Slovenski ljubitelji starodobnikov v muzeju Kröpfl
Kar 83 članov slovenskih društev starodbnih vozil se je udeležilo zanimive strokovne ekskurzije
Kljub močno zasneženim cestam in še posebej pokrajini, so se člani Oldtimer društev včlanjenih v Zvezo SVS iz cele Slovenije, udeležili enkratne (brezplačne) strokovne ekskurzije. Potovali so v muzej Kröpfl v kraju Hartberg v Avstriji, ki se nahaja nekaj več kot 50 km izven Gradca ob avtocesti v smeri Dunaja. Kar 83 udeležencev se je odzvalo vabilu vodstva Zveze SVS, in vsi so bilo prijetno presenečeni in zadovoljni s tistim, kar so videli in doživeli.
V omenjenem muzeju je namreč zelo zanimiva zbirka vozil, ki je nastajala med leti 1886 in 1970. Zbranih je kar 230 različnih primerkov med njimi je veliko edinstvenih. Zbrani eksponati so lep dokaz ideje s katero je lastnik pred leti pričetega zbiranja postal eden večjih zbirateljev sploh. Preprost izračun pa pove da je postal tudi bogat človek, saj imajo nekatera vozila zelo visoke cene.
„Kot so nam gostitelji zatrdili je vsako vozilo tudi na prodaj vendar je cena takšna kot pač je. Urejen muzej pripoveduje o razvoju na področju avtomobilizma. Vsako izmed vozil je dokaz razvoja in dokaz sposobnosti inovatorjev ki so delovali v razvojnih oddelkih tokratnih tovarn. Ob skrbnem pregledovanju posameznih vozil pa človek ugotovi da so na različnih koncih sveta prišli razvojniki do podobnih zaključkov kar je vidno na razstavljenih vozilih. Veliko pa je tudi tehničnih rešitev katere so enkratne in še dandanes vzbujajo občudovanje. Obiskovalec pride do zaključka da je prestavljal razvoj avtomobilizma velik izziv in v razvoju avtomobilske industrije se je pretakalo veliko bogastvo. Že nekoč pa so avtomobili kateri so bili namenjeni hitrostnim preizkušnjam, prinesli novosti katere so se kasneje množično uporabile v proizvodnji serijskih vozil“, nam je po vrnitvi iz Avstrije, med drugim povedal Milan Belec iz Društva ljubiteljev starodobne tehnike Johann Janez Puch.
Opazovanje in primerjava različnih avtomobilov ravno tako potrjuje, da je razvoj avtomobilske industrije temeljil tudi na varnosti potnikov in voznikov. Prvotna vozila so bila po večini odprta in seveda bolj udobna, a le ob lepem vremenu. Ker pa je avto postajal vedno bolj dostopen je s tem postala zahteva, da je vozilo primerno vsakem vremenu. Na ta način je postala streha in zaprtje prostora nad kolesi in motornim delom vedno večja zahteva. S to zahtevo so tako postala vozila udobnejša in omogočala daljša potovanja. Razvoj pa je tako zahteval tudi upoštevanje še veliko več faktorjev kot pa na začetku poti. „Vozila, ki se nahajajo v muzeju in nosijo novejše letnice so dokaz, da je ostala osnova razvoja enaka prvotnim zasnovam, spremenile pa so se lastnosti glede na obliko in namen vozil. Določene tovarne ostajajo zveste začetnim zasnovam z dodajanjem modernega oblikovanja. Povsem nova vozila pa imajo veliko podobnih oblik ,nekatere je težko ločiti. Modni dodatki pa so domena različnih tovarn. Ostaja pa spoznanje da so vozila ki nosijo starejše letnice nekaj posebnega, lepega in zanimivega le to pa smo lahko našli ta dan v muzeju katerega smo obiskali“, je še dejal Belec, ki se je zahvalil članom upravnega odbora Zveze SVS, ki so predlagali in organizirali strokovno ekskurzijo. Skupaj preživet dan je namreč prinesel veliko lepih doživetij.
„Preživeli smo dan, ki bo ostal v prijetnem spominu vsakemu udeležencu. Tokrat smo imeli čas tako za pogovor kot za razmišljanja o novih izzivih. Podobna srečanja so gotovo dobrodošla. Eden od udeležencev je povedal, da je to njegov prvi brezplačni izlet po mnogih letih, tam od osnovne šole. Ugotovili pa smo, da je to izlet katerega smo si zaslužili tako posamezniki kot vodstvo zveze. Vsakdo je na svojem področju prispeval k prepoznavnosti zveze kot tudi dobremu delu v društvih“, je zaključil Milan Belec.
Tukaj si lahko ogledate slike.