Vojaški starodobniki sedmič po Pomurju
Sedmo srečanje lastnikov starodobnih vojaških vozil „Pomurje 2014" je na skrajnji severovzhod države pritegnilo nad 40 jeepov in motorjev z več kot 80 vozniki in sopotniki
Tudi letos je zadnji majski konec tedna, med drugim, minil v znaku 7. mednarodnega srečanja starodobnih vojaških vozil »Pomurje 2015«, ki ga tradicionalno vsako leto pripravlja JEEP club – Veteran Murska Sobota. Udeleženci izjemno zanimivega dvodnevnega srečanja, ki se ga je udeležilo 44 starih avtomobilov in motorjev s skoraj stotnijo voznikov in sopotnikov iz Slovenije, Avstrije, Italije, Madžarske in Hrvaške, so kljub veliki sobotni vročini in občasno nekoliko turobnem in deževnem nedeljskem vremenu, uživali v dvodnevnem potepanju po Prekmurju. Srečanje so s krajšo slovesnostjo začeli v Murski Soboti, kjer so se najprej zbrali na parkirišču pred trgovskim centrom BTC City, kjer so se pokazali in predstavili množici obiskovalcev, predvsem tistih, ki so zaljubljeni v starodobna vozila. In prav vsi, ki so si ogledali „vojaške oldtimerje", ki večinoma izvirajo iz štiridesetih let prejšnjega stoletja (začetek 2. svetovne vojne), so bili dejansko navdušeni.
Vozniki ter sopotniki vseh mogočih rodov in vojaških činov, tudi oficir in vojak nemškega Wehrmachta sta paradirala med njimi in na začetku mrko, pozneje pa z vedno bolj veselim nasmeškom gledala sovrage z onstran oceana. Kolona s poveljujočim, predsednikom soboškega kluba Štefanom Jančaričem v uniformi ameriškega generala, se je na začetku dvodnevne krožne poti po Prekmurju, po panoramski krožni vožnji po Murski Soboti, najprej zapeljala proti Martjancem, z znamenito gotsko cerkvijo iz leta 1392, potem mimo panonskega turističnega bisera Moravskih Toplic, do Bogojine in znamenite Plečnikove cerkve. Seveda je v nadaljevanju sledila lončarska vas Filovci, kjer se je karavana ustavila ob posebni hiši prekmurske arhitekture in si med drugim ogledala znamenito vinsko klet z izbranimi vini. Mimo Strehovskih goric so udeleženci prišli v Renkovce, kjer so nekdaj bili „kupinarji", danes pa vas poznajo predvsem po domačem paradižniku lušt. Potepuhi se niso izognili niti romarskemu središču in znanem čevljarskem kraju iz časov Marije Terezije (1760) Turnišču, kjer je tudi romarska cerkev iz leta 1094 in samostan sester Klaris.
Po krajšem postanku v Turnišču se je karavana starodobnikov, skozi Črenšovce ter Gornjo, Srednjo in Dolnjo Bistrico, pripeljala v Lendavo, na ogled term, Lendavskih goric iz še nekaterih znamenitosti. Nato pa vožnja ob meji z Madžarsko do najmanjše slovenske občine Kobilje, ter še naprej skozi sladko vas Ratkovci, do Hodoša, kjer je sledila zabava, druženje in prenočevanje. Drugi dan vožnja do Šalovcev z ogledom kmetije Korenika in malo daljša vožnja do Petanjcev (park spominov in tovarištva) pri reki Muri, vse skupaj pa se je s pogostitvijo in druženjem končalo v Murski Črncih, kjer so se pred 70 leti bili hudi boji za prekoračitev reke Mure, in prav tam je umrlo največ ruskih vojakov... Predsednik društva Štefan Jančarič je zato z veseljem ugotovil, da so se slovenski starodobniki udeležili proslave 70-letnice osvoboditve oz. izkrcanja na Normandiji. Hkrati je povabil vse letošnje udeležence, da se prihodnje leto spet pridružijo potepanju po Pomurju, ko bo trasa nekoliko drugačna.