Ob nesreči je nujno pravilno razvrščanje!
Ker pomurska avtocesta nima odstavnega pasu, intervencijska vozila nimajo možnosti hitrega prihoda na kraj nesreče
Murska Sobota – Podobno kot na vseh slovenskih avtocestah, se je tudi na „Pomurski avtocesti", začelo prometno najbolj obremenjeno obdobje. Zaradi gostote prometa, rednih vzdrževalnih del in različnih interventnih dogodkov so občasni zastoji ali upočasnjen promet neizbežni. Vse to dodatno prinaša težave, če se na avtocesti zgodi kakšna nesreča, požar ali kaj podobnega, saj zlasti na Pomurski avtocesti, kjer ni odstavnega pasu, ter tudi zaradi neodgovornih voznikov, intervencijska vozila težko pridejo do ponesrečencev, čeprav je pomembna vsaka minuta in sekunda.
„Vedno, ko pride do zastoja, ne glede na vzrok: prometna nesreča, delo na cesti, itd., mora biti med kolonama vozil na prehitevalnem pasu in voznem pasu dovolj prostora za vožnjo intervencijskih vozil. S pravilno razvrstitvijo vozil, ki niso udeležena v prometni nesreči na avtocesti, omogočimo intervencijskim vozilom hitrejši dostop do ponesrečencev in s tem povečamo možnost preživetja tudi do 40 odstotkov, hkrati pa se skrajša tudi čas odpravljanja nastalih posledic, kot so odvoz vozil, čiščenje vozišča, idr.", pravi prometni inšpektor PU Murska Sobota, mag. Srečko Šteiner.
Po njegovem je pomembno, da vozniki med kolonami vozil, ki sta ustavljeni na prometnih pasovih, pustijo dovolj prostora za morebitno vožnjo intervencijskih vozil. Vozniki na prehitevalnem pasu se namreč morajo umakniti skrajno levo, tisti na prometnem pasu pa skrajno desno. Odstavni pas (tam kjer je zgrajen) mora biti prazen. Ob tem vozniki in potniki, dokler traja zastoj, naj ostanejo v svojih vozilih. Na ta način je omogočen hiter premik vozil, če je to potrebno. „Policisti opažamo, da se vozniki sicer pravilno razvrstijo, ko pa mimo njih zapelje katerokoli intervencijsko vozilo, pa se vrnejo proti sredini prometnega pasu in s tem onemogočijo ostalim intervencijskim vozilom prihod na kraj interventnega dogodka. Še posebej bi radi opozorili, da je prepovedana hoja po avtocesti ali cesti, rezervirani za motorna vozila, razen v primeru izjem. To je še toliko bolj pomembno na pomurski avtocesti A5. Pomurska avtocesta v dolžini 64,5 km je zasnovana kot štiripasovna cesta z izven nivojskimi križanji, z odstavnimi nišami in vmesnim ločilnim pasom. Projektirani normalni prečni profil avtoceste je 21,20 m, in sicer 4 vozni pasovi po 3,50 m, 2 notranja robna pasova po 0,30 m, srednji ločilni pas širine 3,00 m, 2 zunanja robna pasova širine 0,50 m in dve bankini po 1,30 m. Hitrost je s prometno signalizacijo omejena na 110 km/h, razen odsek v Lendavi, kjer je avtocesta projektirana z odstavnim pasom in je hitrost omejena na 130 km/h", razlaga Šteiner in dodaja: „Vsem udeležencem v cestnem prometu želimo varno vožnjo, obenem pa si želimo, da bi vsi udeleženci upoštevali postavljeno prometno signalizacijo in napotke tako policistov kot vzdrževalcev cest. Takrat bomo vsi bolj zadovoljni in prej bomo prispeli na cilj".
Pravilno razvrscanje
Avtocesta-razvrscanje-001