Tudi Slovenija za promocijo "Dinarskega loka"
Na konferenci „Parki Dinaridov“ soglasno za promocijo regije Zahodnega Balkana; Parki Dinarskega loka segajo tudi v Slovenijo
Lepota zavarovanih območij in blagovna znamka Parki Dinaridov bosta povezala regijo, saj narava ne pozna meja. To je sklep petdnevne mednarodne konference »Parki Dinarskega loka«, ki je potekala v Banja Luki v Republiki srbski. Okoli dvesto udeležencev konference iz osmih držav, se je spoznalo z najnovejšimi metodami vrednotenja koristi zavarovanih območij, ter razpravljalo o nevarnostih podnebnih sprememb, trajnostnem turizmu in vlogi zavarovanih območij v kontekstu EU. Konferenca je sicer ena od aktivnosti projekta Parki Dinarskega loka, ki ga svetovna nevladna organizacija za zaščito narave WWF izvaja v Albaniji, Bosni in Hercegovini, Črni gori, na Hrvaškem, Kosovu, Makedoniji, Sloveniji in Srbiji.
Z blagovno znamko Parki Dinaridov, katere slogan je »Neodkriti svet«, želijo okoljevarstveniki promovirati Dinarski lok kot regijo s prečudovito naravo ter raznoliko, a vendar edinstveno, kulturo. Konferenco, ki jo financira Ministrstvo za zunanje zadeve Kraljevine Norveške in MAVA fundacija, je zaprla norveška veleposlanica v BiH Lilloe Anne Vibeke, ki je ob tej priložnosti med drugim povedala: „Cilj tega projekta je krepitev dialoga in spodbujanje sodelovanja v regiji z razvojem regionalnega občutka pripadnosti, ki temelji na skupni naravni dediščini, ter ponovno zgraditi pozitivno notranjo in zunanjo podobo regije. Hvala WWF-u in Ministrstvu za prostor, gradnjo in ekologijo Republike srbske za organizacijo tako pomembne konference in poudarjanja evropskega pomena naravnih vrednot v BiH. Norveško ministrstvo za zunanje zadeve je ponosno, da je del tako dobrega projekta, in verjamemo, da bo še naprej razvijal v tako dobri smeri“.
Projekt Parki Dinarskega loka se je pričel izvajati v januarju 2012 z glavnim ciljem vzpostavitve mreže 75 parkov v regiji. Poleg tega ima zelo pomembno nalogo izobraževanja zaposlenih v zaščitenih območjih o boljšem upravljanju parkov in trajnostnem turizmu. Drugi cilj projekta je delati na prepoznavnosti Dinarskega loka, ki mora v svetu postati prav tako pomemben kot so Alpe ali Karpati. Dinarski lok bi lahko postal sinonim za trajnostni razvoj.
Med glavnimi govorci na konferenci je bila Lučka Kajfež Bogataj, dobitnica Nobelove nagrade za mir v medvladnem odboru za podnebne spremembe, ki je prejel Nobelovo nagrado za mir, (deluje naša strokovnjakinja Lučka Kajfež Bogataj) , ki je predstavila nevarnosti podnebnih sprememb ter vplive, ki jih bodo imele na zaščitena območja, naravo in okolje. Nigel Dudley je predstavil dobrobiti in vrednost zavarovanih območij v regiji, medtem ko je Erica Stanciu z udeleženci delila svoje znanje o zavarovanih območjih v okviru EU. Wilf Fenten od Europarc Consulting je predaval in vodil delavnico na področju trajnostnega turizma. Udeleženci konference so obiskali tudi Nacionalni park Kozara.
WWF je ena največjih in najbolj spoštovanih neodvisnih mednarodnih organizacij za zaščito narave, s skoraj pet milijonov privržencev in z globalnim omrežjem delovanja v več kot 100 državah. Poslanstvo WWF je ustaviti propadanje naravnega okolja in zgraditi prihodnost, v kateri ljudje živijo v sožitju z naravo. WWF se zavzema za ohranjanje svetovne biotske raznovrstnosti in trajnostno rabo naravnih virov ter spodbuja zmanjševanje onesnaževanja.
Tukaj si lahko ogledate slike.