Rodila se je pred 80., poročila pa pred 60. leti

Diamantna poroka LončaričZa Marico Lončarič iz Lokavcev pri Negovi je 23. januar gotovo najbolj srečen datum v življenju. Kako tudi ne, ko pa se je natančno tega dne pred osmimi desetletji rodila, pred šestimi pa tudi poročila. Torej je letos, prav na dan, ko so se po kar nekaj meglenih in turobnih dneh, nad negovskim delom Slovenskih Goric, pojavili prijetni sončni žarki, imela pravi vzrok za dvojno praznovanje. Pravzaprav je s svojim življenjskim sopotnikom, možem Slavkom, brez posebnega pompa in razkošja, v domači hiši, kjer ima sedež tudi na daleč znano podjetje Montaža Lončarič, predvsem prejemala darila in čestitke, oba za visok skupni življenjski jubilej, ona sama pa še za okrogel osebni jubilej. Odločila sta se namreč, da bosta svoj jubilej obeležila v družbi svojih najdražjih, treh otrok, štirih vnukov in pravnukinje, ter še nekaj drugih svojcev, sorodnikov in prijateljev. Ob ganljivih čestitkah se je slavljencema tu in tam orosilo oko...

Marica in Slavko Lončarič obeležila diamantno poroko in njenih osemdeset

Dedek Mraz obiskal tudi otroke v Lutvercih

Dedek Mraz LutverciV našem gasilskem domu je bilo konec decembra spet veselo. Naše otroke je obiskal dedek Mraz. Že sedmo leto zapored se v našem društvu trudimo, da organiziramo prihod dedka Mraza. Tudi letos sta celotno organizacijo in priprave za ta projekt prevzeli naši članici društva, ki sta tudi v komisiji za mladino v društvu Zdenka Šuman in Tina Rojc. Seveda so na pomoč priskočile še ostale pridne roke: Sanja H. je pomagala pri pripravi kulturnega programa, Monika Š. in Sara R. pri pakiranju daril, fotografiranje Monika, aranžerka Blanka pri izdelavi scene, pa še vsi ostali, ki so pomagali pri pripravi prostora, ipd.

Dedek Mraz v Lutvercih

Verniki so se zahvalili svojemu župniku (in nekdanjemu nogometnemu sodniku) Janezu Ferencku iz Apač, ob njegovem življenjskem jubileju

Janez FerencekDa priljubljeni apaški župnik Janez Ferencek letos praznuje okrogel življenjski jubilej, 60. letnico življenja, smo izvedeli po naključju. Na dan, ko se je pred 60 leti rodil so župnijski dvorani domače cerkve, ki se nahaja ob župnišču in služi v zimskem času kot bogoslužni prostor, je namreč daroval večerno sv. Mašo. Slednjo je s petjem, ob spremljavi organistke Aleksandre Papež na elektronskih orglah, popestril Župnijski pevski zbor, ki je po končani maši svojemu priljubljenemu župniku zapel: »Vse najboljše, dragi župnik Janez...«, v slovenščini in tradicionalno iste verze tudi v angleščini. V tem času so moški že začeli pripravljati mize in klopi, kjer so skupaj s slavljencem ob obloženi mizi z dobrotami, ki so jih pripravile pevke, s slavljencem nazdravili.

»Vse najboljše, dragi župnik Janez...«

Marija in Štefan Čeh sta tik po novem letu obeležila zlati pir

Zlata poroka ČehKomaj so utihnila božična in novoletna praznovanja, že sta zakonca Marija in Štefan Čeh z Bišečkega Vrha v Slovenskih goricah praznovala nov pomemben dogodek. Že prvo soboto v letu 2020 sta namreč, v krogu najbližjih in prijateljev, v gostišču Štajerska hiša kulinarike v Gočovi, obhajala visok skupni življenjski jubilej – zlato poroko. Vse skupaj se je začela z obiskom cerkve Sv. Bolfenka v Trnovski vasi, kjer je župnik Franc Mlakar, pri darovani sv. maši, opravil cerkveni obred. Od tod so se številni svatje z zlatoporočencema odpravili v Gočovski dvorec, kjer je potekal civilni zlatoporočni obred, s katerim sta potrdila svojo 50 - letno zakonsko zvestobo.

Najprej v cerkev, nato v dvorec

Zofija in Anton Žavrlan iz Slovenskih goric sta obhajala zlato poroko

Zlata poroka ŽavrlanBrez velikega pompa, v družbi svojih najdražjih, sta tik pred iztekom leta 2019, zlato poroko obhajala Zofija in Anton Žavrlan z Zgornje Ščavnice v Slovenskih goricah. Prijetno praznovanje, ki je potekalo na njunem domu, je s svojim obiskom počastil tudi župan občine Sveta Ana, Silvo Slaček, ki jima je v imenu občine čestital in izročil spominsko darilo, umetniško sliko vinograda, na kateri se v ozadju vidi cerkev sv. Ane. Ob klepetu s slavljencema smo izvedeli marsikaj iz njunega zanimivega in pestrega skupnega življenja.

Župan jima je čestital kar na njunem domu

Delegacija OZ RKS je na Orehovskem Vrhu obiskala 90-letnico Veroniko Fajfar, ki se je razveselila obiska in čestitk

Veronika Fajfar jubilejPred dnevi je Veronika Fajfar, ki živi v Orehovskem Vrhu, dober streljaj iz Gornje Radgone, praznovala 90. rojstni dan in jo je z obiskom razveselila delegacija Rdečega križa. Na obisk je s poverjenicama Ido Šemrl in Marijo Vrbančič, prišel predsednik Krajevnega odbora RK Črešnjevci – Zbigovci, Janko Auguštin. Ob čestitkah in izročitvi daril, je bila opazna radost slavljenke, ki je izrazila veselje in zadovoljstvo, da so z obiskom počastili njen visoki življenjski jubilej.

Deset vnukov, 13 pravnukov in dva prapravnuka...

Priljubljena Prekmurca iz Apaške doline

Biserna poroka NovakKer sta se Amalija in Franc Novak iz Apač poročila 30. decembra 1959, sta tudi šestdeset let pozneje, biserno poroko obhajala tik pred iztekom leta. Prvič je poroka potekala v Murski Soboti, civilna na tedanjem matičnem uradu, cerkvena pa v cerkvi Sv. Nikolaja. In ker je bila Amalija učiteljica sta se cerkveno poročila ponoči v tajnosti. Tokrat sta svojo biserno poroko praznovala v krogu svoje družine in prijateljev v apaški cerkvi, sveto mašo pa je daroval župnik Janez Ferencek. Ob cerkvenem poročnem obredu jima je župnik Janez Ferencek namenil veliko lepih besed zahvale in jima izročil darilo.

Biserno poroko sta obhajala Amalija in Franc Novak iz Apač

Darila blagoslovil negovski župnik Marjan Rola

Božiček pri ŠenekarjuV Gostilni Šenekar, v Spodnjih Ivanjcih pri Negovi, je tik pred božičem, potekala tradicionalna prireditev, kjer je Božiček obdaril 60 otrok iz KS Spodnji Ivanjci, starih do 6 let. Že 27. tovrstno prireditev z obdarovanjem je tudi letos pripravilo Kulturno športno društvo (KŠD) Spodnji Ivanjci, s pomočjo sredstev Krajevne skupnosti Spodnji Ivanjci in dobrotnikov. Ob tej priliki so otroci iz KS Spodnji Ivanjci, pod vodstvom Simone Danko in Martine Vesenjak, pripravili kulturni program z božično vsebino.

Božiček obdaril 60 otrok

Moj kraj Radgona

VELIKOST TEKSTA

ZASLON

Zaslon

Konferenca: Pametne vasi – sodobno kmetijstvo in kakovostno bivanje na podeželje v dobi digitalizacije

 

Na sejmu AGRA je potekala konferenca: Pametne vasi – sodobno kmetijstvo in kakovostno bivanje na podeželju v dobi digitalizacije, ki jo je organiziral poslanec Evropskega parlamenta Franc Bogovič.

Projekt poslanec Bogovič predstavlja že nekaj časa in več kot 2.000 ljudi je bilo že na okroglih mizah, evropski konferenci, ki je bila na Bledu, najpomembnejše pri tem pa je, pravi Bogovič, da na vsaki od teh miz predstavijo od 6 do 8 primerov dobrih praks, ki sodijo v okvir pametnih vasi. Sedaj poteka priprava na prijavo za evropski razpis za pripravljalni ukrep, katerega pobudnik in predlagatelj je bil Bogovič, po drugi strani pa je po njegovih besedah še bolj pomembno, "da z akterji tako na nacionalni, to je ministrski strani kot z aktivnimi udeleženci in tistimi, ki bodo izvedli to v naravi, čim bolj osmislimo bodočo finančno perspektivo, kajti ukrepi, ki se nanašajo na pametne vasi, so znotraj prvega, drugega stebra kmetijske politike in v vseh drugih skladih kohezijske politike.

Cilj je zdaj, da postavimo neko paradigmo, koncept novega razvoja podeželja, ki vsebuje tudi te elemente in da to zapišemo v naše operativne programe za črpanje evropskih sredstev po letu 2021 ter da za razliko od prejšnjih let predvsem pri koheziji hitreje črpamo sredstva, kot smo jih do sedaj," še pravi Bogovič.

Nekaj poudarkov iz projekta Pametnih vasi:
Bistvo koncepta pametnih vasi (Smart Villages) je nadgraditi in ustrezno dopolniti že uveljavljen koncept pametnih mest (Smart Cities) ter ga prenesti na podeželje, na ta način pa dobre prakse uporabiti tudi izven urbanih okolij. Vsi vemo, da se evropsko podeželje sooča s številnimi problemi. Najbolj pereč je zagotovo opuščanje nekaterih panog in izginjanje tradicionalnih delovnih mest, ki se izgubljajo z napredkom. Ker tega ne znamo nadomestiti, vse več ljudi s podeželja išče priložnosti v velikih mestih, trend izseljevanja iz podeželja pa ne popušča. V Evropi se ljudje selijo v velike nacionalne ali regionalne prestolnice, ki se že danes borijo s prenaseljenostjo, zagotavljanjem ustrezne infrastrukture in socialnega varstva, čemur posledično sledi tudi znižanje življenjskega standarda svojih prebivalcev. Ideja Pametnih vasi je, da bi z uporabo sodobnih tehnologij in konceptov, ki so danes že na voljo, omogočili nadomeščanje izginjajočih se delovnih mest in jih nadomestili z novimi, ki bi ljudem na podeželju omogočali ustvarjanje prihodkov primernih tistim v mestih. Vse skupaj pa bi bilo vodeno skozi širše sprejeto evropsko politiko, ki bi prek Evropske komisije vodila in povezovala te spremembe, ter v okviru teh politik ponudila tudi ustrezna razvojna sredstva. Za razvoj vsega omenjenega pa so zagotovo predpogoj dobre širokopasovne povezave.
Pametne vasi bodo še vedno osredotočene na ljudi, ki pa bodo s tem dobili na voljo instrumente, ki jih prinašajo digitalne tehnologije. Vzeti razpoložljive resurse in s pomočjo novih znanj prevzeti iniciativo je temeljna paradigma, ki ji moramo slediti, bodisi bo to na področju kmetijstva, mobilnosti, zdravstva, sociale, turizma ali energetike. Gre za sodelovanje na vseh ravneh, oblikovanje novih povezav in zavezništev med kmeti in ostalimi podjetniškimi aktivnostmi, med občinami, zasebnim sektorjem in civilno družbo. Pridevnik »pameten« pa v tem primeru ne pomeni samo ravnanje na ravni vasi, temveč tudi povezovanje več naselij, vasi, regij in manjših mest.
Za Slovenijo je ta ideja še toliko bolj aktualna, saj glede na evropske standarde urbanizacije je večina naše države označeno kot podeželje, Evropska iniciativa »Smart Villages« pa je tako zanimiva za večino slovenskih mest, ki si lahko od tega obetajo koristi, seveda če bodo se znala ustrezno odzvati.
Pametne vasi pa niso samo odziv na odseljevanje prebivalstva s podeželja. So tudi priložnost za krepitev vloge podeželja v sodobni družbi. Prav tako so lahko temelj za uvajanje nizkoogljične, krožne ekonomije. Zelo pomemben je tudi segment pridelave hrane s t. i. preciznim kmetijstvom, kar pomeni, da se s pomočjo modernih tehnologij izboljša učinkovitost, pridelavo hrane pa tako naredimo bistveno bolj konkurenčno, ne da bi se zato morali odreči kakovosti. Na ta način bi tudi zaustavili poplavo prehranskih izdelkov dvomljivega izvora iz tretjih držav in povečali samooskrbo znotraj Slovenije kot tudi v celotni v EU.
Vsekakor so Pametne vasi tudi izredna priložnost za Slovenijo, ki mora v svoje programske dokumente za finančno perspektivo 2021 - 2027 vključiti ukrepe, ki podpirajo ta koncept v operativnih programih za črpanje evropskih sredstev. Prav tako je pomembno, da ta koncept sprejmejo tudi na lokalni ravni. Tu mislim predvsem na župane in ostale odgovorne za pripravo projektov za črpanje evropskih sredstev.

Za prikaz gumbov, kot so "Všeč mi je", "Deli na FB", "Tweet", "G+" in komentarjev socialnih omrežij omogočite piškotke v nastavitvah, ki jih odprete na zavihku "Zasebnost" ob strani levo ali spodaj na gumbu "Dovoli piškotke"! Za pravilno delovanje novih nastavitev osvežite stran s pritiskom na tipko "F5".
Nahajate se: MKR Sejem Konferenca: Pametne vasi – sodobno kmetijstvo in kakovostno bivanje na podeželje v dobi digitalizacije