Odletela je hrvaška kapa, tekla je slovenska penina
Nadaljuje se odlično sodelovanje slovenskih in hrvaških mejnih organov ob reki Muri
Podobno kot že vsa leta od osamosvojitve, je tudi zadnji dan leta 2013, že enaindvajsetič po vrsti potekal tradicionalni dogodek, ki vsako leto znova potrjuje dobro sodelovanje mejnih organov sosednjih držav Slovenije in Hrvaške. Na mostu čez reko Muro med mednarodnima mejnima prehodoma, Petišovci na slovenski in Murskim Središčem na hrvaški strani, so se namreč znova srečali slovenski in hrvaški policisti, ki odlično sodelujejo že od postavitve meje med državama. In kot je že tradicija, eden od komandirjev policijskih postaj Petišovci in Mursko Središče v reko vrže svojo kapo z željo, da izginejo vse slabe stvari in da v novem letu ostanejo le dobre. Tokrat je v reko vrgel kapo načelnik PP Mursko Središče Miljenko Vrbanec (Lani: Ernest Bedek, takratni komandir PMP Petišovci, ki ga je sedaj nasledil Janko Šobak), ki je poudaril, da je sodelovanje policistov z obeh bregov Mure izjemno, da delo opravljajo profesionalno, zanima pa jih le sodelovanje, ne pa politika. Dodal je tudi, da je vsakoletno srečanje na mostu čez Muro dobrososedska tradicija, ki se mora ohranjati.
Potem, ko je ob srečanju delavcev mejnih organov na mostu leta 1992 veter odpihnil kapo enemu od policistov, je metanje kape v Muro, vsa ta leta tradicionalni običaj, da slovenski in hrvaški policisti zadnji delovni dan v letu v znak dobrega sodelovanja izmenično žrtvujejo kapo. Tudi enaindvajseto kapo so opremili z navodili v slovenskem, hrvaškem in angleškem jeziku, kjer je zapisano, za kakšen namen pravzaprav gre, dodani pa sta telefonski številki obeh policijskih postaj, iz Petišovcev in Murskega Središča, v njej pa je tudi prošnja najditelju, naj jo vrne v Petišovce ali Mursko Središče. Pred šestimi leti so tako dobili vrnjeno eno od kap, ki jo je vrgel v Muro petišovski komandir, našli pa so jo v Osijeku. Čeprav so se z vstopom Hrvaške v EU njeni obmejni policisti iz Murskega Središča preselili h kolegom na slovenski mejni prehod v Petišovce in zdaj delajo skupaj, potniki pa se ustavijo le enkrat, so ohranili tradicijo, oba komandirja pa sta se zavzela, da bi tradicija ostala tudi v bodoče. Zanimivo je tudi, da tokrat prvič na sredini mostu oziroma na mejni črti, ni pa bilo carinikov, saj jih na mejnih prehodih ni več.
Kot sta povedala oba komandirja, Janko Šobak in Miljenko Verbanec, so nekaj začetnih težav ob spremembah uspešno premagali, večjih zapletov ni bilo, tudi zastojev na prehodu ne, sodelovanje med policisti obeh držav pa ocenjujeta kot zelo dobro. Od tokratnem srečanju policistov z obeh strani reke Mure, ki se je končalo s kozarcem penine, na slovenski strani, smo med drugim slišali, da mednarodni mejni prehod Petišovci – Mursko Središče, letno prečka okoli milijon motornih vozil in 2,5 milijona potnikov. Povečuje se zlasti tovorni promet, saj se je v zadnjem času skoraj podvojil.