Rodila se je pred 80., poročila pa pred 60. leti

Diamantna poroka LončaričZa Marico Lončarič iz Lokavcev pri Negovi je 23. januar gotovo najbolj srečen datum v življenju. Kako tudi ne, ko pa se je natančno tega dne pred osmimi desetletji rodila, pred šestimi pa tudi poročila. Torej je letos, prav na dan, ko so se po kar nekaj meglenih in turobnih dneh, nad negovskim delom Slovenskih Goric, pojavili prijetni sončni žarki, imela pravi vzrok za dvojno praznovanje. Pravzaprav je s svojim življenjskim sopotnikom, možem Slavkom, brez posebnega pompa in razkošja, v domači hiši, kjer ima sedež tudi na daleč znano podjetje Montaža Lončarič, predvsem prejemala darila in čestitke, oba za visok skupni življenjski jubilej, ona sama pa še za okrogel osebni jubilej. Odločila sta se namreč, da bosta svoj jubilej obeležila v družbi svojih najdražjih, treh otrok, štirih vnukov in pravnukinje, ter še nekaj drugih svojcev, sorodnikov in prijateljev. Ob ganljivih čestitkah se je slavljencema tu in tam orosilo oko...

Marica in Slavko Lončarič obeležila diamantno poroko in njenih osemdeset

Dedek Mraz obiskal tudi otroke v Lutvercih

Dedek Mraz LutverciV našem gasilskem domu je bilo konec decembra spet veselo. Naše otroke je obiskal dedek Mraz. Že sedmo leto zapored se v našem društvu trudimo, da organiziramo prihod dedka Mraza. Tudi letos sta celotno organizacijo in priprave za ta projekt prevzeli naši članici društva, ki sta tudi v komisiji za mladino v društvu Zdenka Šuman in Tina Rojc. Seveda so na pomoč priskočile še ostale pridne roke: Sanja H. je pomagala pri pripravi kulturnega programa, Monika Š. in Sara R. pri pakiranju daril, fotografiranje Monika, aranžerka Blanka pri izdelavi scene, pa še vsi ostali, ki so pomagali pri pripravi prostora, ipd.

Dedek Mraz v Lutvercih

Verniki so se zahvalili svojemu župniku (in nekdanjemu nogometnemu sodniku) Janezu Ferencku iz Apač, ob njegovem življenjskem jubileju

Janez FerencekDa priljubljeni apaški župnik Janez Ferencek letos praznuje okrogel življenjski jubilej, 60. letnico življenja, smo izvedeli po naključju. Na dan, ko se je pred 60 leti rodil so župnijski dvorani domače cerkve, ki se nahaja ob župnišču in služi v zimskem času kot bogoslužni prostor, je namreč daroval večerno sv. Mašo. Slednjo je s petjem, ob spremljavi organistke Aleksandre Papež na elektronskih orglah, popestril Župnijski pevski zbor, ki je po končani maši svojemu priljubljenemu župniku zapel: »Vse najboljše, dragi župnik Janez...«, v slovenščini in tradicionalno iste verze tudi v angleščini. V tem času so moški že začeli pripravljati mize in klopi, kjer so skupaj s slavljencem ob obloženi mizi z dobrotami, ki so jih pripravile pevke, s slavljencem nazdravili.

»Vse najboljše, dragi župnik Janez...«

Marija in Štefan Čeh sta tik po novem letu obeležila zlati pir

Zlata poroka ČehKomaj so utihnila božična in novoletna praznovanja, že sta zakonca Marija in Štefan Čeh z Bišečkega Vrha v Slovenskih goricah praznovala nov pomemben dogodek. Že prvo soboto v letu 2020 sta namreč, v krogu najbližjih in prijateljev, v gostišču Štajerska hiša kulinarike v Gočovi, obhajala visok skupni življenjski jubilej – zlato poroko. Vse skupaj se je začela z obiskom cerkve Sv. Bolfenka v Trnovski vasi, kjer je župnik Franc Mlakar, pri darovani sv. maši, opravil cerkveni obred. Od tod so se številni svatje z zlatoporočencema odpravili v Gočovski dvorec, kjer je potekal civilni zlatoporočni obred, s katerim sta potrdila svojo 50 - letno zakonsko zvestobo.

Najprej v cerkev, nato v dvorec

Zofija in Anton Žavrlan iz Slovenskih goric sta obhajala zlato poroko

Zlata poroka ŽavrlanBrez velikega pompa, v družbi svojih najdražjih, sta tik pred iztekom leta 2019, zlato poroko obhajala Zofija in Anton Žavrlan z Zgornje Ščavnice v Slovenskih goricah. Prijetno praznovanje, ki je potekalo na njunem domu, je s svojim obiskom počastil tudi župan občine Sveta Ana, Silvo Slaček, ki jima je v imenu občine čestital in izročil spominsko darilo, umetniško sliko vinograda, na kateri se v ozadju vidi cerkev sv. Ane. Ob klepetu s slavljencema smo izvedeli marsikaj iz njunega zanimivega in pestrega skupnega življenja.

Župan jima je čestital kar na njunem domu

Delegacija OZ RKS je na Orehovskem Vrhu obiskala 90-letnico Veroniko Fajfar, ki se je razveselila obiska in čestitk

Veronika Fajfar jubilejPred dnevi je Veronika Fajfar, ki živi v Orehovskem Vrhu, dober streljaj iz Gornje Radgone, praznovala 90. rojstni dan in jo je z obiskom razveselila delegacija Rdečega križa. Na obisk je s poverjenicama Ido Šemrl in Marijo Vrbančič, prišel predsednik Krajevnega odbora RK Črešnjevci – Zbigovci, Janko Auguštin. Ob čestitkah in izročitvi daril, je bila opazna radost slavljenke, ki je izrazila veselje in zadovoljstvo, da so z obiskom počastili njen visoki življenjski jubilej.

Deset vnukov, 13 pravnukov in dva prapravnuka...

Priljubljena Prekmurca iz Apaške doline

Biserna poroka NovakKer sta se Amalija in Franc Novak iz Apač poročila 30. decembra 1959, sta tudi šestdeset let pozneje, biserno poroko obhajala tik pred iztekom leta. Prvič je poroka potekala v Murski Soboti, civilna na tedanjem matičnem uradu, cerkvena pa v cerkvi Sv. Nikolaja. In ker je bila Amalija učiteljica sta se cerkveno poročila ponoči v tajnosti. Tokrat sta svojo biserno poroko praznovala v krogu svoje družine in prijateljev v apaški cerkvi, sveto mašo pa je daroval župnik Janez Ferencek. Ob cerkvenem poročnem obredu jima je župnik Janez Ferencek namenil veliko lepih besed zahvale in jima izročil darilo.

Biserno poroko sta obhajala Amalija in Franc Novak iz Apač

Darila blagoslovil negovski župnik Marjan Rola

Božiček pri ŠenekarjuV Gostilni Šenekar, v Spodnjih Ivanjcih pri Negovi, je tik pred božičem, potekala tradicionalna prireditev, kjer je Božiček obdaril 60 otrok iz KS Spodnji Ivanjci, starih do 6 let. Že 27. tovrstno prireditev z obdarovanjem je tudi letos pripravilo Kulturno športno društvo (KŠD) Spodnji Ivanjci, s pomočjo sredstev Krajevne skupnosti Spodnji Ivanjci in dobrotnikov. Ob tej priliki so otroci iz KS Spodnji Ivanjci, pod vodstvom Simone Danko in Martine Vesenjak, pripravili kulturni program z božično vsebino.

Božiček obdaril 60 otrok

Moj kraj Radgona

VELIKOST TEKSTA

ZASLON

Zaslon

OŠ Gornja Radgona solidna - šesta!

 

Debeli rtič gostil IX. državno preverjanje usposobljenosti OŠ ekip PP

Prva pomoč - Debeli rtičV Mladinskem zdravilišču in letovišču Rdečega križa Slovenije Debeli rtič je konec minulega tedna potekalo IX. državno preverjanje usposobljenosti osnovnošolskih ekip prve pomoči. Tradicionalnega preverjanja se je udeležilo 10 osnovnošolskih ekip prve pomoči, od katerih je osem ekip zasedlo prvo mesto na regijskih preverjanjih in dve gostujoči ekipi iz drugih regij, ki sta osvojili več kot 70% točk zmagovalne ekipe organizatorja preverjanja. Tako so sodelovale ekipe: OŠ Ljudski vrt Ptuj (Mariborska regija); OŠ NHR Hrastnik, Podružnična šola Dol pri Hrastniku (Zasavska regija); OŠ Šmarjeta Šmarješke toplice (Dolenjska regija); OŠ Gornja Radgona (Pomurska regija); OŠ Karla Destovnika Kajuha Šoštanj (Celjska regija); OŠ Antona Žnideršiča Ilirska Bistrica (Obalna, Severno Primorska in Notranjska regija); OŠ Jurija Vege Moravče; OŠ Dobrova (obe Ljubljanska regija); OŠ Simona Jenka Kranj (Gorenjska regija) in OŠ Boštanj (Posavska regija).

Udeleženci so se najprej pomerili v teoretičnem znanju o prvi pomoči in gibanju Rdečega križa, v nadaljevanju pa so svoje veščine nudenja prve pomoči prikazali na imitatorjih poškodb z realno prikazanimi poškodbami, na petih delovnih mestih. Med desetimi ekipami je predstavnica pomurske regije ekipa OŠ Gornja Radgona zasedla več kot solidno 6. mesto. Po opravljenem preverjanju je sicer bil končni vrstni red naslednji: 1. OŠ Dobrova, 2. OŠ Šmarjeta Šmarješke toplice, 3. OŠ Antona Žnideršiča Ilirska Bistrica, 4. OŠ Boštanj, 5. OŠ Jurija Vege Moravče, 6. OŠ Gornja Radgona, 7. OŠ Simona Jenka Kranj, 8. OŠ Karla Destovnika Kajuha Šoštanj, 9. OŠ Ljudski vrt Ptuj, 10. OŠ NHR Hrastnik, Podružnična šola Dol pri Hrastniku.
V znak zahvale za vloženi trud pri osvajanju znanj in veščin iz prve pomoči so vsi člani ekip prejeli simbolične nagrade. Vsem učiteljem/mentorjem ekip prve pomoči in seveda območnim združenjem RK se je vodstvo RKS zahvalilo za podporo, pripravljenost in pomoč pri izvedbi preverjanja, vsem članom ekip prve pomoči pa so hkrati čestitali za prikazano znanje prve pomoči! „Ne glede na to, katero mesto je katera ekipa dosegla je najpomembnejše to, da imajo članice in člani ekip znanje o nudenju prve pomoči, s katerim so sposobni pomagati poškodovanim in ponesrečenim. Sicer pa se je letošnjih preverjanj usposobljenosti osnovnošolskih ekip skupno udeležilo več kot 100 ekip iz cele Slovenije. Ekipe se usposabljajo pod vodstvom učiteljev/mentorjev prve pomoči. Sestavlja jih šest članov in ena rezerva", je povedala Mirjana Jarc iz RKS, ki je dodala, da je praktično preverjanje znanja prve pomoči sila pomembno.
Več kot 57 % vseh žrtev prometnih nesreč umre namreč v prvih minutah po nesreči, torej pred prihodom reševalne ekipe. Do 85 % smrtnih primerov, ki bi jih lahko preprečili, pride pred prihodom reševalcev zaradi obstrukcije dihalnih poti. Prva pomoč je stroškovno učinkovit, varen in preprost način reševanja življenj v primeru nesreče. „Kdor se enkrat nauči, kako pomagati žrtvam prometnih nesreč, razvije potrebno občutljivost do prometne varnosti in tudi sam postane njegov preudaren udeleženec. RKS in 56 območnih združenj RKS preverjanja usposobljenosti osnovnošolskih ekip prve pomoči organizira in izvaja na osnovi spoznanja, da se je treba veščin nudenja prve pomoči in preprečevanja nezgod začeti učiti že osnovni šoli in potem ta znanja v življenju obnavljati oziroma nadgrajevati", dodaja Mirjana Jarc.

Za prikaz gumbov, kot so "Všeč mi je", "Deli na FB", "Tweet", "G+" in komentarjev socialnih omrežij omogočite piškotke v nastavitvah, ki jih odprete na zavihku "Zasebnost" ob strani levo ali spodaj na gumbu "Dovoli piškotke"! Za pravilno delovanje novih nastavitev osvežite stran s pritiskom na tipko "F5".
Nahajate se: MKR Tekmovanja OŠ Gornja Radgona solidna - šesta!