V petnajstih letih kar 20 milijonov ogledov
Štajerske novice, spletni časopis Srbov v Sloveniji dosega rekorde v branosti
Gotovo je, da so dandanes redki mediji, tudi spletni, zlasti tisti, ki pišejo predvsem o življenju določene narodnostne skupnosti, ki dosegajo takšno branost, kot so to „Štajerske novice", spletni časopis Srbov iz diaspore, zlasti v Sloveniji in avstrijski Štajerski. V petnajstih letih, odkar je takratni predsednik Srbskega kulturnega društva v Mariboru in urednik spletnega časopisa Rade Bakračević, ustanovil „Štajerske novice", so slednje zabeležile kar 20 milijonov ogledov. Medij, ki ga sofinancirata Ministrstvo za kulturo Republike Srbije in Javni sklad Republike Slovenije za kulturne dejavnosti, kot poudarjajo, piše „za vse generacije" in zato je tudi priljubljen za bralce vseh starosti, pa ne samo Srbe, temveč si ga radi „privoščijo" tudi Slovenci in drugi narodi z območja bivše skupne države.
Seveda tukaj gre posebna pohvala za vztrajnost ustanoviteljev in ustvarjalcev Štajerskih novic, ki jih vodi odgovorni urednik Rade Bakračević. Srbski časopisi v Sloveniji Štajerske novice, ki ga največ berejo Srbi v Sloveniji in sosednji Avstriji. Ob takšnem dosežku, saj so pred dnevi ob 15. rojstnem dnevu zabeležili 20 milijonov obiskov, odgovorni urednik Bakračević s ponosom poudarja, da gre za dosežek, ki sodi v Guinnessovo knjigo rekordov. Zato prizadevni Radenčan Rade Bakračević ni zamudil priložnost, da se zahvali vsem, ki so tako ali drugače pomagali in še vedno pomagajo objavljati Štajerske novice. Poleg ustvarjalcev časopisa, so tukaj predvsem: Ministrstvo za zunanje zadeve Republike Srbije - Direktorat za sodelovanje z diasporo in Srbi v regiji, Javni sklad RS za kulturne dejavnosti, Radiotelevizija Srbije - Radiodifuzija Srbije na spletu, Radio Beograd, Društvo novinarjev itd. „Razlog za ustanovitev srbskega časopisa pred 15 leti je bil povezovanje posameznikov in združenj v obeh delih Štajerske - v Sloveniji, pa tudi na avstrijski strani, torej tam, kjer živijo Srbi in njihovi potomci kot manjšina, nato širjenje srbske kulture in njeno zastopanost pripadnikom drugih narodov, terorij s približno 2 milijoni ljudi", pravi Bakračević in nadaljuje: „Uredništvo je od prvega dne objave sledilo le enemu cilju - objektivnemu in resničnemu poročanju brez političnega barvanja o dogodkih in življenju v vseh treh državah - Sloveniji, Avstriji in Srbiji. Seveda so bile novice in članki o našem življenju in delu razpršeni po državi ali v drugih državah EU. Tak način poročanja je Styrian News sčasoma dobil odličen ugled. Časopisi in uredništva so prejeli številne pohvale in nagrade slovenske, avstrijske in srbske strani. S politiki in številnimi vidnimi socialnimi delavci, pisatelji, umetniki, znanimi novinarji itd. Vsi so se z veseljem odzvali na besedo Štajerske novice".
Omeniti kaže tudi nekatere dosežke omenjenega spletenega časopisa, med drugim to, da je Tehnična univerza v Gradcu, kjer je znani znanstvenik in izumitelj Nikola Tesla začel s študijem, na pobudo Štajerskih novic, Tehničnemu laboratoriju dala ime Srba Nikole Tesle, nekdanjega subjekta avstrijskega cesarstva. „Omenimo še eno lepo kampanjo Štajerskih novic - v glavnem mestu Štajerske v Gradcu, v parku v središču mesta, je bilo zasajeno drevo prijateljstva, ki simbolično povezuje mesti - prijatelja Kraljevo in Gradec, kar pomeni Srbijo in Avstrijo! Slovesnosti se je udeležilo veliko število članov štajerske skupnosti Maribora in štajerskih politikov pod vodstvom graškega župana Siegfrieda Nagleja", pravi Bakračević, ki je skupaj z graškim županom tudi zasadil drevo prijateljstva.
Ocenjujoč pomen Štajerskih novic, se je veliko srbskih in avstrijskih politikov pogosto srečevalo z glavnim urednikom Bakračevićem in drugim novinarji. Med drugim so bila srečanja z ministrom za zunanje zadeve Republike Srbije Ivico Dačićem, vodjo kabineta predsednika Republike Srbije Nikolajem Selakovićem, veleposlanikom Republike Srbije v Sloveniji Zoranom Vlatkovićem, s srbskim patriarhom gospodom Irinejem in drugimi. Ne smemo pozabiti na lepe stike s slovensko stranjo, npr. s predsednikom Borutom Pahorjem, ki je v intervju med drugim dobesedno dejal „ne smemo dovoliti ponovitve sovraštva med Srbi in Slovenci, ki je bilo vidno v devetdesetih letih prejšnjega stoletja. Srbi in Slovenci so zdaj spet njihovi največji prijatelji". Celjski nadškof Stanislav Lipovšek je v intervjuju za Štajerske novice dejal, da bratske pomoči, ki so jo Srbi leta 1941 nudili izgnanim Slovencem nikoli ne smemo pozabiti, ko so naše očete in matere, ki so jih Nemci iz Slovenije pregnali s svojih ognjišč, Srbi sprejeli v svoje domove kot brate!" Bakračević ob tem dodaja: „Izzivi in mnenja, ki jih bralci postavljajo pred nas, morajo biti v prvi vrsti vrh Štajerskih novic. Prizadevamo si za kakovosten časopis, saj želimo biti uspešni in ustvariti takšne znanstvene in raziskovalne pogoje, ki bodo Srbe prepoznali v naši novi domovini Sloveniji in omogočili, da se naši uredniki in dopisniki vključijo v najboljše evropske trende. Mislim, da so Štajerske novice že od prvega dne velik medijski hit, kajti o nas so pisali in nas seznanili s slovenskim in svetovnim prebivalstvom: RTV Slovenija, RTV Srbija, Radio Srbija, Večernje novosti, Mednarodni radio, "Vesti", Večer Maribor, "Kurir", STA, Slovenske novice, Radio Maribor, Radio Murski val, Radio Maxi, Prepih, Prlekija-on.net, Bakos.si, Ibarske novice, TV Radgona ipd.