Sladkorni bolniki na pohodu
Modra barva je opozarjala na svetovni dan sladkorne bolezni
Gornja Radgona – Podobno kot vsako leto so člani Društva diabetikov Gornja Radgona, kjer je združenih nad 200 sladkornih bolnikov in njihovih družinskih članov iz občin Gornja Radgona, Apače, Radenci in Sveti Jurij ob Ščavnici, tudi ob letošnjem svetovnem dnevu sladkorne bolezni pripravili posebne aktivnosti.
V svojih prostorih na Partizanski cesti v Gornji Radgoni so namreč najprej merili sladkor v krvi ter se pogovarjali o svojih težavah in novostih na področju zdravljenja, te, še vedno neozdravljive bolezni. Vršilec dolžnosti predsednika društva Božo Barovič (pred nedavnim je namreč umrl dolgoletni predsednik in ustanovitelj društva Franc Cehnar) je spregovoril tudi o aktualnih zadevah povezanih z njihovo hudo boleznijo. Potem se je kakšnih 40 članov društva odpravilo na krajši potep – pohod po Gornji Radgoni, saj je znano da prav telesna aktivnost najbolj lajša omenjeno bolezen. Po pohodu po samem mestu so se udeleženci srečanja odpravili tudi do Doma starejših občanov ter novega mestnega parka, kjer se je kljub turobnem in meglenem dnevu končalo lepo in prijetno druženje.
Žal pa jim dejstvo, da bolehajo za hudo boleznijo, ki iz dneva v dan napada več ljudi, ne more olepšati dneva. V Sloveniji je namreč po ocenah 136.000 bolnikov s sladkorno boleznijo, v državah EU jih je približno 30 milijonov na svetu pa je kar 366 milijonov sladkornih bolnikov. Zato so bo letošnjem svetovnem dnevu sladkorne bolezni, nekateri kulturni objekti po državi bili osvetljeni z modro barvo, s čimer so obeležili svoj dan, ter tudi opozorili na hudo bolezen. Po podatkih, zapisanih na spletni strani ministrstva za zdravje, je v Sloveniji znanih 109.000 bolnikov z diabetesom, približno 20 odstotkov oziroma 27.000 pa jih po ocenah strokovnjakov še ni odkritih. V letu 2010 so izdatki za zdravila za zniževanje krvnega sladkorja znašali 25,6 milijona evrov oziroma 5,5 odstotka vseh izdatkov za zdravila. V Zavodu za zdravstveno varstvo Ljubljana je potekala tudi nacionalna konferenca, na kateri bodo med drugim predstavili rezultate dvoletnega izvajanja nacionalnega programa za obvladovanje sladkorne bolezni 2010 - 2020, ki ga koordinira posebna skupina ministrstva za zdravje.
Govorili so tudi o načrtih izboljšanja in obravnave sladkornih bolnikov in preventivnih ukrepov, med katerimi kot pomembno novost predsednica Diabetološkega združenja Slovenije Jelka Zaletel izpostavlja referenčne ambulante. V njih bo diplomirana medicinska sestra med drugim spremljala bolnike z na novo prepoznano sladkorno boleznijo tipa dva, ki bodo dosegali cilje zdravljenja. Prav tako bo pomemben člen pri preprečevanju nastanka bolezni in zgodnjemu odkrivanju oseb z velikim tveganjem razvoja sladkornih bolezni tipa dva. Ob svetovnem dnevu diabetesa so sicer po vsej Sloveniji potekale tudi številne prireditve, ki so jih organizirali društva ali pa Zveza društev diabetikov Slovenije.
Tukaj si lahko ogledate slike.
{jgototop}{/jgototop}