vogale hiše, mož pa četrtega. V prostem času radi zaigrajo in zapojejo skupaj ter sodelujejo pri različnih zborih. S svojim nastopom so navdušili in očarali.
Tudi člani družinske kmetije Perko so se predstavili z glasbo. Oba sinova sta glasbeno akrivna in Aleš je član vedno bolj popularne vokalne skupine IL DIVJI. Na predstavitvi je sodelovala tudi babica in pravijo, da je kmetovanje treh generacij veliko lažje. Aleš je končal prvi letnik ekonomske fakultete v Mariboru, Andrej pa jeseni prične s študijem na agronomije in pravi, da se zaveda, da je v kmetijstvu prihodnost. Oba se trudita modernizirati kmetijo in starši radi upoštevajo njune pobude. Drugače so tradicionalna kmetija, ki obdeluje okoli 30 hektarjev zemljišč, od tega sta dva hektarja vinogradov. Gre pa za tradicionalno kmetijo, ki živi le od kmetijstva. Gospodar kmetije je povedal, da so se že njihovi predniki ukvarjali z vinogradništvom, vendar so trte zaradi pritiskov države in usmeritev politike posekali. S soprogo sta trte postavila nazaj in vinograd ponovno obudila. Čas je pokazal, da sta se odločila pravilno, je pa zelo težko postaviti nazaj nekaj, kar je porušeno.
Prav vsi člani družinske kmetije Steyer z Apač radi poprimejo za inštrumente in nastane pravi mali orkester. V svoji predstavitvi so povedali, da kmetija ne nastane čez noč, traja generacije. Na njihovi kmetiji delajo tri generacije, ki jih poleg dela povezuje in sprošča tudi glasba. Obdelujejo 30 hektarjev zemljišč, od tega 16 hektarjev vinograda. Ponosni so na etnografski vrt, kjer so zbrali sorte trt, ki rastejo v Sloveniji in tudi na Hrvaškem. Zanimivost njihovega posestva je tako imenovani krščeni vinograd, ki je uresničitev ideje, kako s trto in vinom močneje povezati ljudi. Povabili so prijatelje in nekatere znane osebnosti, da posadijo svojo trto in postanejo njen boter. Kot botri trte so se zavezali, da jo bodo večkrat obiskovali, v jeseni pa potrgali njeno sladko grozdje. Gospodar kmetije Danilo je predstavil zgodovino kmetije in poudaril pomen študija v Ljubljani, tudi zato ker je tam spoznal svojo Magdo in si ustvaril družino, ki je temelj uspešne kmetije.
Vsestransko aktivni člani družinske kmetije Lešnik, kmetujejo na družini in otrokom prijazni ekološki turistični kmetiji nad Šmartnem pri Slovenj Gradcu. Pravijo, da življenje na višinski kmetiji prinese veliko lepega. Družinska posebnost je ohranjanje tradicije, ljudskih običajev in ljudskih pesmi ter starih kmečkih iger iz lesa, družabnih iger in iger za urjenje logike. Na odru so se predstavili s citrami, petjem in igranjem na harmoniko. Njihova kmetija leži na nadmorski višini 700 metrov, s čudovitim razgledom na v dolino in bližnje hribe ter možnostjo za sprehode, izlete in tematske poti. Na dvorišču stoji več kot 300 let stara lipa, trije Lešnikovi otroci pa so še posebej ponosni na zbirko starih vrst lesa, ki so jo pripravili sami in šteje 44 različnih vrst.
Kot zadnji so se predstavili člani družinske izletniške kmetije Šenveter-Gundel s Svete Ane v Slovenskih goricah. Na kmetiji se ukvarjajo z različnimi dejavnostmi in tako morajo za delo poprijeti člani vseh treh generacij. Pri nasvetih pomagajo stari starši, poleg tega ima vsak še posebne zadolžitve. Na kmetiji je zaposlena mama, oče hodi v službo, oba otroka študirata. Njihova največja nagrada je, da jih gostje pohvalijo.
Po prireditvi so predstavljene kmetije pripravile predstavitve in pogostitev za obiskovalce.
Kmetija ne nastane čez noč, gradijo jo generacije