Kdo je trdil, da gobe ne rastejo?
Nad 150 udeležencev na 18. gobarsko-kostanjevem pikniku v Negovi
Ko se je letošnja jesen prvič približala primerni temperaturi, zlasti pa dežju, je vodstvo Območne obrtno – podjetniške zbornice (OOZ) Gornja Radgona, že bilo napovedalo svoj tradicionalni dogodek – 18. gobarski piknik. In čeprav so mnogi bili skeptični, češ slabo vreme, malo gob ipd., je tudi letošnje druženje gobarjev – obrtnikov in podjetnikov bilo nadvse uspešno in zanimivo.
Že zgodaj dopoldan so se desetine ljubiteljev gozda, narave, druženja, gobarjenja in rekreacije, zbrala in nato zasedla del prelepih Slovenskih goric, pravzaprav gozdove v Negovi in okolici. Najprej je jutro bilo megleno in turobno, pozneje pa se je naredil lep dan, ki je vse tja do poznega večera minil v znamenju 18. gobarskega piknika. Gre za eno najpomembnejših in najbolj množičnih prireditev, katero so obrtniki in podjetniki začeli negovati že pred mnogimi leti, toda po nekajletni prekinitvi so jo v jeseni leta 1994 spet obnovili, prireditev z veliko udeležbo pa se vedno odvija ob negovskem lovskem domu.
Letos so udeleženci na sila zanimivi in veseli prireditvi nabrali nad 50 kg gob iz katerih so skuhali vsaj 80 litrov nadvse okusne juhe
In tako je bilo tudi letos, ko je sezona različnih prireditev in ko je na nekatere negativno vplival prvi jesenski dež in nekoliko bolj mrzlo vreme, nekoliko znižala udeležbo, a je kljub temu vse bilo na vrhuncu, kakšnih 150 udeleženk in udeležencev pa je nabiranje gob in kostanjev ter druženje, združilo z nekaterimi drugimi zabavnimi in družabnimi dejavnostmi. Na omenjenem pikniku, ki je za mnoge udeležence, vsako leto eden najlepših jesenskih dogodkov, je bilo tudi letos, kljub mnogim prireditvam v okolici, najmanj 150 udeležencev: obrtnikov, podjetnikov, zaposlenih pri njih, njihovih družinskih članov, poslovnih partnerjev in drugih gostov praktično iz vse Slovenije. To je nekoliko manj kot običajno, a kljub temu so organizatorji bili zadovoljni, enako pa tudi vsi tisti, ki so prišli v Negovo in tamkajšnje gozdove.
Ob tem, da je zraven bilo nekoliko manj udeležencev, pa ne pomeni, da je bilo tudi gob manj, saj so udeleženci nabrali nad 50 kg gob, med več kot 50 različnimi gobami pa je bilo tudi kar nekaj „kraljev“ jurčkov. Velika večina, nad 90 odstotkov jih je bilo užitnih, čeprav so udeleženci iz gozda prinašali vse možne gobe. In ko je strokovnjak za gobe, Jože Mesarec, po razstavi neužitne gobe odstranil, so Marija Lončarič, Zlata Rojko in Majda Šmid, skuhale veliki kotel enkratne gobove juhe. Z druge strani negovskega lovskega doma so dišali pečeni kostanji, mesar Gomboc je na ražnju vrtel vola..., sploh je bilo veselo in razigrano, vsi so nekako pozabili na vsakodnevne težave, gospodarsko krizo in bližajoče se volitve.
Nekaj ur pred kuhanjem, že v zgodnjih dopoldanskih urah, pa so gozdovi v Negovi in njeni okolici, kot rečeno, spet bili v znamenju tega tradicionalnega obrtniškega gobarskega druženja. Po pozdravnem nagovoru predsednika OOZ Gornja Radgona Vlada Rojka, in po jutranjem okrepčilu na zbirnem mestu pri lovskem domu, je potekalo triurno nabiranje gozdnih sadežev - gob, čemur je sledilo »dekoriranje in aranžiranje« nabranih gob za poznejšo razstavo in ocenjevanje. Po kosilu »vol z ražnja« pa je potekal tudi tradicionalni simpozij, kjer je gobarski strokovnjak Jože Mesarec spregovoril o gobah, po razstavi pa so neužitne gobe prebrali in odvrgli (zanimivo, da mnogi niti sanjati niso mogli koliko je užitnih gob, ki jih ne upamo nabirati, kar je tudi boljše, če ne veš op.p.), okusne oz. užitne pa je strokovnjak Mesarec odbral za omenjeno tradicionalno gobovo juho. Gobe tudi tokrat nikomur niso povzročile zdravstvenih težav, kajti kaj takega se nikoli doslej ni zgodilo, čeprav nekateri nabirajo tudi neužitne gobe, ki jih pred kuhanjem pregleda strokovnjak. Omeniti pa kaže tudi, da so ves dan bila zraven tudi zdravilna zelišča in pripravki iz njih, uglednega zeliščarja Andreja Coklina. Če bi gobe komu škodovale, bi mu pomagala Coklinova zdravilna zelišča… V upanju, da bo gospodarska krize že mimo, je večina udeležencev obljubila, da bo prišla tudi na prihodnji gobarski piknik.
In med njimi bodo gotovo vsi tisti, ki so tokrat bili nagrajeni. Posebna komisija, ki jo je vodila Suzana Zorko, je namreč izbrala tri najlepše dekorirana omizja gob in drugih gozdnih sadežev, ob tem so nagradili tudi mizo z največ gobami ter najmanjši dekor...
Tukaj si lahko ogledate slike.
{jgototop}{/jgototop}