Tudi za starostnike prvomajska budnica
Radgonski godbeniki obiskali praktično celo mesto
Tako kot vsako leto, praktično od pričetka delovanja Doma starejših občanov (DSO) Gornja Radgona, so se tudi tokrat stanovalci razveselili zvokov budnice v prvomajskem jutru. KD Pihalni orkester Gornja Radgona se je namreč zopet prijazno odzval vabilu ter polepšal praznični dan starejšim in zaposlenim v DSO. „Prebudili so se spomini, čustva ter prijetne misli, razpoloženje je postalo na mah drugačno. To znova dokazuje kako čarobno moč ima glasba, ta naša stalna in zvesta spremljevalka človekovega življenja. Starejši generaciji ljudi pa gotovo veliko pomeni praznično vzdušje ob takih priložnostih, saj je povezano s preteklostjo, lepimi dogodki in občutkom zanosa, pripadnosti ter minljivosti časa", je povedal direktor DSO Gornja Radgona, mag. Marjan Žula.
KD Pihalni orkester Gornja Radgona ima sicer bogato tradicijo, saj se omenja že v zapisih iz leta 1911. Orkester v sodobni obliki pa je zasnoval Franjo Irgolič, takratni učitelj na radgonski glasbeni šoli, že leta 1950 in ga je vodil dolga leta, vse do upokojitve. Za njim je za kratek čas prevzel dirigentsko palico Branko Kuhar, nato za 17 let Slavko Ahlin, pa Rudi Vulc in Franek Radolič, ki orkester vodi še sedaj. Radgonski pihalni orkester je neprekinjeno deloval ves ta čas in je poleg številnih nastopov dosegel veliko priznanj in nagrad, tako v lokalnem okolju kot širše. Gotovo gre zahvala za dobro delo vsem entuziastom – glasbenikom, a še posebej kaže izpostaviti dosedanje predsednike tega društva in dolgoletne člane, kot so Franjo Hojs, Andrej Vreča, Milan Klemenčič in Andrej Subašič. Pihalni orkester je torej bil in ostaja pomemben sooblikovalec kulturnega življenja v našem mestu ter v slovenskem kulturnem prostoru.
V radgonskem Domu je KD PO doslej izvedel že nekaj uspešnih nastopov in dogovor je, da bo v kratkem sodeloval s krajšim programom še na tako imenovanem »Malem kresovanju«, ki ga pripravljajo za stanovalce in zaposlene, kot simbolično praznovanje majske pomladi. S tako obliko druženja spodbujajo medgeneracijsko sodelovanje in želijo poglobiti povezavo med uporabniki oziroma stanovalci in delavci. Razveseljivo je, da se še vedno najdejo posamezniki in torej tudi take skupine, bodisi glasbene, gledališke, folklorne in druge, ki so pripravljene nastopati zastonj, morda le za simbolično skromno malico, ter polepšati kakovost življenja starostnikom. Živimo namreč v času, ko smo vedno bolj tržno naravnani na vseh področjih življenja in dela, zato je žal prostovoljstvo in »nefinančna« aktivnost skoraj že redkost. „Stanovalci in zaposleni v DSO-GR d.o.o. se veselimo še nadaljnjega dobrega sodelovanja s to glasbeno skupino in upamo, da bo kmalu zopet priložnost za samostojni koncertni nastop KD PO Gornja Radgona v Domu starejših", dodaja Žula.