Milan Niderl iz Gederovcev „Kralj šnopsa 2018"
Pomurci in Štajerci med 571 igralci, dobili novega kralja družabne kartaške igre
Dolgi in mrzli zimski večeri, zlasti ob vikendih, so za mnoge Prekmurce, Prleke in Štajerce, poleg pikada, fliperja, namiznega nogometa in biljarda, namenjeni predvsem kartaškim (šnops) turnirjem in še nekaterim družabnim igram, ki so dobrodošle za druženje in krajšanje časa. Prav s takšnimi dogodki, predvsem družabnimi igrami in sploh druženji, se ukvarjajo mladi in manj mladi na skrajnjem severovzhodu države, s čimer potrjujejo, da televizija, internet, FB in sploh računalniki le niso povsem zastrupili večine ljudi, ki so se bolj kot ne prenehali družiti s prijatelji, sosedi, znanci in celo s svojimi domačimi.
Zato obstaja v Prekmurju, Prlekiji in Slovenskih Goricah, vsaj v jesensko - zimskem času zabava, kjer se družijo predvsem moški, vedno več pa je tudi žensk. Gre za kartanje šnopsa, ki je v Pomurju in na Štajerskem vedno bolj priljubljeno. Na konec tedenskih turnirjih in drugih tekmovanjih, po gostinskih lokalih ter gasilskih, lovskih, ribiških in drugih domovih, se srečuje veliko ljudi, ki se tako ob kartah družijo, zabavajo in si krajšajo dolge noči.
Poleg turnirjev, pa je v nekaterih vaseh ter mestih, to mrzlo zimo bilo v ospredju Vestnikovo tekmovanje za „Kralja šnopsa 2018". Po sedmih predtekmovanjih (v gostilni Anja Puconci, gostilni Jaklin Črenšovci, Cassinu As Radenci, bistroju Petek Kuzma, trgovskem centru Tuš Kocet Lendava, gostilni Mencigar Krajna in piceriji Zvezda Beltinci) kjer je tekmovalo kar 571 igralcev šnopsa, se jih je na finalni turnir za lepe praktične nagrade uvrstilo 47 najboljših iz predtekmovanj. Za zmago se je bilo vredno potruditi že na predtekmovanjih – zmagovalec je namreč v žep pospravil darilni bon v vrednosti 160 evrov. Največ znanja je tako v Puconcih pokazal Janez Kuhar iz Bakovcev, v Črenšovcih Andrej Kelhar iz Gederovcev, v Radencih Simon Prelec iz Košarovcev, v Kuzmi Miran Jaklin iz Črenšovcev, v Lendavi Jožef Gjerek iz Kobilja, na Krajni Aleš Šijanec in v Beltincih Boris Glavač, oba iz Murske Sobote.
Sedeminštirideset finalistov v Vestnikovi akciji iščemo Kralja šnopsa 2018 je finale na predvečer 40 mučencev (v finale so se uvrstili sami moški), odigralo v Murski republiki v hotelu Zvezda v Murski Soboti, kjer je bila pred 99 leti razglašena Prekmurska republika. Podobno kot na predtekmovalnih turnirjih se je tudi v finalu igralo na dve dobljeni partiji, in sicer na izpadanje. Tekmovalci so se hitro redčili, saj jih je že po 1. krogu ostalo le še 24, nato po drugi 12, najboljših šest pa je odločalo o štirih najboljših. V finalu je slavil Milan Niderl iz Gederovcev, ki je z 2:0 premagal Vlada Šbüla iz Skakovcev. Tretji je bil Anton Lapoši s Tišine, četrti pa Venčeslav Copot iz Odrancev. Torej vsi štirje najboljši, ki so jim pripadle glavne nagrade, so bili iz Prekmurja.
Tekmovanje „Kralj šnopsa 2018", ki so ga ponovno odlično pripravili Vestnikovci: Adriana, Andrej, Robi, Sabina in Silva, se je igralo v dvobojih na izpadanje na dve dobljeni igri do sedme točke. Igralec, ki je zmagal dve igri, je bil zmagovalec. Zmagovalec finala je prejel motorno žago in kosilnico na nitko v vrednosti 1000 evrov, drugouvrščeni praktično nagrado podjetja Arpis d.o.o iz Lendave v vrednosti 600, tretji bon v vrednosti 300 evrov Domače trgovine Tuš Kocet iz Lendave in četrti vrednostni bon 100 evrov, ki ga je podelil Hotel Zvezda Murska Sobota. „Žaga gre na Pohorje k brunarici, kosilnica pa domov. Jaz sem zelo vesel, nisem pa prepričan, ali bo tudi žena, ko ji bom z novo kosilnico vse rože pokosil," je smeje dejal novi Kralj šnopsa Niderl, ko je prejel nagrado. Drugouvrščeni Vlado Šbül poraza, ki mu ga je Niderl prizadejal, ni zameril, saj se poznata že vrsto let, a še nikoli prej nista skupaj igrala kart. „Vem, da je zelo dober kartač in da veliko karta, za razliko od mene," je tik pred finalom dejal Šbül.
Ljudje sicer igrajo šnops več kot dvesto let, tako je vsaj razbrati iz nekaterih dostopnih podatkov – zgodovinski viri o tem so namreč res skopi. Šnops je menda idealna igra za dolge (zelene) zimske večere, za igro tudi pravijo, da je težja kot zgodovina: „Če mislite, da je igranje šnopsa lažje, kot se naučiti zgodovine, se hudo motite. Nekaj zgodovine se človek nauči v slabi uri, za pravega igralca šnopsa pa je potrebnih najmanj deset let," je moč prebrati na svetovnem spletu. Eden redkih zgodovinskih podatkov o tej igri, ki ga je bilo mogoče najti, pravi, da je bil šnops nekoč razširjen predvsem v Nemčiji in nekdanji Avstro-Ogrski. Igra je menda nastala v 17. stoletju, igra pa se s francoskimi kartami (križ, pik, srce in karo) ali nemškimi, ki jim v Prekmurju pravijo madžarske karte (želod, zelje, srce, buča). Zakaj sploh ime šnops? Ena od različic, navedena na slovenski Wikipediji, pravi, da se ta igra tako imenuje zato, ker da so nekoč igralci tekmovali za liter žganja oziroma glaž šnopsa. Spet drugi viri pa navajajo, da zato, ker beseda schnappen v nemščini pomeni pobrati ali na hitro vzeti kaj, zato naj bi schnapsen, kot igranju šnopsa pravijo v nemščini, pomenilo pobiranje, ko nekdo z višjo prevzame nižjo nasprotnikovo karto.