Vinske kraljice na potepu po našem kraju
Vinska kraljica je nepogrešljiv del, ko govorimo o vinu
Je glasnica vinske kulture, ki skrbi za promocijo slovenskih vin in vinorodnega kraja
V ta namen je vinska kraljica Radgonsko-Kapelskih goric Jerneja Jančar v soboto, 5. oktobra, gostila svoje prijateljice iz ostalih vinorodnih dežel in jih popeljala po svojem kraju. »Kot vinska kraljica sem v svoji zaobljubi zaprisegla, da bom Radgonsko-Kapelski vinorodni okoliš predstavljala tudi kot celotno turistično destinacijo. V Gornjo Radgono sem jih povabila na pobudo Hiše penin Frangež, ki so nas gostili že drugo leto zapored in ob tej priložnosti sem jim predstavila tudi ostale znamenitosti svojega kraja,« je povedala Jerneja.
Tako so se Špela Borko, kogovska vinska kraljica, Monika Rebernišek, ptujska vinska kraljica, Polona Čeh, cerkvenjaška vinska kraljica in Jerneja Jančar najprej podale na Kmetijo Fleisinger v Spodnjih Ivanjcih, kjer so jim postregli z odličnim domačim kmečkim zajtrkom, kot so ga imeli nekoč. Ponudili so jim ocvirkove pogače, domači kruh, marmelado in med, najbolj navdušene pa so bile nad ajdovo zlevanko z bučnim oljem. Vsaka je za spomin dobila tudi majčko.
Po obilnem zajtrku in toplem čaju so se odpravile v Kunovo, kjer so obiskale Ekološko kmetijo Pachamama center. »Na kmetiji nas je sprejela Luz, ki prihaja iz Peruja in že nekaj let živi v Sloveniji. Predstavila in razkazala nam je edinstveno arhitekturo domačije, svoj vrt, sadovnjak, delavnico in svojo galerijo, kjer prodaja domače izdelke. Tako smo od danes naprej vse opremljene z domačimi eko proizvodi kozmetike,« je povedala Jančarjeva.
Iz Kunove so se nato podale v sosednjo Avstrijo in si ogledale Pivovarno Bevog. Tam jim je slovenski podjetnik Vasja Golar razkazal svojo proizvodnjo in jih poučil o postopku pridelovanja piva. Na koncu je ob obloženih kruhkih sledila še degustacija piva. »Bistvena razlika med pivom in vinom je ta, da ima vino večjo tradicijo in je doma v našem predelu, v Radgonsko-Kapelskih goricah. Osebno vidim razliko v tem, da je pivo namenjeno vsakdanji uporabi, za odžejanje. Vino pa je hrana. Že sam proces odpiranja vina je daljši, bolj elegantnejši, vse to pa kaže na prestiž. Samo vinogradništvo je najprestižnejša kmetijska dejavnost in mislim, da ni zaman tako,« je svoje mnenje delila Jerneja.
Da je opazna razlika tudi pri moških, ki pijejo pivo ali vino, se je strinjala tudi slovenska vinska kraljica Neža Pavlič, ki se je skupini pridružila nekoliko kasneje. »Razlika se pozna. Pa ne zato, da bi bil kdo slabši, saj je tudi pivo delo človeških rok in ima neko tradicijo, ampak kot zagovornica pitja slovenskega vina gledam na moške, ki pijejo vino kulturno, poznajo senzoriko vina, torej vedo, zakaj je vino takšno kot je, na drugačen način. Menim, da so moški, ki pijejo vino, bolj prefinjeni in elegantnejši kot tisti, ki pijejo pivo,« je povedala.
Ker je v sklopu občinskega praznika Občine Gornja Radgona, v Orehovcih potekala Golažijada, so se vinske kraljice ustavile tudi tam, si ogledale stojnice, kjer so kuhali golaž in ga tudi poskusile.
Njihov potep po naših krajih pa se je končal v Hiši penin Frangež v Hercegovščaku, kjer so najprej potrgale grozdje, si ogledale njihovo klet in z bosimi nogami tretale grozdje na 203 let stari preši.
»Občutek ob teptanju grozdja je bil neprecenljiv, ob enem pa smo kraljice mnenja, da bi tega moralo biti vedno več, saj pri trgatvah pozabljamo na stare običaje,« je mnenja Monika Rebernišek.
Da bo zaradi letošnjih ekstremnih vremenskih razmer, letina nekoliko slabša od lanske, je mnenja tudi slovenska kraljica, ki ob enem dodaja, da »kljub manjšemu predelku še ne pomeni, da je vino manj kvalitetno. Če bi na grobo ocenila, bo pridelka, če odštejem območja, kjer jih je prizadela toča, nekje za 30 odstotkov manj kot lani. Verjetno ne bo tako dober ali odličen, bo pa nekje na meji med dobrim in prav dobrim. To pa vedno pomeni, da so vina vrhunska, da so se vinogradniki potrudili, in da vztrajajo na svoji kvaliteti«.
Po napornem dnevu so se vinske kraljice sprostile in poklepetale ob kapljici Frangeževih penin, zabaval pa jih je Hišni ansambel Avsenik.
»Bistvo takšnega izleta je, da ostale kraljice spoznajo kraj kot celoto, ga začutijo, spoznajo domačine, njihove običaje in se vrnejo domov s spomini na enkraten in nepozaben dan,« je še dodala Jančarjeva.
foto: Marjan Dovečar