V Precetincih so svečano blagoslovili vaški križ in klopotec
Zapel jim je legendarni tenorist Janez Lotrič - organizator in gostitelj obeh slovesnosti je bila družina Filipič iz Precetincev 35
Precetinci so resda majhna vasica v osrčju Prlekije, saj šteje le okoli 150 krajanov. Kljub temu je zelo znana po vsej Sloveniji in celo v ameriški Arizoni. Kako tudi ne, ko pa ravno v Precetincih živi svetovno znan zdravilec-bioenergetik Stanislav Filipič, ki ga zaradi uspešnega zdravljenja ameriškega prejemnika treh olimpijskih medalj Bradya Ellisona iz Arizone, poznajo tudi v ZDA. In prav po zaslugi Stanislava Filipiča, sicer upokojenega magistra varnostnih ved, in njegove družine, je bilo ob Marijinem vnebovzetju v Precetincih še posebej slovesno, veselo in razigrano.
Na svojo domačijo v središču vasi so namreč, na dvig klopotca ter blagoslov prenovljenega križa, povabili številne sorodnike, sosede, znance in prijatelje iz celotne Slovenije, s katerimi je Stanko v svoji dolgoletni policijski in sedaj, ko je v pokoju, tudi zdravilski karieri, stkal tesna prijateljstva. Da je temu res tako, priča tudi udeležba svetovno znanega opernega pevca, tenorista Janeza Lotriča, ki je tudi zapel nekaj svojih uspešnic.
Prišla je pisana druščina iz različnih delov države, slaba stotnija jih je bila. Že ob zgodnjem popoldanskem prihodu na domačijo Filipičevih, je povabljene v neposredni bližini, v domačem vaško-gasilskem domu, pričakal odličen bograč. In ko so se dobro okrepčali ter dobro zalili bograč, se je slaba stotnija gostov, kljub veliki vročini, v povorki, ob spremstvu harmonikarja Roberta Majeriča, odpravila do lepo urejenega glavnega vaškega križišča, k obnovljenemu vaškemu, oziroma kot so ga nekoč imenovali, Lebaričevemu križu. Med slovesnostjo blagoslova je župnik iz župnije Mala Nedelja, Srečko Fras spregovoril o pomenu znamenja križa, ljudski pesnik in zgodovinar Ludvik Rudolf pa je prebral svojo pesem o teh, povsod po Sloveniji zelo pogostih sakralnih znamenjih. Tudi tenorist Janez Lotrič je odpel nekaj nabožnih pesmi. V zahvalo za rešitev več kot 80 let starega križa, za kar so med drugim kupili novo podobo Marije, je župnik Fras, Stanislavu in njegovi ženi Katici Filipič podaril sliko Jezusa in Marije, Staneta Kregarja, slovenskega slikarja, rimskokatoliškega duhovnika, učitelja in Prešernovega nagrajenca.
Lebaričev križ, ki so ga odkupili in obnovili Filipičevi, je še naprej „vaški križ", kot je dejal Stanislav Filipič. Dodal je, da so od sosedov odkupili križ, ki so ga že nekoč imeli njegovi predniki Lebaričevi, takšna znamenja pa morajo spominjati na zgodovino. Njegova babica ga je leta 1938 prodala, sedaj so ga odkupili nazaj, ga prenovili in za nekaj metrov odmaknili od ceste. Nova podoba Marije je sicer nameščena na lesenem križu, ki ima narejeno streho iz pločevine, tako da je nekoliko zaščiten pred vremenskimi nevšečnostmi, urejene so tudi manjše stopnice, ki peljejo s ceste do križa. Zakaj je križ zgrajen ni nobenih pisnih virov, a družina Filipič se je odločila za nakup nove Marijine podobe in odkup celotnega križa, ker naj bi bil zgodovinsko vezan z njihovimi predniki. Filipičev dedek po materini strani, Martin Lebarič, ki je mimogrede bil vojak avstro-ogrske vojske, naj bi doživel videnja neke ženske, ki je vedno šla pred njim od kuršinskega mosta do sitarovskega obcestnega križa in na mestu, kjer je nato postavljen križ, nenadoma izginila. Kakorkoli že, obnovljeni križ je pravi biser župnije Mala Nedelja.
Z blagoslovom križa pa slavja pri Filipičevih še zdaleč ni bil konec, saj so se vsi prisotni premaknili le nekaj deset metrov proti domači hiši, kjer je potekal še dvig klopotca. Tam so pod drogom, ki je že prej postavljen, bili deli za klopotec pripravljeni za dvig na mesto, od koder bo oznanjal bližajočo trgatev in prihajajočo jesen, predvsem pa odganjal kradljivce sladkih grozdnih jagod, ptiče. Tudi klopotec je blagoslovil župnik Srečko Fras, zatem se je, kot se za gospodarja spodobi, na vrh droga podal Stanko in po nekaj težavah je bil klopotec, ob pomoči asistentov na tleh in nekaj arijah Janeza Lotriča, visoko na drogu, njegova pesem pa se je zlila s pesmijo klopotcev na okoliških gričih. Pesem Filipičevega klopotca pa je bila tudi znamenje za začetek pravega veselega dela praznovanja, ki se je ob obilici odlične hrane, hladne pijače in ob zvokih ormoškega dua „Od šanka do šanka", nadaljevalo še pozno ponoči.
In družina Filipičevih, ki jo sestavljajo: mama Marija, sin Stanislav z ženo Katico, vnuk Mitja z ženo Sandro in hčerko Kajo, vnukinja Jasmina z možem Tadejem in hčerko Julijo (zraven sta se Stankov brat Borut in njegova partnerka Petra), je lahko ponosna na prireditev, ki je spoznala in povezala mnoge prisotne. Vsi so se imeli enkratno, velika večina pa jih je obljubila, da bo prišla tudi čez leto dni...