Dobrote iz repe na dnevu "Sončnice"
Postregli so več kot 700 porcij priljubljene prekmurske jedi
Minulo nedeljo, zadnji dan letošnjega avgusta, je bilo pred župnijsko cerkvijo sv. Marije - Marijinega rojstva, na Tišini, še posebej veselo in razigrano. Društvo žena in deklet občine Tišina „Sončnica" je namreč pripravilo že 8. kulturno – etnološko prireditev „Dan repe 2014". Hkrati so v šotoru pred cerkvijo, kjer se je trlo domačinov in gostov, obeležili 10. letnico obstoja in delovanja svojega društva. Ob tej priložnosti so pripravili tudi bogat kulturni program s poudarkom na 10. obletnici društva Sončnica, pripravili pa so tudi razstavo jedi iz repe in razstavo zelišč. Prisotnim so pridne ženske postregle več kot 700 porcij znane in priljubljene prekmurske jedi, bujte repe s kolinami in pečenko, potem repine idinjače in posolanke. Obiskovalce so pogostili tudi z različnim pecivom, ki ga zmeraj pripravijo članice njihovega društva. Poleg Mürskih godcev, je za dobro voljo in plesno glasbo, do pozno v noč, poskrbel ansambel „Zlati dečki".
Na sami svečani prireditvi, kjer so med drugim podelili tudi priznanja in zahvalnice, med katerimi jo je dobila tudi nekdanja prva kmetica Slovenije, Mimica Sedonja, so prisotne med drugimi pozdravili tudi župan občine, Tišina Franc Horvat, predsednica Zveze kmetic Slovenije, Irena Ule, ter direktor Kmetijsko gozdarskega zavoda Murska Sobota, Franc Režonja. Delovanje Društva kmečkih žena in deklet Tišina je predstavila njegova predsednica Lidija Debelak, ki je med drugim dejala, da ima društvo, ki je bilo pred desetimi leti ustanovljeno na pobudo Karla Ratnika, trenutno okoli 200 članic iz celotne tišinske občine. Ob praznovanju jubileja so ženske in dekleta občine Tišina izdale tudi knjižico, v kateri so poleg predstavitve delovanja društva, razkrile tudi nekaj receptov znamenitih domačih - prekmurskih jedi. „Ker smo članice Sončnice znane po dobri kulinariki ob jubileju razkrivamo nekaj naših najboljših receptov, da bo zadišalo tudi pri vas doma", je med drugim dejala Debelakova, ki je dodala, da je poslanstvo društva v povezovanju, druženju, izobraževanju in kulturnem udejstvovanju žensk iz celotne občine. Na tak načim namreč skrbijo za ohranjanje kulinarične dediščine, prenos pestrega znanja in izkušenj.
„V občini Tišina smo ponosni na vas, saj s svojim čutom in marljivostjo gojite svojo dejavnost ter spoštujete vrednote, ki vas odlikujejo – tradicije starih jedi, domačih kultur in s tem povezanih običajev. Povezujete se, družite in sodelujete z nami ter se trudite, da ljubezen do domače zemlje in njihovih sadov nikoli ne bi šla v pozabo", je med drugim dejal tišinski župan Franc Horvat, ki je članicam društva zaželel veliko uspeha tudi v naslednjih letih.