"Papeževa in Melanijina potica" za Ameriko!
V Ljutomeru bodo, za tržišče ZDA, pekli slovensko potico, katero končno nameravajo tudi zaščititi
Ljutomer – Očitno je tudi največji slovenski zet Donald Trump naredil nekaj koristnega za državo svoje soproge Melanie, kajti slovenska potica je postala svetovni medijski hit pravo po srečanju papeža Frančiška in ameriške prve dame, predsednikove žene Melanie Trump. In po njuni zaslugi slovenska potica kot "The Potica" odhaja v Ameriko. Podjetje IT Pharm iz Ljutomera bo namreč potico, ki jo peče ljutomerska Sastela, kmalu ponudilo ameriškemu trgu kot zamrznjeno sladico.
Tudi Borutu Babiču, direktorju družbe IR Pharma in vodji projekta The Potica, dogodek ni dal miru in med vožnjo se mu je porodila ideja, naj gre The Potica v Ameriko. "Zakaj ne bi poskusili? Vedel sem, da znamo potico zelo dobro narediti pri skoraj vsaki hiši, in mislim, da je jed, ki je pisana na kožo tudi Američanom, če se dobro marketinško proda. Pozanimal sem se, kdo bi jo lahko pekel v večjih količinah in ni mi bilo treba daleč. Bližnja Sastela je že pekla potico za Tuševo blagovno znamko in to bomo zdaj ponudili Američanom, sicer pa je to natanko takšna potica, kot jo je dobil in jo obožuje papež," pravi Babič.
Njegovo podjetje bo skrbelo za blagovno znamko, trženje in posle v ZDA, ime in embalažo že imajo, prav tako prototip izdelka, zdaj pričakujejo dovoljenje ameriške agencije za hrano in zdravila za uvoz in upajo, da bo to v kakšnem mesecu dni. The Potico bodo prodajali kot zamrznjeni izdelek, na kar so Američani navajeni, pomembno pa je tudi, da je iz povsem naravnih sestavin in brez konzervansov, kar je danes tudi pomembno. Posebna pa je v tudi v tem, da se po dvigu pokrova na škatli embalaža razpre in spremeni v prtiček, na katerem jo jemo, še pravi Babič. The Potico so prvič predstavili na nedavnem vseslovenskem srečanju zdomcev in izseljencev Dobrodošli doma na dvorcu Rakičan pri Murski Soboti. Podjetje IT Pharma je te dni v okviru razpisa Pomurske gospodarske zbornice dobilo zlato nagrado za inovacije, razvili so terminal za naročanje tort v trgovinah, ki bo Sasteli omogočal, da bodo lahko več kot na drobno prodali na debelo, kupci bodo namreč lahko naročali torte kar sami, in to v trgovinah.
In če se to ni zgodilo že prej, pa sta papež in Melanie „sprožila" tudi postopek zaščite slovenske potice. Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je namreč pred dnevi prejelo skupno vlogo Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije, Zbornice kmetijskih in živilskih podjetij pri GZS in Sekcije živilskih dejavnosti pri Obrtno – podjetniški zbornici Slovenije, za zaščito »slovenske potice« kot zajamčene tradicionalne posebnosti. Z zaščito »zajamčena tradicionalna posebnost« se zaščiti receptura ali način proizvodnje ali tradicionalne surovine. Sama proizvodnja takšnega zaščitenega proizvoda ni geografsko omejena. Vlagateljice so predlagale zaščito »slovenske potice« s petimi najznačilnejšimi nadevi, in sicer orehova, orehova z rozinami, rozinova, pehtranova in pehtranova s skuto. Prav tako se mora »slovenska potica« peči v posebnem pekaču, t.i. potičniku. Potičnik ima ravno dno, je okrogle, rahlo konusne oblike, obodna stena je gladka ali rebrasta. V sredini potičnika je prirezan stožec, ki omogoča temeljno obliko potice, to je v obliki kroga ali kolača s sredinsko luknjo.
Proizvajalci, ki bodo želeli proizvajati potice pod zaščitenim imenom »slovenska potica«, se bodo morali za proizvodnjo le-teh certificirati pri neodvisnih certifikacijskih organih, ostali proizvajalci pa bodo za svoje proizvode lahko še naprej uporabljali imena kot so npr. potica, orehova potica, pehtranova potica, ipd. Morebitne pripombe na specifikacijo, ki je objavljena na spletnih straneh MKGP, se lahko oddajo na elektronski naslov Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Za ogled potrebujete Javascript, da si jo ogledate.
ali po pošti na naslov Ministrstvo RS za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, Dunajska cesta 22, 1000 Ljubljana, najkasneje do četrtka, 10. avgusta 2017.
Pri Evropski komisiji je zaščitenih že 23 slovenskih kmetijskih pridelkov in živil. Od teh so kot zajamčena tradicionalna posebnost zaščiteni Idrijski žlikrofi, belokranjska pogača in Prekmurska gibanica.