Polanski Pücki pred sosedi iz Gomilic
Šestič so se pomerili v kuhanju znamenite prekmurske jedi – bujte repe
V okviru jubilejnega, 20. Pomurskega poletnega festivala, ko se v Veliki Polani vrstijo številne prireditve in dogodki, katerih ne doživimo vsak dan, je na prizorišču dogajanja potekalo tudi 6. tekmovanje v kuhanju tradicionalne prekmurske jedi – bujte repe. In ni nič nenavadnega, da v kuhanju omenjene jedi tekmujejo v Veliki Polani, kajti v deželi štorkelj so 10. avgusta 2013 postavili tudi Guinnessov rekord, saj so v kotlu skuhali rekordnih 1.089,50 kilogramov bujte repe, ta pa je po njihovem prepričanju del kulturne dediščine.
Na letošnjem, 6. tekmovanju se je, pod vodstvom Urške Horvat Ritlop, in pod budnim očesom članov strokovne komisije (Strokovna učitelja kuharstva na SŠGT Radenci, Zdenka Tompa in Dušan Zelko, ter vodja kuhinje v Termah Vivat v Moravskih Toplicah, Matej Lukač), v kuhanju na odprtem ognju in v kotličku, pomerilo 11 ekip. Tekmovalcem je gotovo bilo zelo vroče, kajti že brez ognja je temperatura bila krepko nad 34 stopinj, a ker je šlo bolj za druženje kot zmago, ni bilo nobene bojevitosti in vsi so se vmes hladili s tekočimi pripomočki. Po skoraj štirih urah kuhanja je komisija odločila, da so najboljšo bujto rep skuhali člani ekipe Polanski Pücki, druga je bila ekipa Bacardi Boys iz Gomilic, tretji pa še eni domačini Eliprom kuharji. Vse ostale ekipe so si delile 4. mesto.
Sicer pa je organizator ene največjih kulturnih, zabavnih in etnoloških prireditev ne le na skrajnem severovzhodu države, temveč tudi širše, Društvo Štrk Slovenija (ime je okrajšava društva za šport, turizem, razvoj in kulturo), poskrbel za veliko dogajanja, saj so (bodo) med 2. in 9.. avgustom nastopili: Severina, Tanja Žagar in Avantura, Klapa Cambi, Niki Belucci, D'kwaschen retashy, Leteči odred, Big Foot Mama, Praljavo kazalište, Slovenski zvoki, Ansambel Trim , Ansambel Štrk, Ansambel petka,... in vse to brez vstopnine. Seveda so se vmes vrstile tudi kulturne prireditve, športna tekmovanja ipd. In takšnih množic obiskovalcev iz Pomurja in cele Slovenije, ter is sosednjih Madžarske, Hrvaške in Avstrije bi si lahko želeli vsi organizatorji poletnih prireditev.
Polanska bujta repa v Guinnessovi knjigi rekordov!
Vsakdo med nami se trudi, da bi v življenju kaj dosegel, ustvaril, se dokazal... osvojil medalje, pokale ali nemara celo postavil svetovni rekord. Prav zaradi tega se je leta 1951 Britancu Hughu Beaverju, direktorju pivovarne Guinness, porodila zamisel o Guinnessovi knjigi rekordov. Prva je izšla 27. avgusta 1955 in takoj postala uspešnica. Odtlej jo je kupilo že več kot 130 milijonov bralcev. Vsako leto izide v več kot 100 državah in več kot 25 jezikih. In od leta 2014 so se v njej našli tudi Prekmurci iz Velike Polane, ki so med Pomurskim poletnim festivalom, leta 2013, ta vsako leto poteka v rojstni vasi pisatelja Miška Kranjca, v velikanskem kotlu za 3600 litrov skuhali rekordnega 1089,50 kilograma znamenite prekmurske bujte repe.
Ta je del naše dediščine, zato je prav, da je tudi del naše prihodnosti – da ne gre v pozabo in da jo bodo lahko okušali zanamci. Tako so se člani društva Štrk Slovenija odločili, da z vpisom bujte repe v Guinnessovo knjigo rekordov izzovejo še druge, da z naskakovanjem rekorda posredno razširjajo bujto repo še v nova okolja. Rekordno jed so skuhali na odprtem ognjišču in jo brezplačno razdelili več kot 3000 obiskovalcem. Tako so skoraj vsi prebivalci Velike Polane postali del novega Guinnessovega svetovnega rekorda...
BUJTA REPA
Sestavine: 850 g kisle repe, 650 g svinjskega mesa (hrbet), lahko tudi prekajeno, 120 g prosene kaše, 2 zvrhani žlici masti, 20 g moke, 1 - 2 stroka česna, 1 manjša čebula, lovorov list, 5 – 10 zrn popra, ščep kumine, sol
Postopek priprave: Meso in repo kuhamo skupaj in ko je meso že skoraj mehko, zakuhamo prebrano in oprano kašo. Moko na masti svetlo rumeno popražimo, dodamo nasekljano čebulo ter strt česen in takoj, ko zadiši, prilijemo malo hladne vode, malce pokuhamo ter dodamo repi. Začinimo z lovorjem, poprom in kumino, po okusu še solimo ter dobro prevremo. Bujto repo damo v lončeno posodo, nanjo pa na rezine narezano meso. Zraven so poleg mesa (svinjska pečenka) lahko pečenice, krvavice, koline, kašnice ipd.