Okronali so novo Vinsko kraljico Ljutomera, Tadejo Heric iz Razkrižja
Martina XVIII. bo promovirala vina in širila kulturo pitja
Ob izreku leta, ko trije prijazni možakarji obiskujejo in obdarujejo vse, ki so skozi leto bili pridni, se je na skrajnjem severovzhodu države, kjer je vino pomemben pridelek, zvrstilo nešteto prireditev in dogodkov povezanih z vinom in vinogradništvom. In med slednje sodi tudi kronanje nove Vinske kraljice Ljutomera, ko so na prleški vinski dvor ustoličili Martino XVIII. Svečani dogodek sta v ljutomerskem hotelu Stela, pred številnimi gosti, vinogradniki, vinskimi vitezi, vinskimi kraljicami, ljubitelji vina in drugimi obiskovalci, pripravila Društvo vinogradnikov in prijateljev vina Ljutomer in Klub vinskih kraljic Martina, v katerem so združene bivše in aktualne Vinske kraljice Ljutomera in Male Nedelje, na čelu s prvo vinsko kraljico v bivši SFRJ, iz leta 1986 Sonjo Lipič. Na prireditvi, katero je vodil Bojan Rajk, so v kulturnem programu nastopili pevci Okteta Arion, in folkloristi iz Razkrižja, katerega članica je tudi nova vinska kraljica.
Pred kronanjem njene naslednice, je o svojih izkušnjah in doživljanju vloge Vinske kraljice Martine XVII, spregovorila dosedanja ljutomerska kraljica Ines Munda, ki kmalu pričakuje naraščaj. Dejala je, kako je doživela nepozabne trenutke, ter se za pomoč pri promociji ljutomerskih vin, kulture pitja in prepoznavnosti Prlekije, zahvalila predsedniku ljutomerskih vinogradnikov Miranu Toriču in sploh vinogradnikom iz Prlekije, ter razkriškemu županu Stanku Ivanušiču in ljutomerski županji mag. Olgi Karba. Omenjena župana sta, poleg predsednika društva Toriča, pozdravila prisotne na svečani prireditvi.
Osrednji dogodek večera je vsekakor bilo kronanje Vinske kraljice Martine XVIII. Ta laskavi naslov, krono in lento, pa tudi številne časti in obveznosti, predvsem promocijo prleških vin in povečanja prepoznavnosti Ljutomera in Prlekije kot turističnega območja ter ozaveščanja o kulturi uživanja vina, bo v prihodnjih dveh letih, 2016 in 2017, nosila študentka Pedagoške fakultete v Ljubljani, Tadeja Heric iz Razkrižja, ki je tako postala nova ambasadorka Prlekije, tamkajšnjih vin, kulinarike in znamenitosti. Slovesno predajo krone in lente novi kraljici je sicer opravil vinski vitez evropskega reda Slavko Žalar. „Jaz, ljutomerska vinska kraljica Martina XVIII., obljubljam, da bom s spoštovanjem in polno odgovornostjo nosila krono vinske kraljice kot simbol odličnosti naših vin. Obljubljam, da bom širila vedenje o ljutomerskih vinih in si prizadevala za širjenje kulture pitja vina. Obljubljam, da bom sledila in zastopala prizadevanja ljutomerskih vinogradnikov pri uveljavljanju in promoviranju ljutomerskih vin", je v zaprisegi obljubila kraljica Tadeja, ki je v nadaljevanju spregovorila o sebi ter svojem novem poslanstvu, o vinih, kulinariki in prijaznih ljudeh iz Prlekije.
Ob kronanju nove lokalne kraljice so se v Ljutomeru spomnili leta 1986, ko je Franc Sever, že pokojni predsednik nekdanjega vinorejskga društva Ljutomer, skupaj s Slavkom Žalarjem in Francem Žličarjem, kot prvi v nekdanji Jugoslaviji in s tem seveda tudi v Sloveniji, pripravili in tudi izvedli izbor prve vinske kraljice sploh. Torej na Martinovo leta 1986 so v Ljutomeru okronali prvo vinsko kraljico Ljutomera – Martino I. Vse vinske kraljice oz. Martine doslej tako s širitvijo kulture pridelovanja, negovanja in kulturnega uživanja vina zastopajo in predstavljajo prleško kulturno dediščino. Zanimivo je tudi, da so kar tri dosedanje Slovenske vinske kraljice prav z ljutomerskega območja. Aktualna VKS Sandra Vučko pa je bila prisotna na tokratnem kronanju, saj med drugim nosi naslov „Martina XVI". Novo vinsko kraljico Tadejo so z ustaljenim ritualom v svoj Klub Martina, sprejele bivše kraljice Ljutomera in Male Nedelje. In..., če že Prešernu ni uspelo, bodo pa sigurno vinske kraljice, ki jih imamo čedalje več, prispevale k temu, da nas bodo prepoznali po svetu kot deželo odličnih vin..., katerih ni manjkalo niti na tem kronanju v ljutomerski „Steli".
Nagovor nove kraljice Tadeje Heric iz Razkrižja:
Najprej bi se vam vsem skupaj želela zahvaliti, da ste si danes vzeli čas in se pridružili temu slovesnemu dogodku. Zelo vesela sem in hkrati počaščena, da ste mi dali priložnost, da prevzamem vlogo Ljutomerske vinske kraljice. V čast mi bo ohranjati in ljudi ozaveščati o tej dolgi tradiciji, ki jo Društvo vinogradnikov in prijateljev vina Ljutomer tako vestno ohranja že desetletja. Zavedam se, da je biti vinska kraljica ne samo čast pač pa tudi odgovornost, ki jo bom z veseljem sprejela. Slovenija, ki je stičišče alpskega, mediteranskega in panonskega sveta, je že več kot dve tisočletji znana po gojenju vinske trte in pridelovanju vina, zato si štejem v ponos, da sem odraščala ravno v Prlekiji, katere biser je Jeruzalem, ki slovi po zakladnici vrhunskih vin in daje tej pokrajini posebno vrednoto. Vinograd je zato zame dobrina, ki jo je potrebno ohranjati in negovati, vinogradništvo in vinarstvo pa stroki, katerih pomembnosti se je potrebno zavedati.
Žlahtna pijača, ki je čudoviti plod narave in pridnih rok ljudi, pa si zasluži sloves in upoštevanje vseh razsežnosti, ki dajejo vinu značaj, človekovega žlahtnega družabnika, sopotnika njegovega zdravja, življenja in ne le izvira grozečih nevarnosti. Vino vnaša v naše vsakdanjike tako pozitivne kot negativne sestavine, zato je moje prizadevanje usmerjeno k prvim, kajti vino in vinograd me spremljata že od majhnih nog in je večina spominov le pozitivnih izkušenj, ki sem jih imela. Vinograd sta imela do nedavnega tudi moja dedek in babica, kjer sem se prvič srečala tudi z delom v vinogradu in kleti. Vedno znova me je navduševalo, ko smo vsako jesen postavljali klopotec in na koncu imeli trgatev, ki je bila vedno poseben dogodek. Zbralo se je veliko ljudi, ki so s petjem in dobro voljo obogatili trgatev. Takrat se še nisem zavedala, da je le-ta v bistvu slavje, ki je sledilo po napornem celoletnem delu v vinogradu. Prav tako se vsako leto z veseljem udeležim prireditve »pozdrav jeseni«, ki jo organizira TND Razkrižje na Šprincu, saj se takrat postavlja klopotec, ki mu pripisujemo veliko moč varovanja vinogradov.
Zavedam se bogastva vinogradniške, vinarske in vinske dediščine, zato si lahko obetam, da bom uspešno promovirala naš Ljutomersko-Ormoški vinorodni okoliš, naša vina, naše vinogradnike in vinarje, saj nenazadnje Prlekija je pokrajina dobrih vin, gostoljubnih ljudi, kulinaričnih posebnosti in ljubiteljev dobrega vina. Pa naj zaključim s starim Slovenskim pregovorom, ki pravi, da je vino, pesem zemlje, ki naj bo darilo osebi, ki v kozarcu vina ne vidi le tekočine, temveč zazna še vonj in okus in ji pomeni nekaj več, osebi, ki zna ceniti trud vinogradnika in skrb kletarja, osebi, ki v vinu odkriva življenje od zemlje in trte do človeka, do prijateljev, ki jih spoznava ob vinu, zakaj vino ni rado samo.