Prijetno s koristnim v dobrovniških goricah
Kar 150 mladih trgačev iz treh držav na 6. mednarodni otroški trgatvi
Ob mednarodnem dnevu miru je v vinogradu v okolici Dobrovnika potekala 6. mednarodna otroška trgatev. Na zanimivi trgatvi, kjer sta ključni besedi bili „mir in prijateljstvo", je sodelovalo okoli 150 otrok, ki ne poznajo sovražnosti, iz Rédicsa, Zalaegerszega in Števanovcev iz Madžarske, Štrigove (Hrvaška) ter slovenskih OŠ Bičevja iz Ljubljane in Dvojezične osnovne šole Dobrovnik. Zraven je bilo tudi veliko učiteljev, staršev, vinogradnikov, vinskih vitezov, Prekmurska vinska kraljica Tamara Casar ter drugi gostje.
„Občina Dobrovnik je poleg ostalih gospodarskih in turističnih zanimivosti, poznana tudi po vinogradništvu. Že v samem pečatu iz leta 1280 je vinska trta, enako v sedanjem občinskem grbu trije hribi ponazarjajo tri vinogradniške lege. V občini sta dve društvi vinogradnikov Dobrovnik in Strehovci, ki aktivno delujeta in skrbita za izobraževalni in razvedrilni program. Leta 1999 smo v Dobrovniških goricah na Pap hegyu zasadili 800 trsov vinske trte različnih sort in kultivarjev in s tem je postal naš Ampelografski vrt največji v Sloveniji. Pozneje smo še povečali vinograd z tremi redi vinske trte Radgonske ranine - Viteški vinograd, ki smo ga zasadili člani Slovenskega reda vitezov vina. Ampelografski vrt tako postaja največji učni center na prostem. Omogoča vsem tako vinogradnikom, učencem, dijakom, strokovnjakom in turistom ter mimoidočim možnost ogleda, izobraževanja in pokušnje grozdja ter vina iz Ampelografskega vinograda. Za oskrbo in delo v samem vinogradu skrbijo člani društva, Zavod za okolje in turizem in občina Dobrovnik, kakor tudi sami vitezi vina. Zaščito vinske trte pa zagotavlja tako s svetovanjem in zaščitnimi sredstvi podjetje Ciba geigy", razlaga Marjan Kardinar, župan občine Dobrovnik, sicer tudi vinski vitez in aktivist na vseh področjih.
In že nekaj let se v omenjenem Ampelografskem vrtu zberejo otroci iz treh sosednjih dežel na tradicionalni mednarodni otroški trgatvi, ki je nekaj posebnega in ponovno gre za prvi primer take trgatve. Ob vinogradnikih in vitezih vina, so se otroci iz pobratenih šol Slovenije, Madžarske in Hrvaške, zbrali na skupni prireditvi, ki so jo poimenovali tudi Pozdrav jeseni. Skupno so poskrbeli, da je trgatev bila srečanje prijetnega s koristnim. Sami otroci so potrgali grozdje, ki so ga ob pomoči starejših stisnili in shranili v sode. „Tako otroci spoznavajo delo v času trgatve in na pravilen način spoznajo tudi vse kar je vezano na vinsko trto, hkrati tudi delo v vinogradu in vinski kleti. Spoznavajo različne sorte grozdja in tudi stare običaje v času trgatve. Mednarodna otroška trgatev postaja tako tradicionalna in se je udeleži vsako leto večje število otrok, kar je izjemno koristno", je dogajanje pohvalil tajnik Pomurskega omizja Slovenskega reda vitezov vina, Zlatko Borak, ki se je zahvalil tudi podjetju Roto Pavlinjek iz Murske Sobote, ki je Društvu vinogradnikov Dobrovnik, za vina iz ampelografsko - viteškega vinograda, podaril tri sodobne in kvalitetne PVC vinske sode. Direktor omenjenega podjetja Štefan Pavlinjek je tudi sam vinski vitez.
Kaj je ampelografija?
Ampelografija je veda, ki se ukvarja s proučevanjem sort vinske trte – Vitis vinifera L. Ta izraz je prvič uporabil F.J.Sachs leta 1661 v Leipzigu, znanstvene temelje sodobne ampelografije pa je postavil Rojas de Clemente leta 1807 pri svojem opisu andaluzijskih sort. Ampelografske kolekcije so začeli zasajati zato, da bi lahko proučevali različne sorte in jih primerjali med seboj, pa tudi zato, da bi uvedli določen red pri poimenovanju sort vinske trte.
Dobrovniški Ampelografski vrt je nastal po zamisli Društva vinogradnikov Dobrovnik leta 1999. Z vrtom se omogoča vinogradnikom in ostalim zainteresiranim proučevanje izvora in klasifikacije vinske trte po filogenetskem in ontogenetskem razvoju ter »v živo« predstavitev posameznih žlahtnih in drugih vinskih trt na različnih podlagah. Na vrtu so vidne tudi zakonitosti biološkega, ekološkega in geografskega značaja trt, dednosti in merila za sistemizacijo ter klasifikacijo sort. Zanamcem pa želijo ohraniti vinske trte, ki so kdaj koli rasle v naših goricah...