Zeleni ponedeljek v Dosor-ju
Starejšim je kakovostna prehrana izjemno koristna
Domovi za starejše so institucionalna oblika varstva ljudi, v večini starejših od 65 let. V tem obdobju so zelo pogoste spremembe zdravstvenega stanja. Prevladujejo bolezni srca in ožilja, sladkorna bolezen, zvišan krvni tlak, želodčne težave, zlom kolka, revmatizem, bolezni prebavil ipd.
Pri lajšanju zdravstvenih težav in okrevanju v starosti je kakovostna prehrana zelo pomemben dejavnik, česar se v Domu starejših občanov DOSOR v Radencih vseskozi zavedajo in temu področju dajejo velik poudarek. Zato so med drugim uvedli „zeleni ponedeljek“, ki predstavlja brezmesni dan v prehrani stanovalcev in zaposlenih v domu.
„Že naši stari starši so jedli meso le enkrat na teden in posledično so pojedli več sadja, zelenjave in žitaric, kar danes pojmujemo kot »zdravo prehrano«. To je bil tudi glavni razlog, zaradi katerega smo se v DOSOR-ju vključili v akcijo »zeleni ponedeljek«; našim stanovalcem zagotavljati zdravo in kakovostno prehrano. Seveda dajemo ob tem tudi velik poudarek domači, predvsem lokalno pridelani hrani. V jedilnike smo vključili domače jedi, kot so gobova juha z ajdovimi žganci, ter kakšno sodobnejšo jed, denimo: zelenjavno lazanjo, bučkin narastek, ajdovi polpeti s skuto…“, pravi Nada Verdev iz Dosorja, ki poudarja tudi drugi razlog za odločitev glede „zelenega ponedeljka“, in to je varovanje okolja.
Če se namreč enkrat na teden odpovemo mesu, zmanjšamo njegovo porabo za približno 15%, kar pomeni varčevanje energije, vode,… „Zavedati se moramo, da povprečno predelana hrana prepotuje okoli 2000 km, sveža (sadje, zelenjava) pa celo okoli 2400 km, preden doseže potrošnika, ter da je prehranski sistem odgovoren za izpust okoli tretjine emisij toplogrednega plina na globalni ravni. Pri hrani, ki prepotuje skoraj pol zemeljske oble, to ni le okoljevarstveni problem, temveč je vprašljiva tudi hranilna vrednost teh živil. Ob vsem tem se velja zamisliti ob besedah publicista in okoljevarstvenika A. Komata: Nihče nam ne pove, da niso finance v središču globalne krize, temveč hrana in energija!“, dodaja Nada Verdev.
V DOSOR-ju se sicer tudi na ta način aktivno vključujejo v svetovno gibanje za zaščito planeta in s tem doprinašajo k pozitivnim klimatskim spremembam, predvsem pa želijo sporočiti javnosti, da starejši v sodelovanju z mlajšimi lahko še veliko dodajo h kakovosti življenja vseh nas...