Za rakom dojk vsak dan zbolijo vsaj tri Slovenke
Rožnati oktober – Svetovni mesec boja proti raku dojk - CKZ Gornja Radgona s številnimi akcijami za preprečitev raka dojk in mod
Kot je znano, je „rožnati oktober" svetovni mesec osveščanja o raku dojk, ki je najpogostejša oblika raka pri ženskah. V Sloveniji namreč vsako leto za rakom dojk zboli skoraj 1300 žensk in do 15 moških. To pomeni, da vsak dan nekje v Sloveniji, vsaj tri ženske izvedo za diagnozo, to pa niso samo številke, to so naše žene, mame, hčere, prijateljice, sodelavke. Rak dojk je visoko ozdravljiv, če je odkrit dovolj zgodaj. Zato je za zmanjševanje umrljivosti pomembno predvsem zgodnje odkrivanje bolezni in takojšnje učinkovito ter vsaki bolnici prilagojeno zdravljenje. Kot pravijo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje, je namen rožnatega oktobra osveščati širšo javnost o raku dojk in opozoriti na pomen zdravega načina življenja, zgodnjega odkrivanja in učinkovitega zdravljenja bolezni.
In podobno kot marsikje po državi, so na to temo v mesecu oktobru v sklopu Centra za krepitev zdravja (CKZ) Gornja Radgona, potekale aktivnosti, s katerimi želijo povečati ozaveščenost o raku dojk, a tudi ozaveščenost moških o boleznih mod. Ženske namreč imajo pomembno vlogo v naši družbi, zato ima osveščanje o zdravem načinu življenja, preventiva in zgodnje odkrivanje morebitnih sprememb bistven pomen. Najpomembnejšo vlogo pri odkrivanju raka dojk ima vsaka ženska sama, zato se priporoča pravilno in redno samopregledovanje dojk. Tako smo na radgonski tržnici obiskali stojnico, kjer sta diplomirani medicinski sestri Slavica Mencingar in Anja Murg, poleg deljenja različnih prospektov in katalogov z nasveti, tudi praktično na modelih pokazali kako se odkriva morebitni rak ali kakšna druga hujša bolezen.
Kako lahko s samopregledom dojk v štirih potezah odkrijemo morebitni rak? Dvignite desno roko in položite levo dlan na desno dojko. Iztegnite prste in jih stisnite skupaj ter s krožnimi gibi pretipajte celo dojko. Začnite na zunanjem obodu dojke in se z roko premikajte proti bradavici; Nagnite se naprej in popdprite desno dojko z desno roko. Z nežnimi krožnimi gibi leve roke rahlo pritiskajte na dojko; Nagnite se naprej, spustite levo roko. S stisnjenimi prsti desne roke pretipajte levo pazduho, nato ponovite pregled še z razprtimi prsti; Po kopanju si oglejte dojke v ogledalu in jih primerjajte. Prepričajte se, da ni nobenih vidnih sprememb. Nato sklenite roke za glavo in ponovno preverite, da ni sprememb. Za moške je najpomembneje, da se nemudoma oglasijo pri zdravniku, če opazijo kateregakoli izmed osmih znakov, in sicer: Spremembe v ustih ali grlu, hripavost; Trdovraten kašelj; Želodčne težave, prebavne motnje, nenamerno hujšanje; Kri v urinu; Težave pri uriniranju; Oteklina ali zatrlina v enem modu ali v obeh; Ranica na koži, ki se ne celi, ali sprememba materinega znamenja; Zatrdlina kjerkoli na telesu.
„V Zdravstvenem domu Gornja Radgona, smo pripravili nekaj dogodkov - stojnic z modeli dojk, ki imajo rakaste spremembe in ozaveščali ženske kako pomembno je samopregledovanje. Enako smo imeli model mod, kjer smo pokazali, kako se pravilno otipa omenjeni moški organ, in se ugotovi morebitna obolelost. Dogodke smo (bomo) izvedli v vseh štirih občinah, ki jih pokriva naš CKZ, torej Gornji Radgoni, Apačah, Radencih in Svetem Juriju ob Ščavnici", nam je povedla Slavica Mencingar, dipl.med. sestra, vodja CKZ ZD Gornja Radgona.