Rodila se je pred 80., poročila pa pred 60. leti

Diamantna poroka LončaričZa Marico Lončarič iz Lokavcev pri Negovi je 23. januar gotovo najbolj srečen datum v življenju. Kako tudi ne, ko pa se je natančno tega dne pred osmimi desetletji rodila, pred šestimi pa tudi poročila. Torej je letos, prav na dan, ko so se po kar nekaj meglenih in turobnih dneh, nad negovskim delom Slovenskih Goric, pojavili prijetni sončni žarki, imela pravi vzrok za dvojno praznovanje. Pravzaprav je s svojim življenjskim sopotnikom, možem Slavkom, brez posebnega pompa in razkošja, v domači hiši, kjer ima sedež tudi na daleč znano podjetje Montaža Lončarič, predvsem prejemala darila in čestitke, oba za visok skupni življenjski jubilej, ona sama pa še za okrogel osebni jubilej. Odločila sta se namreč, da bosta svoj jubilej obeležila v družbi svojih najdražjih, treh otrok, štirih vnukov in pravnukinje, ter še nekaj drugih svojcev, sorodnikov in prijateljev. Ob ganljivih čestitkah se je slavljencema tu in tam orosilo oko...

Marica in Slavko Lončarič obeležila diamantno poroko in njenih osemdeset

Dedek Mraz obiskal tudi otroke v Lutvercih

Dedek Mraz LutverciV našem gasilskem domu je bilo konec decembra spet veselo. Naše otroke je obiskal dedek Mraz. Že sedmo leto zapored se v našem društvu trudimo, da organiziramo prihod dedka Mraza. Tudi letos sta celotno organizacijo in priprave za ta projekt prevzeli naši članici društva, ki sta tudi v komisiji za mladino v društvu Zdenka Šuman in Tina Rojc. Seveda so na pomoč priskočile še ostale pridne roke: Sanja H. je pomagala pri pripravi kulturnega programa, Monika Š. in Sara R. pri pakiranju daril, fotografiranje Monika, aranžerka Blanka pri izdelavi scene, pa še vsi ostali, ki so pomagali pri pripravi prostora, ipd.

Dedek Mraz v Lutvercih

Verniki so se zahvalili svojemu župniku (in nekdanjemu nogometnemu sodniku) Janezu Ferencku iz Apač, ob njegovem življenjskem jubileju

Janez FerencekDa priljubljeni apaški župnik Janez Ferencek letos praznuje okrogel življenjski jubilej, 60. letnico življenja, smo izvedeli po naključju. Na dan, ko se je pred 60 leti rodil so župnijski dvorani domače cerkve, ki se nahaja ob župnišču in služi v zimskem času kot bogoslužni prostor, je namreč daroval večerno sv. Mašo. Slednjo je s petjem, ob spremljavi organistke Aleksandre Papež na elektronskih orglah, popestril Župnijski pevski zbor, ki je po končani maši svojemu priljubljenemu župniku zapel: »Vse najboljše, dragi župnik Janez...«, v slovenščini in tradicionalno iste verze tudi v angleščini. V tem času so moški že začeli pripravljati mize in klopi, kjer so skupaj s slavljencem ob obloženi mizi z dobrotami, ki so jih pripravile pevke, s slavljencem nazdravili.

»Vse najboljše, dragi župnik Janez...«

Marija in Štefan Čeh sta tik po novem letu obeležila zlati pir

Zlata poroka ČehKomaj so utihnila božična in novoletna praznovanja, že sta zakonca Marija in Štefan Čeh z Bišečkega Vrha v Slovenskih goricah praznovala nov pomemben dogodek. Že prvo soboto v letu 2020 sta namreč, v krogu najbližjih in prijateljev, v gostišču Štajerska hiša kulinarike v Gočovi, obhajala visok skupni življenjski jubilej – zlato poroko. Vse skupaj se je začela z obiskom cerkve Sv. Bolfenka v Trnovski vasi, kjer je župnik Franc Mlakar, pri darovani sv. maši, opravil cerkveni obred. Od tod so se številni svatje z zlatoporočencema odpravili v Gočovski dvorec, kjer je potekal civilni zlatoporočni obred, s katerim sta potrdila svojo 50 - letno zakonsko zvestobo.

Najprej v cerkev, nato v dvorec

Zofija in Anton Žavrlan iz Slovenskih goric sta obhajala zlato poroko

Zlata poroka ŽavrlanBrez velikega pompa, v družbi svojih najdražjih, sta tik pred iztekom leta 2019, zlato poroko obhajala Zofija in Anton Žavrlan z Zgornje Ščavnice v Slovenskih goricah. Prijetno praznovanje, ki je potekalo na njunem domu, je s svojim obiskom počastil tudi župan občine Sveta Ana, Silvo Slaček, ki jima je v imenu občine čestital in izročil spominsko darilo, umetniško sliko vinograda, na kateri se v ozadju vidi cerkev sv. Ane. Ob klepetu s slavljencema smo izvedeli marsikaj iz njunega zanimivega in pestrega skupnega življenja.

Župan jima je čestital kar na njunem domu

Delegacija OZ RKS je na Orehovskem Vrhu obiskala 90-letnico Veroniko Fajfar, ki se je razveselila obiska in čestitk

Veronika Fajfar jubilejPred dnevi je Veronika Fajfar, ki živi v Orehovskem Vrhu, dober streljaj iz Gornje Radgone, praznovala 90. rojstni dan in jo je z obiskom razveselila delegacija Rdečega križa. Na obisk je s poverjenicama Ido Šemrl in Marijo Vrbančič, prišel predsednik Krajevnega odbora RK Črešnjevci – Zbigovci, Janko Auguštin. Ob čestitkah in izročitvi daril, je bila opazna radost slavljenke, ki je izrazila veselje in zadovoljstvo, da so z obiskom počastili njen visoki življenjski jubilej.

Deset vnukov, 13 pravnukov in dva prapravnuka...

Priljubljena Prekmurca iz Apaške doline

Biserna poroka NovakKer sta se Amalija in Franc Novak iz Apač poročila 30. decembra 1959, sta tudi šestdeset let pozneje, biserno poroko obhajala tik pred iztekom leta. Prvič je poroka potekala v Murski Soboti, civilna na tedanjem matičnem uradu, cerkvena pa v cerkvi Sv. Nikolaja. In ker je bila Amalija učiteljica sta se cerkveno poročila ponoči v tajnosti. Tokrat sta svojo biserno poroko praznovala v krogu svoje družine in prijateljev v apaški cerkvi, sveto mašo pa je daroval župnik Janez Ferencek. Ob cerkvenem poročnem obredu jima je župnik Janez Ferencek namenil veliko lepih besed zahvale in jima izročil darilo.

Biserno poroko sta obhajala Amalija in Franc Novak iz Apač

Darila blagoslovil negovski župnik Marjan Rola

Božiček pri ŠenekarjuV Gostilni Šenekar, v Spodnjih Ivanjcih pri Negovi, je tik pred božičem, potekala tradicionalna prireditev, kjer je Božiček obdaril 60 otrok iz KS Spodnji Ivanjci, starih do 6 let. Že 27. tovrstno prireditev z obdarovanjem je tudi letos pripravilo Kulturno športno društvo (KŠD) Spodnji Ivanjci, s pomočjo sredstev Krajevne skupnosti Spodnji Ivanjci in dobrotnikov. Ob tej priliki so otroci iz KS Spodnji Ivanjci, pod vodstvom Simone Danko in Martine Vesenjak, pripravili kulturni program z božično vsebino.

Božiček obdaril 60 otrok

Moj kraj Radgona

VELIKOST TEKSTA

ZASLON

Zaslon

Vinogradniki Cerkvenjaka vsako leto dvigajo „odganjalca" ptičev

 

Ob Johanezovi trti poje društveni klopotec

Klopotec CerkvenjakPostavljanje klopotca v Cerkvenjaku, ki ga že 16 let, v začetku avgusta, postavlja Društvo vinogradnikov in ljubiteljev vin Cerkvenjak, sodi med obujanje in ohranjanje običajev vinogradnikov Slovenskih Goric, Prlekije in Haloz. Ker dvig klopotec naznanja da v deželo prihaja jesen in z njo tudi trgatev, je v preteklosti skoraj vsak vinogradnik ob vinogradu, tudi brajdah, postavil klopotec, ki je odganjal vsiljivce, ki bi zobali sladko grozdje.

Klopotec je slovenska posebnost, ki so jo povzeli tudi avstrijski vinogradniki, ter ga poimenovali »klapotez«. Obstajata dva tipa klopotca, ki se razlikujeta po številu kril, katerim pravijo »letance«. Prleškega tvorijo štiri, medtem, ko pa haloškega 8 kril. Zgodovino klopotca, ki je slovenska posebnost, je v knjigi Klopotec opisal Drago Korade. Prvič, pa je ime klopotec, v pesmi Tožba enega vincerla, leta 1797, zapisal duhovnik, pesnik Leopold Volkner.
V zadnjih nekaj desetletjih tradicijo postavljanja klopotcev negujejo društva, ki združujejo vinogradnike. Med njimi je tudi Društvo vinogradnikov in ljubiteljev vin Cerkvenjak, ki ga vodi Franci Zorko. Društvo tesno sodeluje z občino, s katero tudi skupaj organizirata prireditve, ki se odvijajo ob znameniti Johanezovi trti, potomki več kot 400 letne trte modre kavčine z Lenta v Mariboru. Ob trti, na čudovitem prostoru pred mogočnim gasilskim domom, se ob Johanezovi trti odvijajo tradicionalne prireditve, kot so: rez trte, postavitev klopotca, trgatev in v zadnjem času tudi Martinovanje. V okvir društvenih dejavnosti sodi tudi postavitev klopca, ki ga društvo postavlja vse od ustanovitve. Prvič je bila postavitev klopotca pri hiši prvega predsednika Ivana Janeza Pučka v Stanetincih, ki je društvo vodil 12 let. Letošnja postavitev klopotca je potekala pred gasilskim domom, kjer ga postavljajo že nekaj let. Prireditve so se udeležili župan občine Cerkvenjak Marjan Žmavc, ki je obenem gospodar trte, občinski viničar Damjan Breznik, cerkvenjaška vinska kraljica Monika Majer, predstavniki prijateljskih vinogradniških društev iz Lenarta, Benedikta, Svete Trojice in Vinogradniško sadjarskega društva Vitomarci.
Goste in obiskovalce, ki jih je z igranjem na harmoniki pozdravljal Marko Breznik, je nagovoril predsednik Društva vinogradnikov in ljubiteljev vina Franci Zorko, ki je pohvalil Franca Čeha, saj je izdelal društveni klopotec in ga tudi redno vzdržuje. Zahvalil se je občini in županu Marjanu Žmavcu, za podporo pri prireditvah ob Johanezovi trti, vsem vinogradnikom, ki so prispevali vina za prireditev, ter Društvu kmečkih žena in dekleta Cerkvenjak za pripravljeno pogostitev. Prisotne je nagovoril tudi župan Marjan Žmavc, ki je pohvalil društvo, da neguje tradicijo postavitve klopotca. Kakor je dejal, ima rad melodijo klopotca. Svoj pozdravni nagovor je zaključil z besedami: »Vesel sem, da ohranjate to tradicijo vinogradnikov, zato vam naj klopotec poje lepe melodije ter varuje grozdje Johanezove trte, ki je ponos vinogradnikov iz cerkvenjaškega področja in tudi občine.« Obiskovalcem in klopotcu so namenili veliko pozdravnih besed tudi gostje iz vinogradniških društev, ter vinska kraljica Monika Majer.
In, že so možje, pod vodstvom Franca Čeha in ob glasu harmonike Marka Breznika, pričeli z montažo in postavitvijo klopotca. Kot vedno so ga sestavili na zemlji, ga opremili z repom iz brezovih vej, ki usmerja klopotec proti vetru, ter ga na stari način z drogovi opremljenimi z vilicami, postavili v vertikalni položaj. Zanimivo je, da se je klopotec, čim so ga postavili, ob rahlem vetru takoj oglasil, s svojo »klopotčevo« melodijo. Po postavitvi klopotca so organizatorji postavitve klopotca vse navzoče povabili na druženje ob vinski kapljici vinogradnikov članov društva, ter bogati pogostitvi, ki so jo pripravile članice DKŽD Cerkvenjak Ni treba posebej poudarjati, da je bilo ob lepem sončnem vremenu, druženje nadvse prijetno.

Za prikaz gumbov, kot so "Všeč mi je", "Deli na FB", "Tweet", "G+" in komentarjev socialnih omrežij omogočite piškotke v nastavitvah, ki jih odprete na zavihku "Zasebnost" ob strani levo ali spodaj na gumbu "Dovoli piškotke"! Za pravilno delovanje novih nastavitev osvežite stran s pritiskom na tipko "F5".
Nahajate se: MKR Zanimivosti Vinogradniki Cerkvenjaka vsako leto dvigajo „odganjalca" ptičev