Legionela "napadla" stanovanjski blok
Bolnik, pri katerem so odkrili simptom legionele, se je najbrž okužil doma zaradi dotrajanega vodovoda
Murska Sobota – V murskosoboški splošni bolnišnici v Rakičanu se je minuli petek oglasil moški, ki je kazal znake prehlada, kašljal je in imel visoko temperaturo. Med preiskavami so ugotovili, da je zbolel za legionelozo oziroma za pljučnico, ki jo povzroča bakterija legionele. Ker gre za nalezljivo bolezen, ki zahteva epidemiološko preiskavo, so o tem obvestili Zavod za zdravstveno varstvo, ki je poskrbel za nadaljnje ukrepanje. Teodora Petraš, specialistka epidemiologinja na zavodu, je pojasnila, da obstaja sum, da se je moški, ki živi v Lendavski ulici 25 v Murski Soboti, v stanovanjskem kompleksu, zgrajenem v 80-ih, okužil v svojem stanovanju.
„Legionele so največkrat prisotne v objektih, kjer so starejši vodovodni in toplovodni sistemi, ki so jih gradili v času, ko o gradnji na način, da takih okužb ne bi bilo, še ni bilo natančnih navodil. Naša naloga je, da ugotovimo, ali lahko potrdimo, da gre za vir okužbe v stanovanjskem bloku", je povedala Petraševa, ki dodaja, da Zavod že izvaja poostrene preventivne ukrepe z vsemi deležniki, tako z upravljalcem vodovodnega in toplovodnega sistema, to je podjetje Komunala Murska Sobota, kot s stanovalci. Na vhodnih vratih v blok je izobešeno obvestilo, da bo "upravljalec daljinskega ogrevanja stavbe od petka, 13. do torka, 17. decembra, v stavbi izvajal preventivno pregrevanje vode v celotnem toplovodnem sistemu. Ukrep je potreben zaradi preprečevanja razmnoževanja bakterije legionele". Okužba je mogoča samo z vdihavanjem vodnih kapljic, ne prenaša pa se s pitjem vode in ne s človeka na človeka.
Kaj je legionela?
Kot pravi Wikipedija, je legioneloza nalezljiva bolezen, ki jo povzroča rod gramnegativnih bakterij legionella. V okoli 90 % primerov legioneloze je povzročitelj bakterija legionella pneumophila, splošno razširjen vodni organizem, ki prebiva v temperaturnem območju od 25–45 °C, z optimumom pri 35 °C. Legionarska bolezen, ki je klasična bolezen okužbe z legionelo, poteka kot pljučnica, ki pa jo brez laboratorijskega testiranja ne moremo ločiti od drugih bakterijskih pljučnic. Inkubacijska doba je od 2–10 dni. Poleg pljuč prizadene bolezen tudi druge organe, kot so jetra in ledvice. V začetku se pojavijo neznačilni bolezenski znaki, kot so utrujenost, glavobol, povišana telesna temperatura, izguba apetita in bolečine v mišicah, lahko pa tudi driska, bolečine v trebuhu, slabost in bruhanje. Nekateri bolniki kašljajo, pri čemer je izpljunek lahko gnojen ali krvav, pri dihanju pa se pojavijo bolečine v prsnem košu. Poleg pljučnice so prisotni tudi toksični učinki na živčni sistem, kar se kaže kot zmedenost, somnolentnost in halucinacije. Na koži se lahko pojavijo izpuščaji različnih oblik. Bolezen traja od 2-7 dni, ozdravljenje pa je spontano in popolno.