Devetič so opravili rez "Čolnikove trte"
Potomko stare »žametne črnine« so rezali kraljica, vitezi, župan, boter, viničar...
Po lepem in sončnem, a nekoliko vetrovnem vremenu je bilo minulo soboto, predzadnjo v letošnjem marcu, pri Svetih Treh kraljih nad Benediktom v Slovenskih goricah, prijetno, veselo in razigrano. Kako tudi ne, ko pa je potekala nadvse zanimiva »vinogradniška« prireditev, katere se je udeležilo veliko domačinov in gostov. Na griču, tik nad Benediktom, kjer stoji tudi znamenita cerkev sv. Trije kralji, je namreč v organizaciji Društva vinogradnikov Benedikt in občine Benedikt, ter ostalih domačih društev, potekala 9. tradicionalna rez »Čolnikove trte«, potomke stare trte z mariborskega Lenta.
Cepljenko najstarejše vinske trte na svetu, ki že več kot 400 let raste na Lentu ob reki Dravi, so pri Svetih Treh krajih (v neposredni bližini rojstne hiše domoljuba Dominika Čolnika) zasadili leta 2005, sedaj pa so jo ob pestrem kulturnem in zabavnem programu, devetič obrezali. Vsekakor so jo tudi »zalili« z vrhunsko kapljico – Benedičanom, ter vinom, ki ga je v minulih letih dala tudi sama.
Gospodar trte, benediški župan Milan Gumzar, občinski viničar Benedikta in predsednik tamkajšnjega vinogradniškega društva, vinski vitez Zlatko Borak, boter trte, vitez Franc Škrobar, predsednik Cerkvenjaških vinogradnikov, vitez Janez Pučko, 3. Cerkvenjaška vinska kraljica Polona Čeh, benediški župnik Marjan Rola... so ob tej priložnosti, poleg žametne črnine – modre kavčine iz Maribora, tokrat osmič obrezali tudi cepljenko avtohtone sorte Radgonsko – Kapelskih goric, Radgonske ranine, katero so zasadili leta 2006, ter domačega klintona, ki desetletja raste na tem mestu. Zanimivega dogodka, katerega se je ob desetinah domačinov udeležilo tudi kar nekaj gostov, katere sta ob voditeljici Saši Lovrenčič, pozdravila viničar Borak in župan Gumzar, ki sta vsem prisotnim, ki so to želeli, podelila cepiče obrezanih trt, tako da jih bodo lahko posadili doma ali v svojem vinogradu. Za kulturni program so poskrbele tri domače kulturne skupine, in sicer: Cerkveni pevski zbor sv. Benedikt, pod vodstvom znane pevke Anite Kralj, Ljudske pevke Žitni klas KD Benedikt, pod vodstvom Marije Lutar ter znani ansambel Klapovühi pod vodstvom Tadeja Merčnika.
Sicer pa ne gre prezreti, da je prvo ledeno vino na svetu sploh bilo pridelalo ravno pri Čolniku v Benediktu, in sicer davnega leta 1859. Istega leta se je to zgodilo tudi nekje v Nemčiji o čem so takrat mediji veliko poročali o Benediktu pa ni bilo govora..., mnogi pa tega, žal niti danes ne vedo!