Na prestižnem seznamu je Slovenija šesta
Objavljen prestižni seznam najlepših krajev na svetu
Še eno veliko priznanje je dobila Slovenija, in očitno bi ga kazalo dodatno izkoristiti, saj je to prišlo za področje lepot in s tem turizma. Revija National Geographic Traveler je namreč med najprivlačnejšimi turističnimi destinacijami sveta našo državo uvrstila na visoko šesto mesto.
Gre namreč za šesti letni seznam, ki ga po ostrih (in precej kompleksno izračunanih) kriterijih sestavlja National Geographic Society's Center. Med merili so tako upoštevali vse, od lokalnih vlad in prebivalcev, preko onesnaženosti zraka, kulturne kakovosti in avtentičnosti ter turističnega upravljanja do spoprijemanja z naravnimi katastrofami in gospodarsko krizo.
Bled v družbi norveških fjordov, kanadskega Skalnega gorovja, japonskega starega Kjoto...
In po vseh teh kriterijih prihaja šest najbolje ocenjenih petih celin; 1. Norveški fjordi (85), 2. Nacionalna parka Kootenay/Yoho (81), 3. Gaspe Peninsula, Quebec (80), 4. Južni otok, Nova Zelandija (79), 5. Stari Kjoto, Japonska (79), 6. Vermont ZDA, Bled Slovenija, Nacionalni park Kakadu (Avstralija), Srednjeveška Alhambra v Granadi (Španija) vsi po 78.
Najslabših 5: Costa del Sol (Španija), Zahodni breg (Izrael/Palestina), Grand Bahama, Cabo San Lucas, St. Maarten Karibi.
Norveška prepričljivo prva, graje za špansko obalo...
National Geographic je stopil v stik s 437 najrazličnejšimi strokovnjaki na vseh omenjenih področjih in jih prosil, naj ocenijo obsežen seznam 133 svetovnih turističnih (in ne tako zelo turističnih) destinacij. Nato so njihove ocene združili in objavili končni seznam. Začuda pa se kljub času in različnim strokovnjakom letošnji seznam ne razlikuje tako zelo od tistega prvega iz leta 2003 - tudi takrat so si namreč najboljšo oceno prislužili neokrnjeni norveški fjordi, najslabšo pa "instantna" španska Costa del Sol. Zanimivo je tudi, kaj določen kraj dvigne na seznamu in kaj ga "vrže" nižje. Ko ljudi skrbi za stanje določenega kraja (naravna ogroženost), se mu ocena zviša - to je opazno pri tanzanijskem nacionalnem parku Serengeti, obali srednje Kalifornije, vietnamskem templju in turški Kapadokiji. Obratno pa so na seznamu padli kraji, ki so postali preveč turistični - vietnamski zaliv Ha Bay, aljaški Passage, Britanska Kolumbija in Grenadines.
Hvalospevi Sloveniji...
In kaj je ocenjevalce prepričalo pri naši podalpski oazi? "Slovenija si zasluži hvalo zaradi svoje spretnosti pri usklajevanju turizma s kulturnim in zgodovinskim varstvom. Prestolnica Ljubljana je barvita, živahna in arhitekturno privlačna, slovenske Alpe in vinorodna pokrajina pa ostajajo med najbolj avtentičnimi turističnimi destinacijami Evrope." Slovenija je na šestem mestu v dobri družbi: enako število točk so si namreč prislužili še ameriška zvezna država Vermont, nacionalni park Kakadu v Avstraliji ter španska srednjeveška bisera Granada in Alhambra...
Tukaj si lahko ogledate slike. Foto: National geographic traveler