Ekološka živila v gastronomiji
Na sejmu AGRA je v organizaciji Fakultete za kmetijstvo in biosistemske vede, Katedra za ekološko kmetijstvo, poljščine in okrasne rastline, Univerze v Mariboru potekalo predavanje Ekološka živila v gastronomiji - prispevek k dvigu kakovosti in varovanju okolja
Temo je predstavila dr. Martina Bavec z Inštituta za ekološko kmetijstvo in povedala, da v Sloveniji že 20 let poteka kontrolirana certificirana ekološka pridelava na kmetijah in tudi v nekaterih živilskopredelovalnih obratih, ki so se odločili, da bodo predelovali tudi ekološko pridelano hrano. Z njo smo dosegli smo 10 odstotkov vseh pridelovalnih površin in 5 odstotkov ekoloških kmetij. Seveda bi lahko dosegli več, če bi se zgledovali morda po sosednji Avstriji, ki ima že več kot 20-odstotni delež presežen in je na tem področju vodilna, naredila pa je tudi velike korake pri uvajanju ekološke hrane v njihova gostišča in tudi v javne zavode, šole, vrtce.
V zadnjih dveh letih smo se v okviru projekta, podprtega s strani Ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo, ukvarjali z analizo, kakšen je položaj v Sloveniji in v okviru projekta pilotno pomagali različnim tipom gostinskih obratov priti do certifikata za kontrolirano certificirano ponudbo na njihovih jedilnikih.
Na tem področju, čaprav imamo strategijo slovenskega turizma, ki govori o zelenem, trajnostnem turizmu za petzvezdična doživetja v butični ponudbi, in čeprav je bila Slovenija nominirana in bo kmalu razglašena kot evropska kulinarična regija za leto 2021, je v kulinariki realno stanje to, da je trenutno samo 15 ali 0,3 odstotka vseh gostinskih obratov, teh pa je prek 4000, ki v Sloveniji ponujajo hrano in napitke, takih, kjer ti lahko ponudijo tudi kontrolirano certificirano ponudbo ekoloških jedi, jedilnikov oziroma posamičnih sestavin.
Analizirali smo tudi potrošnike, večina pravi, da bi bila pripravljena plačati nekaj več za ekološka živila, to velja za domače goste, če bi jo naredili med tujimi gosti, bi bilo še slabše, saj prihajajo k nam iz držav, kjer je ekološka pridelava v vzponu oziroma večina njihovih prebivalcev dnevno uživa vsaj nekaj ekološkega, mi pa jim ponudimo hrano iz industrijskega intenzivnega kmetijstva.
Moje osebno mnenje že vrsto let je, pravi Bavčeva, da smo najbolj zahtevne goste izgubili tako v zdraviliščih, kjer se ponudniki danes ukvarjajo z masovnim turizmom z najnižjimi cenami in se trudijo ustvarjati lastnikom lokalov največji možni profit, zato so najbrž na minimumu plače v gostinstvu: Na drugi strani pa tudi najzahtevnejši gostje, ki so pripravljeni plačati več in precej več zapraviti, iščejo neke destinacije, kjer jim to ponujajo in jih najdejo blizu, v Avstriji, hrvaški Istri, mi pa tega segmenta ne prepoznamo kot usmeritve.
Dr. Martina Bavec je tudi soavtorica knjige Koraki do zaupanja vredne (certificirane) ponudbe ekološke hrane v Sloveniji, ki jo je izdala Univerzitetna založba Univerze v Mariboru.